Століття фараонів. Покарання фараона Менкаури. Єгипетська міфологія

Століття фараонів. Покарання фараона Менкаури. Єгипетська міфологія

Цю легенду повідомляє Геродот (II. 129, 133); ні в одному єгипетському джерелі ні посилань на неї, ні навіть натяків на негативне відношення до фараонів Хуфу і Хафра (грец. Хефрен) не засвідчено.
Геродот (помилково?) називає Менкауру (грец. Мікерін) племінником Хафра і сином Хуфу.
За часів царювання Хуфу і Хафра Єгипет зазнавав великого лиха. Храми були закриті, а єгиптяни — і вільні, і раби — вдень і вночі працювали, зводячи піраміди для владик. Менкаура ж відкрив храми, звільнив змучений тяготами народ, відпустивши його працювати [на своїх полях] і приносити жертви. Він був найправеднішим суддею з усіх царів. Він навіть давав гроші (анахронізм: в Старому царстві в Єгипті грошового обігу не було) усім, хто залишався невдоволений його вироками. Єгиптяни не знали, як дякувати богам за те, що ті послали їм такого справедливого, доброго і розумного фараона.
І ось цього-то Менкауру, який був таким добрим до своїх підвладних і піклувався про них, вразили тяжкі удари долі. Першою бідою, що обрушилася на нього, була смерть його улюбленої дочки. А потім фараонові передбачили, що йому залишилося жити тільки шість років, а на сьомому році він помре. Убитий цією звісткою, фараон негайно послав гінців до оракула Маат. Гінці запитали богиню:

— Батько і дід великого Менкаури замкнули храми, не шанували богів, пригноблювали народ і жили благополучно до глибокої старості. Чому ж благочестивий і добрий фараон повинен померти через шість років? Хіба це справедливо?
І Маат відповіла гінцям:
— Менкаура добрий і справедливий — саме тому я і скоротила термін його життя. Він не вчинив того, що повинен був вчинити: Єгипту судилося було зазнавати лиха 150 років. Хуфу і Хафра це зрозуміли, а Менкаура не зрозумів.
Коли гінці принесли фараонові відповідь оракула, Менкаура наказав виготовити безліч світильників. Ночами цар велів запалювати їх, став пити вино і невпинно веселитися вдень і вночі. <…> Так поступав він, перетворюючи ночі на дні, щоб викрити оракулів у брехні і зробити з шести років дванадцять.

Століття фараонів. Покарання фараона Менкаури. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»