Ісіда і Осіріс. Сет знаходить тіло Осіріса. Перша мумія. Єгипетська міфологія

  Ісіда і Осіріс. Сет знаходить тіло Осіріса. Перша мумія. Єгипетська міфологія

  Одного разу Сет відправився на нічне полювання в Дельту Річки і там, бродячи по очерету, випадково наштовхнувся на саркофаг, захований Ісідою. Він розв’язав ремені, відкинув кришку і, побачивши мертвого Осіріса, прийшов в лють. Вивергаючи прокляття, лиходій вихопив меч, розрубав тіло брата на чотирнадцять частин і розкидав їх по усьому Єгипту.
  Дізнавшись про нову біду, Ісіда відправилася на пошуки останків улюбленого чоловіка. Вона змайструвала човен з папірусу і плавала в ньому по річках і болотах. Ісіді в усьому допомагала Нефтіда, що втекла від Сета (мал. 93).

  Єгипетська міфологіяМал. 93. Ісіда (справа) і Нефтіда (ліворуч)
  вітають священного бика Апіса,
  який несе на спині мішок з частинами тіла Осіріса,
  знайдені у Верхньому Єгипті.
  Промальовування віньєтки з «Папірусу Жумільяк»;
  кінець I ст. до н. е.; Лувр, Париж

  Пошуки частин розрубаного тіла Осіріса тривали дванадцять днів (різні джерела називають різне число днів, впродовж яких Ісіда збирала останки Осіріса. Разом пошуки і муміфікація тривали 70 днів (час, впродовж якого не видно Сиріус)).
  На кожному місці, де Ісіда знаходила яку-небудь з частин, вона споруджувала надгробну стелу, щоб Сет не зміг знайти справжньої гробниці і щоб Осіріса шанували в усіх номах Єгипту і в усіх містах. Єдину частину, яку Ісіда так і не змогла знайти, був фалос: його з’їли риби — оксірінх (грец.; єгипетськ. Хат; див. мал. 171), лепідот (див. мал. 172) і фарг. Відтоді єгиптяни зневажають цих риб і гидують ними.
  У єгипетських текстах таке відношення до цих риб не засвідчено; навпаки, оксірінх і лепідот вважалися священними, а в деяких областях шанувався і фарг. За одним із міфів, ці риби виникли з крові Осіріса.

  Ісіда виліпила фалос з глини, освятила його і приростила до зібраного тіла Осіріса. Тому єгиптяни справляють свято на честь фалоса.
  Потім богиня змастила труп Осіріса божественними оліями, тим самим зберігши його від жевріння. У створенні цієї першої на землі мумії Ісіді допомагали її сестра Нефтіда і син Нефтіди, знавець цілющих трав і секретів бальзамування Анубіс (мал. 94).

  Єгипетська міфологіяМал. 94. Муміфікація і оплакування померлого,
  ототожнюваного з Осірісом.

  На похоронному ложі — мумія,
  жрець — Анубіс — накладає пелени,
  плакальники зображені
  з ієрогліфами Ісіди (справа) і Нефтіди.
  Промальовування рельєфу із західної стіни

  скельної гробниці сановника
  Пеннута в Анібі; XX династія

  Через 70 днів мумія була готова. Ісіда і Нефтіда стали оплакувати улюбленого брата (мал. 95, 96):

  Наближається Ісіда,
  Наближається Нефтіда.
  Одна — справа,
  Інша — ліворуч,
  Одна в образі птаха Хат,
  Інша в образі птаха Тхерт (соколиці),
  Знайшли вони Осіріса
  Коли убив його брат його Сет в землі Недіт.
  Наближається птах Хат,
  Наближається соколиця,
  То — Ісіда і Нефтіда.
  Прийшли вони, обіймаючи брата їх, Осіріса.
  <…>
  Плач про брата твого, Ісіда!
  Плач про брата твого, Нефтіда!
  Плач про брата твого!
  Сидить Ісіда, і руки її на главі її,
  І Нефтіда стиснула кінці грудей своїх
  Із-за брата її Осіріса.

  Єгипетська міфологіяМал. 95. Ісіда і Нефтіда оплакують Осіріса

  Єгипетська міфологіяМал. 96. Ісіда і Нефтіда
  у вигляді птахів оплакують Осіріса

  Разом із двома сестрами горювали духи міста Пе. Почувши голосіння Ісіди і Нефтіди, вони прийшли до тіла Осіріса і стали танцювати [танець печалі, б’ючи] <…> свої тіла, [ударяючи] <…> у долоні [рвали] своє волосся.
  «Тексти Пірамід« повідомляють іншу версію цього міфу, згідно якої Ісіда і Нефтіда, зібравши тіло Осіріса (ототожнюваного з фараоном, що помер), оживили його з допомогою Нут і Ра.
  Ісіда дуже горювала через те, що за життя Осіріса не встигла народити сина. Але, знаючи таємниці магії і чаклунства, вона могла зачати дитину і від мумії чоловіка. Перетворившись на самицю шуліки — птаха Хат, Ісіда розпластала крила по мумії Осіріса, вимовила чарівні слова і завагітніла.
  Згідно з Плутархом (12), Хор (ототожнюваний Плутархом з Харвером) був зачатий ще до народження Ісіди і Осіріса, коли вони перебували в череві Нут, проте в іншому фрагменті (19) говориться, що «Осіріс поєднувався з Ісідой після смерті, і вона створила Гарпократа (грецизов.; єгипетськ. Хор-па-херед)» — Хора-дитину.

  Ісіда і Осіріс. Сет знаходить тіло Осіріса. Перша мумія. Єгипетська міфологія

  Читати далі «Єгипетська міфологія»

  Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»

   

  Комментарии закрыты.