Дитинство Хора. Народження Хора. Єгипетська міфологія

Дитинство Хора. Народження Хора. Єгипетська міфологія

Текст міфу зберігся на стінках двох саркофагів XXII ст. до н. е.

Дізнавшись, що Ісіда поховала останки Осіріса, Сет прийшов в шаленство і наказав ув’язнити її в темницю. Навіть сама думка, що Осірісу зробили похоронні почесті, була нестерпна для лиходія, — але він і не підозрював, що тіло Осіріса зібране по частинах і відновлене.
За допомогою Тота Ісіді вдалося втекти. Вона сховалася у болотах Дельти Великої Річки і там виношувала Хора, законного спадкоємця престолу Осіріса.
Настав день пологів. Налетів такий ураган, що навіть всемогутні боги здригнулися від жаху. Ісіда прокинулася і вигукнула:
— О, боги! Я — Ісіда, сестра Осіріса <…> Я народжу сина, і він управлятиме цією землею, він успадкує Гебу, він говоритиме про свого батька, він уб’є Сета, ворога його батька Осіріса! Захистіть його, боги! — виголосила вона і здійняла руки до небес, де в цей час над болотами Дельти пропливав Човен Вічності. — Знайте: це буде ваш цар, владика богів, хоча вони і великі, прекрасні, з подвійним лазуритовим пір’ям! (Корона « Шуті»)
— Так! — сказав Атум. — Нехай заспокоїться твоє серце. І він вимовив заклинання, яке повинне було захистити Хора в череві матері:
— Нехай же цей ворог [Сет], що убив батька, не прийде, щоб роздавити яйце.
— Атум сказав! — вигукнула Ісіда. — Він наказав заради мене, щоб мій син був захищений в моєму череві, він створив захист йому в цьому череві, бо він знає, що це — спадкоємець Осіріса! Дайте ж захист соколові, що знаходиться в моєму череві!
Великий Атум послухав її слова і гучно вимовив, звертаючись до Хора:

— Владика богів! Йди, виходь на землю! Я дарую тобі — будуть вихваляти і йти за тобою супутники твого батька Осіріса! Я створю твоє ім’я!
Після цих слів, на повний голос сказаних Атумом, Ісіда народила Хора. Таємно від усіх вона стала вигодовувати немовля і з нетерпінням чекала того дня, коли Хор займе місце батька на земному троні і помститься за його смерть. Адже ніхто інший не наважувався сперечатися за право на престол Обох Земель із могутнім Сетом.

Читати «Дитинство Хора»

Народження Хора

Ісіда і Хор у болотах Дельти

Сокровенне ім’я бога Ра

Іпостасі немовля Хора

Воскресіння Осіріса

Поєдинки Хора і Сета

Дитинство Хора. Народження Хора. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»