Ісіда і Осіріс. Земне царювання Осіріса і змова Сета. Єгипетська міфологія

Ісіда і Осіріс. Земне царювання Осіріса і змова Сета. Єгипетська міфологія

Викладено за Плутархом із заповненням подробиць з різних давньоєгипетських текстів

Після того, як мудрий Тот виграв у місяця п’ять днів і приєднав їх до сонячного року, богиня неба набула можливості народжувати по одній дитині в кожного з п’яти передноворічних днів.
У перший день вона народила Осіріса (єгипетськ. Усір(є)). Коли немовля з’явилося на світ, він так голосно заплакав, що це могло означати тільки одне: у світ явився найбільший з богів! У ту ж мить голос зверху сповістив:
— Люди і боги! У світ прийшов Володар Усього!
У другий день народився Хор (за Плутархом, на другий день народжується Хароеріс (єгипетськ. Харвер). У тому ж фрагменті (12) Плутарх називає Хароеріса сином Ісіди і Осіріса, ототожнюючи його, таким чином, з Хором — сином Ісіди). Осіріс і Хор були синами Ра.
У третій день народився Сет (єгипетськ. Сетх; мал. 84), син Геба, бог у вигляді людини із звіриною мордою, з червоними, як розжарений пісок пустелі, очима і такою ж червоною гривою, повелитель стихійних лих і воєн. Він з’явився з боку матері Нут раніше призначеного строку.

Єгипетська міфологіяМал. 84. Сет у вигляді стилізованої тварини (жирафа?).
Алебастрова статуетка; XXVI династія

У четвертий день народилася Ісіда (єгипетськ. Ісет; мал. 85), дочка Тота, богиня подружньої вірності, материнства і любові, захисниця померлих на Замогильному Суді. Свого брата і чоловіка Осіріса Ісіда любила ще до народження, коли перебувала в череві богині Нут, і в мороці ж небесного черева вони з’єдналися.

Єгипетська міфологіяМал. 85. Простуюча Ісіда.
Бронзова статуетка; Пізній період

У п’ятий день народилася дочка Геба, сестра і дружина Сета Нефтіда (єгипетськ. Небетхет), якій судилося стати покровителькою померлих.
Коли Осіріс виріс і змужнів, він успадкував престол Геба і став владикою Обох Земель (мал. 86, 87).

Єгипетська міфологіяМал. 86. Осіріс на троні.
Бронзова статуетка; VIII ст. до н. е.; Ермітаж

Єгипетська міфологіяМал. 87. Осіріс на троні під виноградними гронами.
Жезл-палиця і потрійний батіг в руках бога — символи влади

Єгиптяни в ті часи були ще диким варварським народом. Тому Осіріс зайнявся їх навчанням.
Уявлення про Осіріса як про царя-цивілізатора — грецького походження, яке виникло під впливом міфів про Діоніса, з яким Осіріс ототожнювався; у єгипетських текстах нічого подібного немає.

Осіріс роз’яснив людям, що можна їсти і що не можна, навчив їх прокладати зрошувальні канали, сіяти зерно, вирощувати врожай, випікати хліб, варити пиво і поклонятися богам. Разом з Тотом Осіріс встановив в Єгипті закони, щоб карати лиходіїв.
Мудрий Тот багато допомагав Осірісу в його благородних справах: він придумав ієрогліфи і навчив єгиптян письму, придумав імена для людей і назви для речей; навчив народ ремеслам і будівництву.
Осіріс і Тот правили в Єгипті без жодного насильства відносно людей і жодного разу не припустили кровопролиття. Це були кращі часи століття богів!
Коли і у Верхів’ї і в Пониззі усі єгиптяни перетворилися зі зборища диких племен в культурний народ і по всій країні встановився угодний богам порядок, Осіріс вирішив обійти сусідні країни: адже інші народи все ще були дикими. Залишивши трон на піклування своєї дружини і сестри Ісіди, він у супроводі співаків, музикантів і почту богів відправився в далеку дорогу.
Вони ходили по землі, виспівуючи гімни, і після довгих мандрів змінили весь світ так само, як колись змінили Єгипет. Жодного разу не застосувавши силу, підкорюючи серця людей тільки красномовством і благородними справами, Осіріс підпорядкував собі усі сусідні народи.
Поки бог подорожував, Ісіда залишалася в Єгипті і правила країною. Тому Ісіда вважається втіленням трону Осіріса, і ієрогліф, яким пишеться її ім’я, зображує трон.
Ісіда і Тот навчили людей магії, мистецтву лікування, священним заклинанням, навчили збирати цілющі трави. Богиня обдарувала жінок умінням вести домашнє господарство і піклуватися про сім’ю.
І увесь той час, коли бог подорожував, Сет леліяв мрії про захоплення єгипетського престолу. Але Ісіда пильно стежила за порядком в Обох Землях, і мрії лиходія залишалися мріями, не більше. Коли ж Осіріс повернувся, Сет став готувати змову. У число змовників увійшли цариця Ефіопії Асо і з нею ще 72 спільника, невдоволених правлінням Осіріса.
У єгипетських текстах число змовників не вказується.
Сет потайки виміряв ріст брата і за цією міркою виготовив розкішний дерев’яний саркофаг (єгипетськ. неб-анх), прикрашений золотом і камінням. Коли саркофаг був готовий, Сет і інші змовники влаштували званий бенкет, на який запросили і Осіріса.
В розпал свята Сет велів принести саркофаг і поставити на огляд, щоб гості могли помилуватися. Усі стали навперебій висловлювати захоплення прекрасним виробом. Тоді Сет, як би жартома, сказав:
— Лягайте по черзі в цей саркофаг! Кому він припаде якраз, той і отримає його в подарунок.
Змовники стали по черзі лягати в саркофаг, але для одних він виявлявся занадто великий, для інших — занадто малий, для третіх — занадто широкий або занадто вузький. Нарешті підійшла черга Осіріса. Ні про що не підозрюючи, бог ліг на дно саркофага. У ту ж мить змовники закрили кришку, обв’язали саркофаг ременями, віднесли його до Річки і кинули у води Таниського гирла. Відтоді це гирло вважається у єгиптян ненависним і проклятим.
А сталося це на двадцять восьмому році царювання («Інші ж стверджують, що це термін його життя, а не царювання» (Плутарх. 13)) Осіріса, в сімнадцятий день місяця Атір.

«Ісіда і Осіріс»

Земне царювання Осіріса і змова Сета

Мандри Ісіди

Народження Анубіса

Сет знаходить тіло Осіріса. Перша мумія

Ісіда і Осіріс. Земне царювання Осіріса і змова Сета. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»