Дитинство Хора. Воскресіння Осіріса. Єгипетська міфологія

Дитинство Хора. Воскресіння Осіріса. Єгипетська міфологія

Викладено за Плутархом. 19 і по «Папірусу Честер-Бітті» (XX династія)

Коли Хор виріс і змужнів, він вступив у битву із Сетом. Під час битви Сету вдалося вирвати око Хора. Сет розрубав око на 64 частини і розкидав їх по усьому Єгипту.
На допомогу Хору прийшов Тот. Він відшукав 63 частини порубаного ока, зростив їх і повернув юнакові його зцілене Око — Око Уджат (див. мал. 78).
Зображення частин розрубаного Ока Хора використовували при письмі для позначення математичного дробу: зіниця — 1/4, брова — 1/8 і т. д. (мал. 100) (Такі позначення, як правило, використовувалися, якщо йшлося про кількість зерна, борошна і т. п., в інших же випадках дроби позначалися інакше). Оскільки сума усіх частин (1/2 + 1/4 + 1/8 + 1/16 + 1/32 + 1/64 = 63/64) складає ціле Око, в результаті виходить цілком «логічна» рівність: 63/64 = 1. Таким чином, Тот зібрав усі частини Ока, розрубаного Сетом.

Єгипетська міфологіяМал. 100. Позначення математичних дробів
зображеннями частин Ока Хора

Існує дуже багато суперечливих версій цього міфу. Іноді Сет повертає вирване Око добровільно, іноді Око відбирає назад сам Хор, іноді предметом боротьби є не Око Хора, а Око Ра — Сонячне Око.
Деякі міфи пов’язують убування і зростання місяця з боротьбою Сета і Хора, що постійно повторюється, в річному циклі міфологічний містерій: місяць убуває — Сет рубає вирване Око Хора на 64 частини, росте — Тот зрощує шматки і відновлює Око.
Діставши Око назад, Хор відправився до мумії Осіріса і дав мертвому Осірісу проковтнути Око. І Осіріс воскрес.
Відбулася велика подія! Але Осіріс не міг залишатися на землі. Він повинен був піти в Дуат, стати царем потойбічного світу і володарювати там, як він володарював в Єгипті, коли успадкував трон Геба.

Перед тим, як назавжди віддалитися в Дуат, Осіріс піддав сина випробуванню, щоб запевнитися, що Хор готовий вступити у боротьбу з могутнім Сетом.
— Який з вчинків, по-твоєму, є найблагороднішим? — запитав Осіріс Хора.
— Допомогти безневинно постраждалому, — без роздумів відповів Хор.
— Яку з тварин, що беруть участь у битві, ти вважаєш найкориснішою? — поставив Осіріс своє друге питання.
— Найкорисніша тварина у битві — це кінь, — сказав Хор.
— Чому ж кінь? — здивувався Осіріс. — Чому ти назвав не лева, а коня? Адже наймогутніший із звірів — лев (жоден народ не застосовував лева в якості бойової тварини. Мабуть, Плутарха ввели в оману зображення фараона у вигляді лева: лев — символ царя у бою).
— Лев потрібний тому, хто захищається, — відповів Хор. — А кінь переслідує того, хто втікає.
Задоволений відповіддю сина, Осіріс вигукнув:
— Воістину, ти готовий до битви! Йди ж і повергни Сета.
Це були останні слова великого бога, сказані ним на землі. Вимовивши їх, він навіки віддалився в Дуат.
Він помер і воскрес — і відтоді, подібно до нього, в Замогильному Царстві воскресає кожен єгиптянин, що помер, якщо його тіло муміфікують і збережуть від жевріння, як колись Ісіда зберегла тіло свого брата і чоловіка.
І щороку після розливу Великої Річки воскресає, подібно до Осіріса, природа.

Дитинство Хора. Воскресіння Осіріса. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»