Дитинство Хора. Іпостасі немовля Хора. Єгипетська міфологія

Дитинство Хора. Іпостасі немовля Хора. Єгипетська міфологія

Дитина Хор шанувався в двох іпостасях: Харсіес і Харпократ.
Харсіес (грец.; єгипетськ. Хор-са-Ісет — «Хор — син Ісіди»; мал. 98) — Хор-немовля; складна іпостась Хора, пов’язана з культом Осіріса. Зазвичай він ототожнюється з престолонаслідником або з правлячим фараоном (оскільки фараон — «земне втілення» Хора), тому Харсієса, що смокче груди Ісіди, часто зображували у вигляді фараона і з його атрибутами — з уреєм, в короні «Пшент» та ін.

Єгипетська міфологіяМал. 98. Харсіес на колінах у Ісіди.
Бронзова статуетка; XII ст. до н. е.; Ермітаж

Харпократ (грецизов.; єгипетськ. Хор-па-херед — «Хор-дитина»; мал. 99) зображувався у вигляді голої дитини з «локоном юності» на скроні, що смокче вказівний палець або тримає його у губ (греки представили цей жест як символ мовчання, тому грецький Гарпократ вважався богом мовчання («Харпократа слід вважати не потворною богом-дитиною <…> але захисником і виразником раннього, недосконалого і такого, що не сформувалося вчення людей про богів. Тому він тримає палець притиснутим до губ на знак мовчання і тиші» (Плутарх. 68)).

Як і Харсіес, він ототожнювався з престолонаслідником і правлячим фараоном, і, крім того, з новонародженими солярними божествами в космогонічних міфах (мал. 14).

Єгипетська міфологіяМал. 99. Харпократ з «локоном юності».
XIX династія; Британський музей, Лондон

Дитинство Хора. Іпостасі немовля Хора. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»