Тяжба Хора і Сета. Початок суду. Єгипетська міфологія

Тяжба Хора і Сета. Початок суду. Єгипетська міфологія

Викладено по «Папірусу Честер-Бітті» (XX династія)

І ось дитя [Хор] сиділо перед Владикою усього сущого, сонячним богом Ра, вимагаючи царського сану батька свого Осіріса — прекрасного явищами сина Птаха, що осяює Пекло своїм сяйвом, — в той час, коли Тот підносив Око Владиці Великому, що знаходиться в Геліополі.
— Владика, — промовив Тот, звертаючись до Ра, — в твоїй волі вирішити, кому з позовників вручити це Око і тим самим зробити його володарем Обох Земель.
— Справедливість — могутня сила! — вигукнув Шу. — Створи ж її, о Ра, віддавши сан Хора.
— Це мільйон разів істинно, — погодився Тот і обернувся до Дев’ятки, шукаючи підтримки у інших богів.
— Підношення Ока [Хора] — це справедливість Дев’ятки, — повторив бог вітру Шу.
Бачачи, що усі боги прийняли сторону її сина, Ісіда вигукнула:
— Північний вітер, лети на захід — в Замогильне Царство і порадуй серце Уннефера (Уннефер —«Який постійно перебуває у добрості» — найбільш поширений епітет Осіріса, від якого, зокрема, сталося ім’я Онуфрій), та буде він живий, неушкоджений, здоровий! Титул владики дістався його синові!
Боги зраділи, думаючи, що справа вирішена остаточно і багаторічний розбрат Сета і Хора відтепер припиниться. Але Ра-Хорахті гнівно вигукнув:

— Що це означає, що ви судите одні, не запитавши мене, найбільшого з богів, немов мене і немає тут?! Око слід віддати Сету. Хор, син Ісіди, великою чарами, ще занадто молодий для того, щоб бути царем (до цього моменту тяжба тривала вже вісімдесят років, але Хор проте як і раніше вважається «молодиком»). До того ж він — незаконний син Осіріса, бо народився вже після його смерті.
— Нехай Тот візьме картуш (у даному випадку під картушем мається на увазі царський сан, в який Велика Дев’ятка хоче вдягнути Хора) для Хора і поклади йому на голову <…> Білу корону — наполягала Дев’ятка.
Ра-Хорахті замовк, люто блиснувши очима. Мовчання тягнулося довго, обтяжливо і зловісно. Потім заговорив Сет:
— Вели, о Ра, Хору вийти зі мною. — сказав він. — Ми битимемося, і я доведу <…> що моя рука сильніше за його руку і я більше його гідний сану владики.
— Ні, цей спосіб не годиться! — заперечив справедливий Тот. — Правосуддя має бути вище сили! Боги! Невже ж сан Осіріса буде відданий Сету, тоді як тут, перед нами, рідний син Осіріса — Хор!?
І знову запанувало мовчання. Цього разу його порушив войовничий Онуріс.
— Що ж нам робити, боги?! — вигукнув він. — Так ми ніколи не зможемо прийти до згоди.
— Нехай призвуть Банебджедета, великого живого бога, щоб розсудив він обох юнаків, — порадив Атум.

Єгипетська міфологіяМал. 103. Банебджедет. Контурне відтворення
фрагмента малюнка
з «Міфологічного папірусу Хор-Убена В».;
XXI династія; Єгипетський музей, Каїр

А обитель бога родючості Банебджедета (мал. 103) була на острові Сехель (арабськ.; єгипетськ. Сетіт). Послали за ним, привели його перед обличчя Дев’ятки і сказали йому:
— Розсуди цих двох юнаків і утримай їх від щоденних суперечок.
Банебджедет надовго замислився і нарешті сказав:
— Важке ви мені дали завдання… Давайте не прийматимемо рішення по невіданню нашому. <…> Відправимо послання до великої Нейт <…> як вона скаже — так і поступимо.
— Що ж, — погодилася Дев’ятка, — нехай Тот складе послання до великої Нейт від імені Владики усього сущого, Бика, що перебуває в Геліополі.
—— Воістину, я зроблю [це], — погодився бог мудрості.
Послання було відправлене, і незабаром прудконогі гінці принесли відповідь Нейт:
«Віддайте сан Осіріса його синові Хору, не здійснюйте великої несправедливості! Інакше я розгніваюся, і небо впаде на землю. А Сету натомість нехай великий Ра віддасть в дружини двох своїх дочок — воячок Анат (мал. 104) і Астарту, а також подвоїть його володіння на землі. Але престол Осіріса повинен успадкувати Хор».

Єгипетська міфологіяМал. 104. Богиня Анат зі списом,
щитом і бойовою сокирою.

Коли Тот зачитав це послання, Дев’ятка вигукнула в один голос:
— Ця богиня права!
— Ні! — сказав Ра-Хорахти і обернувся до Хора. — Цей сан занадто високий для тебе, молодик! Ти занадто малий і слабкий, щоб царювати!
Слова сонячного бога обурили Дев’ятку і інших богів, що були присутніми на тяжбі. Демон Бабаї (Бабі) не витерпів, встав і гнівно кинув в обличчя Ра:
— Твоє святилище порожнє! Ніхто в долині Річки не принесе жертв на твій вівтар!
Ра-Хорахті був смертельно ображений словами Бабаї. Відвернувшись від богів, він ліг на землю і заявив, що відтепер він відмовляється навіть розмовляти з ким-небудь з Дев’ятки.
Дев’ятка з обуренням сказала Бабаї:
— Віддалися геть звідси! Злочин, скоєний тобою, дуже великий!
Наляканий власною зухвалістю, Бабаї покірливо підкорився. Боги, побачивши, що про продовження суду не може бути і мови, розійшлися.

Читати «Тяжба Хора і Сета»

Початок суду

Продовження суду

Перша хитрість Ісіди

Битва Сета і Хора в образах гіпопотамів

Хор в гостях у Сета. Друга хитрість Ісіди

Змагання на кам’яному човні

Вирок Осіріса і кінець тяжби

Мирний результат боротьби Сета і Хора

Тяжба Хора і Сета. Початок суду. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»