Ра продовжує творити світ. Єгипетська міфологія

Ра продовжує творити світ. Єгипетська міфологія

В основі переказу покладено фрагмент тексту «Книги Корови»

Злетівши на небо, Ра продовжував творити світ, оскільки ще не все було створено. Він сказав:
— Та упокоїться Поле Велике! — І утворилися Поля Спокою (Творячи Небесні Поля, сутінки і так далі, Ра вимовляє слова, співзвучні з об’єктами творіння. Поля Спокою, можливо, тотожні Полям Очерету; по іншій гіпотезі це обитель померлих на небесах).
— І будуть для мене очерети і трави там! — вигукнув сонячний бог, і сталися Поля Очеретів (Поля Очеретів (чи Очерету) — «Поля Іару», місце в Дуаті, куди померлий потрапляв після Суду Осіріса і де куштував вічне блаженство).
— Створю я в них речі всілякі! — сказав Ра, і сталися сутінки.
Коли бог Сонця злетів на недосяжну висоту, Нут затремтіла від страху. Ра сказав Шу:
— Син мій Шу, встань під дочкою моїй Нут. Візьми її на голову свою, та підтримаєш ти її.
Шу виконав веління Владики усього сущого. Після цього Ра призвав до себе бога Геба і оголосив, що передає земний трон йому.
— Нехай змії і вороги мої знають, — проголосив бог богів, — що хоча і віддаляюся я, все ж я сяю над ними і безжально каратиму будь-яке зло, яке вони чинитимуть. А ти, Геб, будеш моїм спадкоємцем і владикою на землі!

Так закінчилася ера земного царювання Ра-Хорахті. Настала ера правління Геба.
Існує інший міф, де говориться, що Ра відрікся від трону на користь Тота, але Тот не погодився царювати один, і тоді боги поділили владу: Ра і Тот змінюють один одного на троні, тому міняється час доби.
На небесах Ра сказав богам:
— Покличте мені бога Тота!
І привели його негайно.
Сказала величність цього бога (Ра) Тоту:
— Будь на небі замість мене, поки я сяю для блаженних в Дуаті (тобто доки я ночами перебуваю в Замогильному Царстві і свічу там для померлих). Та будеш ти замість мене заступником моїм, і назвуть тебе: «Тот, заступник Ра».
Так на небі з’явився місяць.
Владика усього сущого наділив Тота владою посилати богів з різними дорученнями і оголосив, що красою своєю і сяйвом своїх променів місяць охопить обидва небосхилу — східний і західний. Так були створені священний птах ібіс і бог місяця Ях (у оригіналі гра співзвуч: «хаб» («посилати») — «хабі» («ібіс»), «янх» — «обійняти, охопити») — «Ях» (ім’я місячного божества, див. мал. 146), — мотив творіння світу Словом).

Ра продовжує творити світ. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»