«Душі» єгиптянина. Рен. Єгипетська міфологія

«Душі» єгиптянина. Рен. Єгипетська міфологія

Батько і мати дають своїй дитині Рен — ім’я.
Ім’я дуже багато означає в житті єгиптянина. Це — одна з п’яти його «душ». Той, хто знає ім’я людини має над ним владу. Якщо хтось хоче заподіяти зло своєму недругові, він напише його Рен на шматку папірусу і потім цей папірус спалить. А придворні творці фараона іноді висікають Рен владики Обох Земель на статуях інших фараонів, далеких попередників, а колишній Рен стісують, — і статуя після цього зображує вже нового фараона! Зовнішня схожість не так вже і важлива — Рен набагато важливіше.
Навіть до руйнівників поховань — тим, хто бере з давніх усипалень камінь для потреб будівництва — закон не так суворий, якщо Рен власника гробниці вже забутий. Але якщо час ще не стер Рен покійного, руйнування гробниці карається смертю.

Не менше значення має ім’я-Рен і для богів (співзвуччя імен богів було однією з найчастіших причин їх ототожнення). Сам великий Ра творив світ силою слова: давав речам їх імена, тим самим визначаючи їх місце у Всесвіті. А в четвертій долині Дуата бог Сонця дав імена людським расам, встановивши їх ієрархію. Варта Дуата, охороняючи ворота, не відкрили б їх перед Човном Месктет, — але Ра знає імена вогнедишних охоронців, і тільки тому вони беззаперечно підкоряються сонячному богові. І Ісіда зуміла вилікувати Ра від укусу отруйної змії лише тоді, коли Владика усього сущого відкрив богині магії свій сокровенний Рен. Він повідомив свій Рен одній тільки Ісіді, і не вголос, а від серця до серця, — щоб ніхто більше цього імені не впізнав і не набув влади над великим богом.

«Душі» єгиптянина

Рен

Ка, Ах та Шуіт

Ба і Сах

«Душі» єгиптянина. Рен. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»