Народження і пророцтво долі. Приречений син фараона

Народження і пророцтво долі. Приречений син фараона

Казка записана на зворотній стороні «Папірусу Харріс 500» (друга половина Нового царства)

У фараона народився син. Негайно до новонародженого явилися Сім Хатхор і передбачили:
— Він помре або від укусу змії, або його потягне крокодил, або згубить собака.
Люди, які були поряд з дитиною і чули це пророцтво, негайно доповіли про усе фараонові. Його величність сильно засмутився; але, вирішивши не дивлячись ні на що кинути виклик долі і спробувати відвернути неминуче, наказав побудувати для свого сина палац в пустелі.
— Оточіть палац високою стіною, — сказав фараон. — Такою високою, щоб жодна жива тварюка не могла за неї проникнути. Нехай мій син живе в цьому палаці. А ви, слуги, виконуйте усі його бажання. Окрім одного: не випускайте його з палацу, як би він не просив.
Так і було зроблено.
Хлопчик ріс в ув’язненні. Йшли роки; він зміцнів, змужнів, перетворився на ставного юнаку.
І жодного разу за весь час не довелося йому вийти за огорожу. Скільки він не прохав стражників, ті, свято дотримуючи фараонів наказ, залишалися до його прохань глухі.
Але юнак часто виходив на палацовий балкон і звідти довго милувався Річкою, пальмовими гаями, горами і велетенськими пірамідами, що упираються в небеса.
Одного разу, стоячи на балконі, син фараона побачив пастуха, що стомлено бреде по дорозі. Пастух гнав стадо, а поруч, весело лаяла і бігла якась волохата чотиринога істота.
Здивований юнак призвав слуг і запитав їх:
— Що це за тварина?
— Це собака, — відповіли йому слуги.
— Вона мені дуже подобається, — сказав юнак. — Хай і мені приведуть такого ж собаку.
Слуги передали це прохання фараонові. Його величність довго мовчав. Потім, згнітивши серце, сказав:
— Що ж, від долі, як видно, не піти. Подаруйте йому цуценя!
Юнакові принесли цуценя. Він його вигодував, виростив, виховав, і цуценя перетворилося на дорослого пса. Це був вірний надійний друг молодого царевича.
Пройшло декілька років. І ось одного разу син фараона, вкінець стомившись в ув’язненні, велів слугам передати батьку:
— До чого мені сидіти в палаці і помирати від нудьги і неробства? Адже я все одно приречений: три долі погрожують мені, і ніякі стіни не захистять мене від смерті. Нехай же мені буде дозволено прожити залишок днів так, як я того хочу. А хочу я відправитися подорожувати, подивитися світ і людей. Я адже, окрім своєї темниці, нічого не бачив!
Серце фараона розривалося від горя, але опиратися бажанню сина він, подумавши, не став. Доля є доля! І ось юнаку спорядили в подорож, дали йому зброю, дали колісницю, перевезли на східний берег Річки і сказали:

