Століття фараонів. Хармахіс і Тутмес IV. Єгипетська міфологія

Століття фараонів. Хармахіс і Тутмес IV.  Єгипетська міфологія

Текст легенди висічено на стелі Тутмеса IV (XVIII династія) в Гизі

Хармахіс (єгипетськ. Хор-ем-ахт — «Хор на небосхилі») — іпостась «молодого Ра» — Хепрі. Найзнаменитіша статуя Хармахіса — Великий Сфінкс в Гізі (мал. 125); Сфінкс зображує фараона Хафра, але в Новому царстві його вже вважали зображенням Хармахіса). Іноді Хармахіса зображували у вигляді лева з головою сокола (мал. 126).

Єгипетська міфологіяМал. 125. Хармахіс —
Великий сфінкс фараона Хафра в Гізі.
IV династія

Єгипетська міфологіяМал. 126. Хармахіс у вигляді сокологолового сфінкса

Одного разу Тутмес IV, будучи ще юнаком, полював в західній пустелі на антилоп. Стомившись, він сховався від пекучих сонячних променів в тіні Сфінкса Хармахіса і задрімав. Уві сні йому явився Сфінкс Хармахіс.

— Встань, юнак, прокинься! — сказав бог синові фараона. — Це я, Харма-хіс-Атум-Хепрі, говорю з тобою! Піски пустелі засипали мене, мені важко. Звільни мене, розгреби пісок, і я зроблю тебе наймогутнішим з фараонів, що коли-небудь царювали в Єгипті!
Пробудившись від сну, Тутмес присягнувся виконати волю бога — і виконав її в точності, коли успадкував престол. А в славу Хармахіса він повелів висікти стелу з написом, яка розповідає про посланий йому пророчий сон, в якому йому було передбачено володарювання над Обома Землями, і встановити її навіки між кам’яними лапами Сфінкса (мал. 127).

Єгипетська міфологіяМал. 127. Стела Тутмеса IV
у Великого Сфінкса. XVIII династія

Він став великим фараоном. Але оскільки досі усі фараони сходили на престол по волі Амона, а Тутмес був першим, хто став царювати завдяки заступництву Сонця і Ра, з початком його панування почалося протиборство між фараонами і фівськими жерцями Амона.

Століття фараонів. Хармахіс і Тутмес IV.  Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»