Народження і пророцтво долі Месхент, Бес, Таурт, Шаї і Сім Хатхор. Єгипетська міфологія

Народження і пророцтво долі Месхент, Бес, Таурт, Шаї і Сім Хатхор. Єгипетська міфологія

Як тільки у породіллі починаються перейми, до неї на допомогу разом з Хатхор і Ісідою поспішає богиня Месхент, покровителька породіль і помічниця повитух, красива молода жінка в короні з різнокольорового пір’я. Добру богиню супроводжує її почет: волохаті потворки-карлики Беси (мал. 135), їх дружини — богині Бесіт (мал. 136) і богиня Таурт (грец. Тоеріс) — вагітна самиця гіпопотама з жіночими грудьми, руками і волоссям і зубами крокодила (мал. 137). Коли немовля з’явиться на світ і заголосить, Месхент і її почет від радості пускаються в танок навколо колиски новонародженого.

Єгипетська міфологіяМал. 135. Бес. XXVI династія; Лувр, Париж

Єгипетська міфологіяМал. 136. Бесіт в масці лева.
Дерев’яна статуетка. Середнє царство

Єгипетська міфологіяМал. 137. Богиня Таурт.
Права рука богині лежить
на перев’язаному папірусовому сувої,
складеному у формі ієрогліфа,
символізуючого заступництво.
Статуя зі святилища Таурт
в Карнакському храмовому комплексі;
XXVI династія; Єгипетський музей, Каїр

Але занадто довго танцювати і радіти не можна! Почувши гучний плач малюка, до нього з усіх боків злітаються і сповзаються злі породження, і якщо їх вчасно не прогнати, вони за допомогою чаклунства напустять на дитину або його молоду матір яку-небудь хворобу, — і радість у будинку єгиптянина зміниться безвихідною печаллю. До того ж біля будинку, в траві, багато скорпіонів і отруйні змії: вони можуть переповзти поріг і забратися в колиску. Тому волохаті карлики Беси і Бесіт вдаряють у бубни і, корчачи страхітливі гримаси, з гучними криками починають стрибати і кидатися по будинку: Бес-Аха — «Воїн» — приголомшує зброєю, Бес-хіт — «Танцюючий» — танцює (мал. 138). До них приєднується і Таурт.

Єгипетська міфологіяМал. 138. Бес-Аха і Бес-хіт

Добра богиня Таурт колись була наложницею Сета, але втекла від нього і приєдналася до почту Хора. Розлючений Сет в помсту нацькував на Таурт змія. Воїни Хора захистили богиню — порубали змія на шматки.
…Злякані гримасами Бесів, гуркотом бубнів і брязканням крокодилових зубів Таурт, скорпіони, гади і породження пітьми кидаються навтіки.
Тим часом Месхент і її чоловік бог Шаї вирушають до Небесного Дерева.
Небесне Дерево, або Дерево Хатхор, росте в захмарній височині, серед зірок. У його кроні живуть Сім Хатхор — сім молодих богинь з коров’ячими рогами і сонячними дисками на головах. Богині грають на бубнах і систрах, годують в Замогильному Царстві померлих і передбачають людям долю.
Шаї і Месхент приходять до Семи Хатхор, щоб упізнати долю новонародженого. Адже якщо малятко з’явився на світ в дев’ятий день місяця Паофі, йому визначено померти природною смертю, а якщо він народився трьома днями раніше, то, ставши дорослим, він помре, перепившись вином. Так свідчить священний папірус — «Календар щасливих і нещасливих днів» («Папірус Салье IV», складений при Рамсесі II (XIX династія)):

«День п’ятий місяця Паофі — дуже небезпечний день. Ні під яким видом не виходь цього дня з будинку. Не наближайся ні до якої жінки. Цього дня відбулися усі справи у присутності бога. Величність [бога] Монту було задоволено цього дня. Всякий народжений цього дня загине, вдаючись до любові.
День шостий місяця Паофі. Надзвичайно щасливий день. День свята Ра в небі. Боги умиротворені в його присутності. <…> Всякий народжений цього дня помре від сп’яніння.
День дев’ятий місяця Паофі. Надзвичайно щасливий день. Боги торжествують, вдаючись до радості. Загинув супротивник Ра. Той, хто народився цього дня, помре від старості.
День сімнадцятий місяця Тібі. Дуже нещасливий день. Не купайся цього дня ні в якій воді. Це день, коли Нун вийшов з храму, в якому перебували боги. Те, що вгорі, скинулося, і морок обкутав землю цього дня. Тому безліч небезпечного насіння входить в одяг і змішується з ним. Всякий, хто наблизиться [цього дня] до жінки, відчує нудоту і буде уражений хворобою».
Проте те, що записано в папірусі, може збутися, а може і не збутися: адже людина — не іграшка сліпого року, а володар своєї долі. Дотримуючись обережності, наслідуючи усі заповіді і не роблячи того, що забороняють робити священні папіруси, він може благополучно уникнути усіх нещасть, і хоч би йому навіть було визначено померти молодим, в убогості, він, усупереч долі, доживе до глибокої старості і помре у благополуччі і достатку. І взагалі: хоч тексти папірусів продиктовані самими богами, але записали їх все-таки жерці — люди. А земне слово не має такої сили, яке має Слово Небесне. Тому Месхент і Шаї запитують про долю новонародженого у Семи небесних богинь.
Сім Хатхор оголошують Месхент і Шаї, що чекає їх підопічного: буде він бідний або багатий, коли одружується і чи народяться у нього діти, від чого він помре і багато що інше; а Месхент і її чоловік слухають богинь-віщунок, запам’ятовуючи кожне їх слово. Шаї відтепер повинен стати хранителем людини: спостерігати за його поведінкою упродовж усього життя, щоб на Замогильному Суді Осіріса розповісти суддям, доброю це була людина або злою, які він здійснював вчинки, чи є у нього на серці гріхи, — і якщо Суд виправдає померлого, Шаї проводить його до місця вічного блаженства — в Поля Іару.
А Месхент потрібно знати долі усіх людей, тому що вона — богиня-оракул. Правда, добра дружина Шаї передбачає тільки добре: багатство, удачу, щастя; про усі ж прикрощі, які чекають людину, вона вважає за краще мовчати.
Якщо Сім Хатхор передрікають малятку добре майбутнє, Месхент від радості танцює і сміється. Але коли дитині випадає погана доля, — наприклад, загибель від укусу отруйної змії, — Месхент теж не занадто засмучується: адже людина в силах змінити навіть те, що зумовлено самими богами! От як переміг невблаганний рок один юнак, син фараона, якому Сім Хатхор передбачили неминучу смерть.

Читати «Народження і пророцтво долі»

Месхент, Бес, Таурт, Шаї і Сім Хатхор

Приречений син фараона

Народження і пророцтво долі Месхент, Бес, Таурт, Шаї і Сім Хатхор. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»