Царювання Шу і Геба. Єгипетська міфологія

Царювання Шу і Геба. Єгипетська міфологія

Згідно з більшістю міфів, Ра перед вознесінням на небеса заповідав земний трон Гебу. Деякі джерела, проте, повідомляють, що трон Ра успадкував Шу, а вже потім його змінив Геб. Оповідь, що наводиться нижче, викладена за текстом так званого «Наоса з Сафт-ель Генна» (XXX династія).
За час свого царювання Шу побудував багато святилищ і храмів по усьому Єгипту. Одного разу ці храми спробував зруйнувати змій Апоп. Шу вступив у битву з Апопом і отримав перемогу, але від ран, отриманих під час битви, бог захворів і осліпнув.
Коли це сталося, в Єгипті порушився світопорядок, встановлений богинею Маат. Запанувало беззаконня, і Геб закохався у свою матір — богиню Тефнут. Дочекавшись, коли Шу покине свій палац, Геб увірвався туди, силою опанував свою матір і захопив престол батька. Скоївши ці злочини, він привселюдно присягнувся безжально розправитися з Шу, якщо бог вітру наважиться повернутися. Переплутаний Шу послухав загрози сина і не повернувся.
Дев’ять днів вив і бушував ураган — це бог вітру плакав і у відчаї рвав на собі волосся. Непроглядна пітьма обкутала береги Великої Річки.
На десятий день морок розсіявся, вітер стихнув, буря вляглася, і богам нічого не залишалися робити, як визнати Геба законним володарем Обох Земель.

Через двадцять сім днів свого царювання Геб вирішив обійти володіння і відправився на схід. Там він зустрів людей, які розповіли йому про доблесть Шу, про те, як Шу бився з Апопом і як затвердив на своїй царській короні Сонячне Око.
— Це Око, — сказали люди, — має велику силу. Його сяйво знищує усіх ворогів.
І Геба охопила нездоланна заздрість. Він вирішив щоб то не було дістати Сонячне Око і відправився на пошуки. Через декілька днів він побачив Око біля підніжжя гори. Видавши радісний клич, Геб кинувся до нього і хотів вже було його схопити, але Око раптом перетворилося на кобру-урей і випустило отруту. Бога землі охопило полум’я, і він звалився в лихоманці.
Дізнавшись про те, що сталося, Геліопольська Дев’ятка зібралася на раду. Було вирішено лікувати Геба. Але ніякі ліки, ніяке чудодійне зілля і чарівні заклинання не допомагали хворому богові.
Тоді Дев’ятка сказала:
— Нехай він споглядає сяйво бога Ра — сонячний Ах (Ах — буквально «Світлий», «Освітлений»; одна із «душ» людини або бога). Це зцілить його.
Ра освітив своїм Ах великий камінь, і цей камінь поклали на голову Геба. Лихоманка відразу пройшла.
Через декілька років камінь омили води Великого Озера — того самого озера, яке виникло ще в Нуні і з якого на початку творіння виріс Лотос, — і камінь перетворився на крокодила Себека.
Зцілившись, Геб вирішив, що відтепер він житиме у цілковитій згоді зі світопорядком, встановленим богинею Маат, і більше не творити беззаконня. Він звернувся до богів Великої Дев’ятки, просячи навчити його будувати храми, зрошувати землі і сіяти зерно.
Боги з радістю виконали прохання Геба, і Геб, навчившись ремеслам, незабаром ліквідовував усі руйнування, які він чинив в Єгипті.
Процарювавши 1773 роки, Геб зрікся престолу.
Зображується Геб частіше всього в парі з богинею Нут у той момент, коли Шу відділяє небо від землі (див. мал. 28 і 31). Символ і священна тварина Геба — білий гусак, птах, що втілює Великого Гоготуна і один з ієрогліфів, яким писалося його ім’я. «Душею» Ба Геба іноді вважався двоголовий сфінкс Акер.

Царювання Шу і Геба. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»