Анубіс проти Сета. Єгипетська міфологія

  Анубіс проти Сета. Єгипетська міфологія

  Викладено по «Папірусу Жумільяк» (кінець I ст. до н. е.)

  За життя Осіріса його почет очолював добрий бог Імахуеманх — людина з головою сокола, озброєний двома величезними, гостро вигостреними ножами. Йому підкорявся бог Джесертеп, захисник Осіріса. Упуаут і Анубіс були вірними друзями Імахуеманха і Джесертепа.
  Після загибелі Осіріса уся четвірка вступила в непримиренну боротьбу із Сетом.
  Одного разу Джесертеп стежив за главою спільників Сета — Демібом, який нишпорив по болотах Дельти у пошуках мумії Осіріса: він хотів знищити її. Але, відчувши стеження, Деміб втік. Тоді четвірка на чолі з Імахуеманхом пустилася в гонитву. Деміб був схоплений, і Імахуеманх відрубав йому голову своїм гострим ножем — так, що Деміб омився [власною] кров’ю.
  Сет вирішив визволити останки свого друга і поховати. Щоб його не могли впізнати, він прийняв вигляд Анубіса і у такому вигляді проник у болота Дельти. Варту він минув безперешкодно; зібрав в мішок розрубане тіло Деміба і хотів вже було так само непомітне сховатися, але його побачили Анубіс і Хор. Вони кинулися в гонитву і наздогнали Сета. Почалася битва, — і невідомо, чим би воно закінчилося, якщо б на допомогу Анубісу і Хору не прийшов Тот. Бог мудрості і чаклунства вимовив магічне заклинання і повергнув Сета на землю. Анубіс зв’язав Сету руки і ноги і помістив під Осірісом як сидіння. Потім Ісіда розчленувала Сета, встромивши свої зуби в спину його. <…>

  І сказав Ра:
  — <…> Нехай буде призначений [Осірісу] Сет як сидіння (мал. 106). Воістину [нехай буде так] із-за зла, яке він заподіяв тілу Осіріса.

  Єгипетська міфологіяМал. 106. Осіріс на троні,
  встановленому на поверженому Сеті.
  Промальовування віньєтки з «Папірусу Жумільяк»;
  кінець I ст. до н. е.; Лувр, Париж

  Іншим разом чорний пес Ісдес розпізнав Сета по злу, яке той вчинив. Але йому [Сету] вдалося втекти в пустелю. Анубіс, Ісдес і Хор кинулися в гонитву і наздогнали Сета і його спільників. Почався бій. Ісдес убив [усіх], не пощадивши нікого.
  Після битви боги сіли відпочити, але тут Ісдес помітив [божественні] соки тіла [Осіріса] над ними. Хор негайно зібрав ці соки в посудини, і боги поховали їх в склепі на тій самій горі, де був убитий Сет. Біля входу в склеп поставили вартового — вогнедишного змія.
  Але доки боги здійснювали похоронний ритуал, Сет воскрес, перетворився на пантеру і втік. Анубіс кинувся в гонитву, розшукав Сета і за допомогою Тота повергнув його на землю.
  Пов’язаного Сета було вирішено зрадити тяжкій страті. Боги розвели вогнище і спалили [Сета] у вогні з голови до ніг з усім його тілом. Запах жиру досяг небес <…> і був він приємний Ра і богам.
  Після страти Анубіс розрізав шкуру Сета, здер її і надів її на себе. Потім він відправився у святилище Осіріса і розжареним залізом випалив на шкурі Сета свій знак (Шкуру леопарда, накинуту на праве плече, носили жерці Анубіса-Іміута (cм. мал. 204)).
  Дізнавшись про те, що їх проводир убитий, породження мороку і пітьми зібрали величезну армію, озброїлися і виступили в похід — виручати свого владику. Анубіс вирішив відбити натиск самостійно. Одним помахом ножа він відрубав голови усім воїнам із стану Сета. Кров лиходіїв вбралася в землю і перетворилася на червоний мінерал шесаіт.
  Одного разу Сет приніс дві скриньки, в яких були два Очі Уджат, заховав їх на скелі і, перетворившись на велетенського крокодила, улігся поряд із скриньками — охороняти їх.
  Дізнавшись про це, Анубіс прийняв вигляд крилатого змія з ножами замість пір’я і кігтів. З його тіла вийшло шість зміїв, три — праворуч від нього і три — ліворуч, і вони вивергали полум’я навколо нього. Вночі Анубіс-змій прийшов на гору, ножем відкрив скриньки, забрав обидва Ока Уджат і, втік з ними, поховав їх у іншому місці. І вони проросли, ставши виноградними лозами.
  Ісіда попросила Анубіса побудувати для неї палац поряд з похованими очима. Анубіс виконав прохання матері (Анубіс в цьому міфі ототожнюється з Хором), і Ісіда оселилася в палаці.
  А через деякий час сонячний бог Ра віддав обидва Ока Уджат Анубісу, зробивши його владикою Обох Земель. Радісний пішов <…> Анубіс, задоволений в серці своєму, що дістав, нарешті, сан батька свого Осіріса.

  Анубіс проти Сета. Єгипетська міфологія

  Читати далі «Єгипетська міфологія»

  Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»

   

  Комментарии закрыты.