Дитинство Хора. Ісіда і Хор у болотах Дельти. Єгипетська міфологія

Дитинство Хора. Ісіда і Хор у болотах Дельти. Єгипетська міфологія

Текст міфу висічений на «Стелі Меттерніха»

Ісіда одна ростила сина. Вранці вона, заколисавши немовля, ховала його в папірусовий курінь (мал. 97) і вирушала в яке-небудь поселення, щоб роздобути їжі, а до вечора поверталася назад.

Єгипетська міфологіяМал. 97. Ісіда і Хор в папірусовому курені.
Хор зображений з «локоном юності» на скроні —
символом
і відмітною ознакою неповноліття;
стебла папірусу — символ Нижнього Єгипту,

короною якого увінчана Ісіда

Одного разу богиня була відсутня дуже довго, і коли повернулася, очам її з’явилося страшне видовище: немовля Хор задихався, хрипів і бився в судомах.
Ісіда у відчаї стала звати на допомогу. На її заклик збіглися місцеві рибалки, але серед них не виявилося жодного, хто знав би лікарські трави і міг вилікувати Хора. Бачачи, що вони нічим не можуть допомогти Ісіді і її синові, рибалки заплакали. Ісіда вигукнула:

— Багато вас, хто плаче, але немає нікого, хто вміє оживляти!
Раптом із болот вийшла богиня-покровителька Дельти з ієрогліфом «анх» — символом життя в руці і сказала невтішній Ісіді:
— Не сумуй, мати бога! Якщо ти думаєш, що зло твоєму синові заподіяв Сет, то це не так. Дитина недоступна своєму супротивникові: хащі непрохідні. <…> Завдяки чарам Атума, Сет не може проникнути в ці місця. Шукай же справжню причину, по якій це нещастя сталося з немовлям, і оживе Хор для своєї матері! Напевно, його ужалив скорпіон, або укусив його змій, заздрісний серцем!
Згідно з іншим варіантом цього міфу, Сет із-за чар Атума не міг проникнути у болота Дельти у своєму справжньому вигляді, проте він прийняв вигляд змії, приповз в папірусовий курінь і вжалив Хора.
Послухавши мудру раду богині Дельти, Ісіда оглянула малюка і виявила, що він дійсно вжалений. Вона заголосила, схопила дитину на руки і заметушилася з ним, голосячи:

— Ужалений Хор! Ужалений Хор, о Ра, ужалений твій син!
Спадкоємець спадкоємця, наступник царства Шу!
Ужалений Хор, юнак Дельти, дивовижне немовля!
Ужалений Хор, немовля прекрасне, золоте, дитя безневинне, сирота!
Ужалений Хор, народжений Ісідою!
Ужалений Хор, що не має гріха, юнак прекрасний серед богів!
Яким мені буде дорогим той, хто його оживить!

На плач Ісіди в Дельту прийшли Нефтіда і богиня-скорпіон Серкет. Нефтіда, дізнавшись про біду, що осягнула її сестру, розплакалася, а Серкет звернулася до Ісіди із словами:
— Звернися до неба, Ісіда, та зупиняться веслярі Ра. Та не рухається Човен Ра доти, доки твій син Хор лежить нерухомо!
Ісіда обернула свій голос до неба, і в ту ж мить Човен Вічності зупинилася над болотами Дельти. Бог Тот покинув своє місце в Човні і спустився з небес до Ісіди.
— Немає шкоди для твого сина Хора! — оголосив він. — О блага богиня з мудрими вустами! Захист його — Човен Ра. Я прийшов до тебе з божественного Човна. Сонце буде на своєму вчорашньому місці, морок утримається, світла не буде, доки не зцілиться Хор для своєї матері Ісіди!
— О, Тот, хоча і велике твоє серце, але як повільно здійснюються твої наміри! — вигукнула Ісіда у відповідь.
Тоді бог мудрості вимовив чарівне заклинання, і отрута скорпіона втратила силу. Немовля Хор був врятований. Коли ж він одужав, Тот на прохання Ісіди звелів єгиптянам шанувати і берегти Хора і всіляко допомагати Ісіді. Інакше, пригрозив Тот, на землі запанують морок, запустіння і голод. Сказавши це, Тот повернувся в Човен Ра-Хорахті.
Мова Тота — свого роду алегоричне повчання: люди повинні піклуватися про фараона — «земне втілення Хора», і про престолонаслідника. Якщо ж вони цього не робитимуть, боги обрушать на Єгипет тисячі смертоносних лих.
Міфи «Ісіда і Хор у болотах Дельти» і «Сокровенне ім’я бога Ра» (наступна глава) є замовляннями проти укусів скорпіона або змії. Постраждалий єгиптянин ототожнювався з Хором або Ра, зціленими від отруйних укусів завдяки магії. Вважалося, що породження зла, по чиїй волі діяла отруйна тварюка, вирішить, що воно знову має справу з могутнім богом, а не з простим смертним, згадає свою минулу поразку і негайно втече. Заклинання завершувалося словами, що ототожнювали постраждалого єгиптянина з Хором або Ра: «Як зцілився Хор (Ра), так зцілиться і ім’ярек; він житиме, а отрута загине».

Дитинство Хора. Ісіда і Хор у болотах Дельти. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»