Оповідь про винищування людей. Єгипетська міфологія

Оповідь про винищування людей. Єгипетська міфологія

В основі переказу покладено фрагмент тексту «Книги Корови». Міф відомий також за текстом на одному з футлярів труни фараона Тутанхамона (XVIII династія)

Не лише тільки крокодили і гіпопотами наважувалися виступати проти великого сонячного бога. Коли Ра, благополучно процарювавши, нарешті, постарів, зробився дряхлим, і могутність його ослабіла; тіло його стало сріблом, члени — золотом, волосся — істинним лазуритом, проти бога Сонця ополчилися люди. Дізнавшись про заколот, який замислили єгиптяни, Ра скликав свій почет і наказав богам:
— Нехай явиться сюди моє Око — богиня Хатхор. Покличте також Шу, Тефнут, Геба і Нут разом з батьками і матерями, які були зі мною, коли я покоївся в Нуні, а також самого Нуна. Тільки дивіться, приведіть їх таємно, щоб люди не бачили цього. Нехай вони прийдуть і скажуть, як нам втихомирити заколот.
Боги негайно явилися на заклик володаря. Незабаром Нун, Шу, Тефнут, Геб і Нут з’явилися перед Ра в палаці сонячного бога. Нун запитав:
— Скажи, владика, що сталося?
— Бог старіший, з якого я стався! — вигукнув Ра. — Боги-предки! Дивіться, — люди, створені з (зліз) мого ока, замислили злі справи проти мене. Скажіть мені, що б ви зробили на моєму місці? Як би поступили?
Боги занурилися у роздуми, і Ра додав:
— Я чекав, я не убив їх, перш ніж не почув того, що ви скажете про це.
— Син мій Ра, — відповів мудрий Нун. — Син мій Ра, бог більший, ніж що створили його і створили його! Міцний твій трон, і великий страх від тебе, — та попрямує твоє Око проти тих, що образили тебе!

— Воістину! — погодилися інші боги. — Немає іншого Ока, яке могло б бути перед ним і перешкодити йому, коли воно сходить в образі Хатхор (Тобто: «Немає у світі сили, здатної протистояти могутності твого Ока в образі Хатхор»).
— Ваша рада добра, — подумавши, промовив Ра і подивився на людей своїм Оком-сонцем, направляючи в їх стан вогняні промені. Але люди були готові до цього і встигли сховатися за високою горою, в пустелі, — тому промені не завдали їм ніякої шкоди. Тоді бог Сонця велів своєму Оку в образі Хатхор відправитися в пустелю і покарати зухвалих людей.
Хатхор-око прийняла вигляд левиці і отримала ім’я Сохмет (Сохмет, Тефнут і інші богині-левиці ототожнювалися з Хатхор (а також один з одним). Сохмет відправилася в пустелю, розшукала людей і, побачивши їх, кровожерно заревіла. Шерсть на її загривку встала дибки, в очах заблискав лютий блиск. Повна люті, Хатхор-Сохмет накинулася на людей і прийнялася безжально їх терзати, вбиваючи одного за іншим, зрошуючи пустелю кров’ю і розкидаючи навколо себе шматки м’яса.
Вирішивши, що люди вже досить покарані і що відтепер вони вже більше ніколи не наважаться ремствувати на богів і піднімати заколот, Ра сказав дочці:
— Ти вже вчинила те, заради чого я тебе послав. Досить їх вбивати! Йди з миром.
Але богиня не послухалася батька. Оскаливши ікла, вона люто прогарчала у відповідь владиці світу:
— Осилила я людей, і солодко в моєму серці! Я хочу знищити їх усіх, хочу досхочу напитися кров’ю цих баламутів!
— Сильний я над ними як цар в їх винищуванні (Тобто: «Я — цар, і тільки я один має право вирішувати, потрібно їх винищувати або ні»), — заперечив мудрий сонячний бог. — Залиш людей в спокої. Вони вже досить покарані.
Але вперта Хатхор-Сохмет не побажала послухати батьківські слова. Їй дуже сподобалося вбивати людей і пити кров. Жадання помсти і азарт заглушили в ній голос розуму. Люта левиця знову накинулася на єгиптян. Бунтівники в жаху бігли на південь, вгору по Великій Річці, а богиня переслідувала їх і нещадно вбивала.
Жахнувся і Ра, бачачи, яку бійню вчинила Хатхор-Сохмет. Гнів його на людей остаточно пройшов. Бог Сонця наказав своєму почту:
— Покличте мені швидких гінців, та помчать вони подібно до тіні тіла!
Негайно гінці були приведені перед обличчя Ра. Бог Сонця сказав:
— Вирушайте на острів Абу (грец. Елефантіна) і принесіть якомога більше червоного мінералу діді (Деякі дослідники тлумачать слово «діді» як назву ягід або плодів з червоним соком).
Коли гінці доставили діді, Ра у супроводі почту відправився в Геліополь. Там він розшукав мірошника і наказав йому розтовкти червоний камінь в порошок, а його служницям — намолоти ячменю і зварити пиво.
Коли пиво було готове, слуги бога Сонця наповнили ним сім тисяч посудин і намішали в пиво червоного порошку. Вийшов напій, за кольором дуже схожий на кров.
— О, як прекрасно це, [бо] врятую я [цим] людей! — вигукнув Владика усього сущого. — Боги! Візьміть посудини, віднесіть їх в те місце, де вона вбивала людей. Розлийте це забарвлене пиво на полях, в долині Річки.
Настанова Ра була негайно виконана.
Настав ранок. Прийшла Хатхор в образі Сохмет, оглянула місце вчорашнього побоїща і, побачивши велику кількість червоних калюж і вирішивши, що це калюжі крові, зраділа. Охоплена жаданням вбивства богиня кинулася пити забарвлене пиво. Пиво припало їй за смаком; вона пила і пила доти, доки не захмеліла настільки, що погляд її зробився каламутним і вона вже не могла розрізняти людей. Тоді Ра підійшов до дочки і сказав:
— Йди з миром, кохана. Відтепер жителі Єгипту приноситимуть тобі посудини з пивом щороку в день свята Хатхор. І ти називатимешся «Володарка сп’яніння».
Відтоді люди приносять в храми глеки з пивом і вином і ставлять їх до статуй богині Хатхор.

Оповідь про винищування людей. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»