Космогонія Мемфіса. Єгипетська міфологія

Космогонія Мемфіса. Єгипетська міфологія

У основу переказу покладено текст «Стели Шабакі»

За переказами Геродота (Геродот, II.99), Мемфіс заклав перший фараон Менеc (єгипетськ. Аха? Нармер?), що об’єднав Північний і Південний Єгипет. Мемфіс був столицею усю епоху Старого царства — до розпаду централізованої держави при VI династії.
Первинна назва міста — Хет-Ка-Пта — «Будинок (»душі«) Ка (бога) Птаха», мабуть, закріпилося згодом за усією країною в грецькому «Айгюптос». З VI династії місто дістало назву Меннефер («Прекрасна обитель»), яка звучала по-коптськи «Менфе» і трансформувалося греками в Мемфіс.

На початку, коли всюди тягнувся безживний Океан Нун, Птах, який сам був землею, вирішив утілитися у божество. Зусиллям волі він створив із землі свою плоть — тіло і став богом (мал. 11).

Єгипетська міфологіяМал. 11. Статуетка Птаха. Музей старовини, Турін.

Почавши існувати, Птах вирішив створити світ і богів. Спершу він створив Ка і знак життя Єгипетська міфологія «анх» (Цей ієрогліф, що означає «життя», був надзвичайно популярний; навіть у християнську епоху він фігурував разом із християнським хрестом. Сам по собі ієрогліф зображує зав’язку для сандалі, але він є «звуковим» — передає не поняття, а поєднання трьох приголосних «анх» («а» — тільки умовна російська передача того, що відповідає єгипетському приголосному)), потім — творчу силу майбутніх небожителів, щоб вони, народившись, відразу ж набули могутності і допомогли Птаху в його творчості. Птах вирішив, що він створить усе суще зі своєї власної плоті — із землі.
Творіння відбулося так: в серці великого бога виникла Думка про Атуме, а на язиці — Слово «Атум»; бог вимовив це ім’я — і в ту ж мить Атум народився з Первозданного Хаосу (Мотив творіння світу Словом). Він став допомагати батьку у справі творіння, — але діяв не самостійно, а лише виконував волю Птаха, утілюючи її. По волі Птаха Атум створив Велику Дев’ятку; Птах же дав усім богам могутність і наділив їх божою мудрістю. На тому місці, де він творив світ, згодом виникло священне місто Мемфіс.
Після того, як світ був створений, Птах створив чарівні слова-заклинання і встановив справедливість на землі. І було дано життя миролюбному, і була дана смерть злочинцеві, і були створені всякі роботи і всякі мистецтва, праці рук, ходіння ніг, рух усіх членів згідно з цим наказом, задуманим серцем і вираженим мовою і таким, що творить призначення усіх речей. <…> Вишли з нього (Птаха) усі речі: їство і харчі, їжа богів і усі інші прекрасні речі. І так було знайдено і визнано, що його сила більша, ніж усіх інших богів.
Птах побудував міста, заснував номи, спорудив святилища богів і встановив там їх кам’яні статуї, заснував священні свята і призначив обряди жертвопринесень. Боги вселилися у свої статуї в храмах. Оглянувши своє творіння, Птах залишився задоволений.
Плоть і творча сила цього найбільшого бога перебувають в усьому живому і неживому, що є на землі. Єгиптяни шанують його як покровителя мистецтв, ремесел, кораблебудування і архітектури. Дружина Птаха — грізна богиня-левиця Сохмет і їх син — бог рослинності Нефертум складають Тріаду Мемфіса (мал. 12).

Єгипетська міфологіяМал. 12. Тріада Мемфіса. Справа наліво:
Птах, Сохмет, Нефертум.

Промальовування рельєфу з колони
одного із залів храму Птаха

в храмовому комплексі Карнака і рельєфу
з гробниці Таусерт в Долині Царів; XX династія

Космогонія Мемфіса. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»