Шуліка і кішка (Казки Тота). Єгипетська міфологія

Шуліка і кішка (Казки Тота). Єгипетська міфологія

Жила на вершині дерева шуліка. У пишній кроні вона звила гніздо і вивела пташенят. А неподалік від дерева, біля підніжжя гори, жила у своєму лігві кішка з кошенятами.
Шуліка боялася відлітати з гнізда за кормом для своїх дітей: адже кішка могла видертися по стволу і передушити її пташенят. Але і кішка не наважувалася покидати лігво: її кошенят могла унести шуліка. Шулічата жили впроголодь, і кошенята теж голодували.
І одного разу шуліка сказала кішці:
— Давай будемо добрими сусідами! Присягнемося перед великим Ра, що якщо один з нас відправиться за кормом для своїх дітей, інший не заподіє їм зла.
Кішка з радістю погодилася, і, призвавши у свідки бога Сонця, вони принесли священну клятву.
Але одного разу шуліка відібрала у кошеняти шматок м’яса і віддала його одному зі своїх пташенят. Дізнавшись про це, кішка розгнівалася і вирішила помститися. Вона дочекалася, коли шуліка відлетіла з гнізда, видерлася на дерево і схопила пташеня своїми гострими кігтями.
— Звідки у тебе це м’ясо? — прошипіла вона. — Це я його добула, і не для тебе, а для своїх дітей!
— Я ні в чому не винен! — вигукнуло нещасне пташеня — Я не літав до твоїх кошенят! Якщо ти заподієш мені зло, великий Ра побачить, що твоя клятва була неправдивою, і суворо покарає тебе: діти твої загинуть!

Згадавши про клятву, кішка присоромилася і забрала кігті. Але пташеня, відчувши, що його більше ніхто не тримає, в страху вистрибнув з гнізда, змахнув крилами — і каменем впав на землю: він був ще занадто малий, щоб літати, крильця його ще навіть не обросли пір’ям. І пташеня залишилося лежати у дерева, на землі.
Повернувшись і побачивши свого сина біля підніжжя дерева, шуліка розлютилася.
— Я помщуся! — вигукнула вона. — Її кошенята стануть для мене їжею!
Вона довго стежила за кішкою і леліяла мрії про помсту. Йшли дні. І ось одного разу, коли кішка покинула лігво і пішла на полювання, шуліка, видавши клич, злетіла з дерева і викрала кошенят. Шуліка принесла бідних малюків у своє гніздо, вбила їх усіх і згодувала шулічатам.
У нестямі від горя кішка звернулася до сонячного бога:
— О Ра! Ми присягнулися твоїм священним ім’ям, і ти бачив, як шуліка цю клятву порушила. Розсуди ж нас!
І Владика усього сущого почув благання нещасної кішки. Він призвав до себе Відплату і повелів жорстоко покарати клятвопорушника.
На інший день шуліка побачила людину, що смажила дичину на вугіллі. Голодна шуліка підлетіла до вогнища, схопила шматок м’яса і понесла у своє гніздо, не помітивши, що до м’яса прилипли вуглинки.
І ось гніздо шуліки запалало. Марно благали пташенята про допомогу — гніздо, а слідом за ним і дерево згоріли дотла. Побачила це кішка, підійшла до попелища і сказала:
— Присягаюся ім’ям великого Ра, ти довго підстерігала моїх дітей і підступно убила їх. А я не торкала твоїх пташенят, хоча вони так апетитно підсмажилися!