— Їдь куди хочеш!
І юнак відправився на північ. Багато днів їхав він уздовж Ріки, потім перетнув пустелю і, нарешті, прибув в Нахаріну (Нахаріна — давньоєгипетська назва держави Мітанні, що знаходилася в північно-західній Месопотамії, на схід від Євфрату). З ним був його вірний пес: усі ці дні він біг поряд з колісницею.
На головній площі столиці Нахаріни юнакові зустрілася компанія молодих людей. Вони запросили мандрівника у будинок, щедро його почастували, дали відпочити, а коли він виспався, стали розпитувати його: хто він такий і звідки прибув.
— Я син єгипетського воїна, — відповів їм юнак. — Моя мати померла, і батько узяв собі іншу дружину. Але мачуха не злюбила мене, і тому я втік з дому. А ви хто такі? — запитав у свою чергу він.
— Ми — діти вельмож. Правитель нашої країни тримає свою дочку узаперті, у високій вежі. Він сказав: «Той, хто дострибне до вікна вежі, візьме в дружини мою дочку». І ось щодня ми змагаємося в стрибках, але нікому доки не вдалося торкнутися рукою вікна царівни.
Минув день, настала ніч. Усі уляглися спати. А на наступний ранок син фараона разом зі своїми новими друзями відправився до вежі і з першого ж разу дострибав до вікна. Про те, що сталося негайно повідомили царя Нахаріни. Цар в гніві вигукнув:
— Хіба віддам я свою дочку якомусь жалюгідному утікачеві з Єгипту!? Нехай йде геть, доки я не наказав схопити його і обезголовити.
Але дочка царя розплакалася:
— Присягаюся вічністю Ра-Хорахті, якщо цього юнаку не дадуть мені в чоловіки, я перестану їсти і пити і помру від голоду!
Царю Нахаріни нічого не залишалося робити, як зіграти розкішне весілля. Юнак і його молода дружина оселилися в палаці. Жили вони безтурботно, веселилися, бенкетували, їздили на полювання; здавалося, ніщо не може затьмарити щастя молодого подружжя.
Але одного разу син фараона відкрився своїй дружині:
— Згубить мене крокодил, змія або собака.
— Так убий свого пса! — в жаху вигукнула молода жінка, але син фараона заперечив:
— Ні. Я не можу вбити пса, якого я узяв цуценям і сам виростив.
— Що ж, — сказала дружина. — Тоді я оберігатиму тебе. Відтепер ти нікуди не повинен ходити самостійно.
Обидва вони не знали, що вже того дня, коли юнак покинув Єгипет, за ним невідступно йшов крокодил, призначений йому долею. Крокодил приповз в Нахаріну і оселився в ставку недалеко від царського палацу.
У тому ж ставку мешкав Водяний Силач. Він охороняв сина фараона і не давав крокодилові виходити на берег. Щодня крокодил і Силач билися, але жоден не міг здолати супротивника.
А юнак між тим безтурботно вдавався до веселощів.
Одного разу під час бенкету він сп’янів і заснув. І тут в палац приповзла змія, яку послала доля.
Звиваючись, змія поповзла до сплячого юнака. Але її притягнув запах вина. Змія підповзла до чаші і лизнула вино — спробувати. Смак вина їй дуже сподобався, і вона випила усю чашу до дна. Негайно очі її склеїв сон, і, перекинувшись догори черевом, змія заснула.
Побачивши сплячу змію, жінка розбудила чоловіка і вигукнула:
— Дивися! Боги віддали тобі в руки одну з трьох твоїх доль! Вони охоронятимуть тебе і від двох інших! — З цими словами вона схопила сокиру і розрубала змію навпіл.
Син фараона подякував Ра-Хорахті. Він щоденно став славити великого бога і приносив щедрі жертви на його вівтарі. Це і врятувало його в майбутньому.
Пройшло багато днів. Одного разу юнак відправився на прогулянку разом зі своїм псом. Коли вони відійшли від палацу, пес раптом нащетинився і заричав:
— Я — твоя доля!
І кинувся на нього. Син фараона ухилився від вискалених собачих іклів і побіг. Але пес мчався швидше: ось-ось він був готовий стрибнути, вчепитися юнакові в горло і загризти. Синові фараона нічого не залишалося робити, як кинутися в ставок. І тут його схопив крокодил (порівняйте з легендою що повідомляється, Діодором, згідно якої на фараона Менеса (I династія) накинулися його власні собаки; втікаючи від них, Менес стрибнув у воду і був врятований крокодилом).
Крокодил потягнув юнаку під воду і приніс в печеру, де жив Водяний Силач. Тут він розтискав щелепи і випустив юнаку.
