Втеча Хатхор в Нубію (міф про Сонячне око). Казки Тота. Єгипетська міфологія

Втеча Хатхор в Нубію (міф про Сонячне око). Казки Тота. Єгипетська міфологія

Усі давні версії цього міфу збереглися тільки у фрагментах. У переказі за основу викладу узята пізня літературна обробка міфу — текст «Лейденського папірусу» (II—III вв. н. е.), де Хатхор ототожнюється з Тефнут.

Великий бог Ра-Хорахті дуже любив свою дочку Хатхор і на знак благовоління зробив її своїм Оком. Але одного разу Хатхор образилася на батька, посварилася з ним і, прийнявши вигляд левиці, віддалилася в Нубію.
З відходом богині вологи і дощу Хатхор-Тефнут в Єгипті почалася посуха. Засмутився Ра-Хорахті, затужив; гнів його пройшов. Владика богів призвав до себе бога Тота і велів йому відправитися в Нубію, розшукати там Хатхор-Тефнут і умовити її повернутися в Єгипет.
Вислухавши наказ Ра, Тот прийняв вигляд маленького павіана і відправився в Нубійську пустелю. Незабаром йому вдалося розшукати втікачку: Хатхор-Тефнут у вигляді дикої кішки полювала на антилоп (мал. 57). Тот привітався з богинею, шанобливо схилився перед нею і сказав:
— Нубійська Кішка! Твій батько Ра-Хорахті перебуває у великій печалі. Послухай мою пораду: не тримай в серці гнів, забудь свою образу і повернись до Єгипту.

Єгипетська міфологіяМал. 57. Тот і Хатхор-Тефнут. Вгорі —
богиня-покровителька Верхнього Єгипту
Нехбет з символічною «правдою»-світопорядком —
пір’яною Маат

— Маленький нікчемний павіан! Забирайся! — гордовито відповіла богиня. — Я не бажаю тебе слухати. Йди, бо якщо ти не залишиш мене в спокої, я розтерзаю тебе! Адже я — наймогутніша з богинь; кігті мої гострі, і зуби не знають жалості.
Зрозумівши, що проти гніву Тефнут будь-які розумні аргументи будуть даремні, Тот вирішив вдатися до лестощів.
— Не чіпай мене, Нубійська Кішка! — вкрадливо і як би винувато вимовив він. — Я знаю, що ти — найпрекрасніша і наймогутніша з богинь. Ти можеш мене розтерзати.

Але будь-який злочин неминуче карається відплатою від великого Ра. Хочеш, я розповім тобі, як Владика усього сущого покарав шуліку за те, що він порушив клятву і вчинив вбивство?
Тефнут дуже захотілося почути цю історію, і вона відповіла павіанові:
— Розповідай.
— Так от, — почав мудрий бог, — жила на вершині дерева шуліка…

Втеча Хатхор в Нубію (міф про Сонячне око). Казки Тота. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»