* * *

Тот замовк і покірливо вклонився богині.
— Присягаюся ім’ям Ра, я не ображу тебе, маленький павіан! — вигукнула зворушена Тефнут.
Задоволений першим успіхом, Тот приховав посмішку і, надавши своїй особі вираження безвихідної печалі, сказав:
— Велика і прекрасна богиня! Твій чоловік Шу дуже сумує без тебе. Не завдавай мені шкоди, Нубійська Кішка!
І Тефнут знову присягнулася не заподіювати зла Тоту.
— Дякую тобі, великодушна богиня! — палко вимовив Тот. — А тепер я хочу пригостити тебе запашною стравою, скуштувавши яку, ти вже більше не захочеш дивитися ні на яку іншу їжу. Секрет її приготування знають тільки в Єгипті… у країні, яку ти покинула, богиня.
З цими словами павіан Тот поставив перед Хатхор-Тефнут блюдо і віддав їй хвалу:
— Заради твого прекрасноокого обличчя, — вигукнув він, — заради краси твого тіла, заради погляду, який світиться радістю, візьми страву, про яку я говорив <…> У всьому світі немає їжі краще!
Хатхор-Тефнут підійшла до їжі і випробувала те, що випробовують, куштуючи її. Обличчя її посвітлішало, погляд став радісним. Вона обернулася до нього (Тота), сяючи.
«Я приборкаю тебе, примхлива богиня«! — приховав торжествуючу усмішку Тот і вимовив вголос:
— Ти перемогла власне серце, дочка Ра, бо великий і мудрий той, хто зумів здолати розумом гнів. Вислухай же мене тепер: з усього, що існує на світі, ніщо не люблять більше рідної сторони, тобто місця, де ти народився. Навіть крокодил, коли він старіє, покидає чужину і приходить помирати у свою рідну водойму. І взагалі: краще бути бідняком у себе на батьківщині, ніж багачем на чужій стороні!
Бачачи, що Хатхор його уважно слухає, Тот надихнувся ще більше.
— Який морок панує в Єгипті після твого відходу! — вигукнув він, здійнявши руки до неба і закотивши очі. — Твої музиканти торкаються струн, але не дзвенять вони під їх пальцями, твої співаки сумні, твої кохані в траурі <…> Старий і молодий чекають твоєї ради, владики і вельможі всього світу наділи траур по тобі; хаос панує відколи ти пішла з Єгипту, твої свята не відзначаються більше, а у Будинку Узливання Атума — скорбота <…> У твоїх храмах не влаштовують урочистості <…> чоловіки і жінки засмучуються, красиві жінки не сміються.
Серце Тефнут стиснулося від співчуття, лице її потемніло, на очі навернулися сльози. Це не залишилося непоміченим для Тота. Але маленький павіан нічим не видав своєї радості; навпаки, надавши своїй особі ще скорботніше вираження, він вигукнув:
— Але якщо ти обернеш до них своє лице, то стане повноводним Ніл, зазеленіють поля, бо покриє він їх водою (З поверненням Тефнут з Нубії єгиптяни пов’язували розливи Нілу). Слина твоя як мед. Вуста твої — прекрасніше зеленіючого поля.
Умащена лестощами маленького павіана, Хатхор вкінець розжалобилася і вирішила негайно повернутися в Єгипет. Вона вже відкрила було рот, щоб оголосити про свій намір Тоту, але раптом завмерла. Великий гнів охопив богиню. Як! Адже вона зареклася повертатися на батьківщину, вона принесла клятву! — а тут якийсь нікчемний павіан мало того що трохи не змусив її цю клятву порушити, але на додаток розжалобив її своїми розмовами і змусив розплакатися! Її, Тефнут, грізну, непереможну левицю!
Від цієї думки богиня прийшла в лють. Їй захотілося розтерзати Тота-павіана в криваві клапті! Вона вже випустила кігті і приготувалася до стрибка. Лише в останню мить, згадавши про обіцянку, Тефнут вгамувала гнів.
«Я не торкну його, — подумала вона, — але нехай цей маленький павіан не уявляє, що взяв наді мною верх. Не він приведе мене в Єгипет — ні! Я сама повернуся туди! А щоб він знав, з ким має справу, і не забувався, я явлю йому свою велич і могутність!»
І Тефнут видала гарчання, від якого здригнулася пустеля. Вона прийняла грізний вигляд розлюченої левиці <…> здибила гриву. Шерсть її заблищала. Спина налилася кров’ю, лице засіяло на сонці, очі заблищали вогнем, погляд спалахнув, обпалюючи полум’ям, як Сонце. Вона уся світилася.
Маленький павіан затремтів від страху, зіщулився і став схожий на жабу.
«Як мудро я поступив, що узяв з неї клятву не завдавати мені шкоди», — встиг подумати він.
Богиню розсмішила поведінка Тота. Гнів її остаточно вщух. Мало-помалу оправившись від переляку, Тот розповів Хатхор іншу казку — про боротьбу добра і зла. Сильний здолає слабкого, але жодна несправедливість не сховається від всевидющого Ра. Того, хто вчинить беззаконня, чекає неминуча відплата від сонячного бога.
Засміялася Нубійська Кішка, зраділо серце її словам маленького павіана. І обернула вона своє лице до Єгипту завдяки його прекрасним словам.
— Я обіцяю тобі свою дружбу, дочка Ра! — вигукнув Тот. — Я ніколи не залишу тебе у біді. Якщо з тобою станеться нещастя або тобі загрожуватиме небезпека, я прийду до тебе на допомогу і врятую тебе.
— Як! — здивовано заревіла левиця. — Ти?! Ти, маленький, слабкий павіан, говориш, що можеш захистити мене, могутню, непереможну богиню?!
— Ти сильна, — заперечив Тот, — але навіть найсильніший може бути повержений слабким, якщо слабкий меткий і розумний. Ось послухай. Жив колись в горах лев…

Шуліка і кішка (Казки Тота). Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»