Вознесіння Ра на небеса. Єгипетська міфологія

Вознесіння Ра на небеса. Єгипетська міфологія

В основі переказу покладено фрагмент тексту «Книги Корови»

Після того, як бог Сонця врятував єгиптян від розправи нещадної левиці Сохмет, богиня справедливості Маат знову встановила мир на землі. Але Ра, який зробився вже зовсім дряхлим і втомився правити Єгиптом, вирішив зовсім відмовитися від влади. Скликавши богів на раду, він поскаржився їм:
— Живу я, але серце моє дуже втомилося перебувати з людьми, — сказав він. — Вражав я їх марно, бо не було винищування повним.
— Не поспішай втомлюватися! — від імені усіх богів заперечив Нун. — Бо ти перемагаєш в усьому, чого ти не побажаєш.
— Члени мої вперше ослабіли, і я не дозволю, щоб інший здолав мене, — відповів Нуну Ра.
— Що ж, будь по-твоєму, владика, — сумно погодився Нун і, помовчавши, обернувся до сина. — Син мій Шу, — сказав він, — будь батьку твоєму (Ра)[підтримкою], захисти його. А ти, дочка моя Нут, — звернувся він до богині неба, — підніми його.
— Як це, батько мій Нун? — здивувалася богиня Нут.
— Перетворися на Небесну Корову, і Шу підніме тебе так само, як піднімав, коли розривав обійми брата твого Геба, відділяючи небеса від землі.

Нут перетворилася на корову, і бог Сонця помістився на її спині, збираючись злетіти вгору (мал. 58). Побачили це люди, перелякалися, що погано їм буде на землі без Ра, і заголосили, волаючи до нього:
— Повернися до нас, владика, променистий бог! Ти старий, але ми не дамо тебе образити. Ми вразимо усіх твоїх ворогів, що прорікали на тебе хулу і погрожували тобі, ми усіх їх знищимо, і ти зможеш спокійно царювати на землі!

Єгипетська міфологіяМал. 58. Ра на Небесній Корові

Почувши ці слова, бог Сонця пожалів людей і вирішив відкласти своє вознесіння на небеса до ранку.
Вранці люди вийшли зі своїх домів, озброїлися луками і списами і висунули військо проти недругів Ра — гіпопотамів, крокодилів і змій. Породження пітьми були знищені. За це Ра остаточно пробачив людей:
— Гріхи ваші позаду вас, бо винищування за винищування, (Тобто: «Я прощаю вам усе зло, яке ви мені заподіяли, бо винищуванням моїх ворогів ви спокутували провину, відкупилися від винищування вас самих») — сказав він і урочисто звернувся до Небесної Корови:
— Я помістився на твою спину, та вознесуся я!
Нут в образі корови вознесла Ра на небеса. Інші боги вчепилися за живіт Корови і перетворилися на зірки.

Вознесіння Ра на небеса. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»