— Я — твоя доля, — прохрипіло зелене зубасте страховище. — Я б вже давно тебе вбив, якщо б не Водяний Силач. Він не дає мені вийти на берег. Щодня я б’юся з ним, але не можу його здолати, так само як він мене. Я відпущу тебе, якщо, коли цей Водяний Силач повернеться, ти битимешся з ним і вб’єш його.
Кінець казки не зберігся. Подальший виклад заснований на заповненнях, зроблених різними дослідниками на основі інших джерел.
— Ні! — відповів син фараона. — Нехай краще я загину, але не вчиню зради. Я не підніму руку на того, хто мене захищав!
— Тоді я сам уб’ю Водяного Силача, а потім уб’ю тебе! — розлютився крокодил. — Нехай відбудеться твоя доля!
Ці слова крокодила почув на березі пес. Він побіг в палац і привів дружину юнака до ставка.
Тим часом повернувся і Водяний Силач. Він прилетів здалека і тепер відпочивав на березі ставка перед битвою з крокодилом. Дочка царя Нахаріни сказала йому:
— Врятуй мого чоловіка! Зроби так, щоб крокодил виплив на поверхню, і я уб’ю його сокирою. Адже тоді ти і сам позбавишся від крокодила!
Водяний Силач без зайвих слів кинувся в ставок. Скипіла, завирувала вода, і незабаром на поверхні біля самого берега, серед очеретів і лотосів показалися супротивники, що б’ються. Тут царська дочка змахнула сокирою і вбила крокодила.
Водяний Силач привів врятованого юнака до його дружини, і вона сказала:
— Боги уберегли тебе від другої твоєї долі, убережуть і від останньої!
І син фараона знову подякував Ра-Хорахті за свій дивовижний порятунок.
Пройшло декілька років. На Нахаріну напали іноземці. Ворожі війська захопили усю країну і полонили царя.
— Де ховається твоя дочка і її чоловік-єгиптянин? — запитав царя ворожий воєвода. — Відповідай негайно, або я накажу зрадити тебе тяжкій страті!
— Вони пішли полювати в пустелю, — відповів переляканий цар.
Воєвода тут же став споряджати загін для гонитви.
— Хто знайде цих утікачів, нехай уб’є єгиптянина, а його дружину візьме собі, — сказав він своїм воїнам.
Ці слова почув Водяний Силач і відразу ж полетів до сина фараона.
— Рятуйтеся! — сказав Водяний Силач юнакові і його дружині. — Вас шукають іноземці. Ви допомогли мені вбити крокодила, але я не зможу вам допомогти: на суші я безсилий.
Подякувавши Водяного Силача, син фараона і його дружина пішли в гори і сховалися в печері. Вхід в печеру вони завалили каменями і гілками, так що неможливо було його помітити, проходячи мимо. Разом з ними в печері сховався і пес.
На третій день в гори прийшов загін іноземців. Воїни обнишпорили усі навколишні зарості, облазили усі ущелини, але печери не помітили і стали збиратися в зворотну дорогу. Син фараона, бачачи, що порятунок близький, зрадів. Зраділа і його дружина. І пес теж зрадів і від радості голосно залаяв.
Іноземці почули гавкіт, похапали зброю і кинулися до печери. Побачивши сина фараона, вони метнули в нього списи. Але дочка царя Нахаріни затулила чоловіка грудьми. Списи встромилися в неї, і вона впала намертво.
Розсерджені іноземці оголили мечі і зарубали юнака, а услід за тим і його пса. Мертві тіла вони винесли з печери і кинули на розтерзання дикій звірині. І пошли.
Але усе, що сталося, бачили боги Великої Дев’ятки. Ра-Хорахті сказав:
— Цей юнак жив праведним життям, дотримувався обрядів, приносив жертви і всіляко виявляв повагу до богів. Давайте винагородимо його за вірність! Воскресимо його і його дружину. Адже доля вже відбулася.
Дев’ятка погодилася з владикою. Син фараона і його дружина воскресли. Передусім вони подякували богів за їх милість і принесли жертви. Після цього юнак сказав своїй дружині:
— Я не той, за кого себе видавав. Тепер, коли відбулася моя доля, я відкриюся тобі. Я — син фараона, владики єгипетського престолу. Ти полюбила мене як простого бідняка-утікача, тепер же ти станеш дружиною великого володаря!
І вони відправилися в Єгипет і з’явилися перед його величністю. Фараон невимовно зрадів, дізнавшись, що його єдиний син живий, попри те, що пророцтво Семи Хатхор відбулося. І він оголосив юнаку своїм співправителем.
Після декількох років син фараона зібрав військо, відправився на чолі його в Нахаріну, розгромив армію іноземців і звільнив країну. Потім він повернувся в Єгипет, приніс подячні жертви Ра і богам Дев’ятки, після чого зажив щасливим життям на рідній землі.

Народження і пророцтво долі. Приречений син фараона

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»