Бог Хапі. Єгипетська міфологія

Бог Хапі. Єгипетська міфологія

Хапі — Бог Нілу, чоловік богині Нехбет, покровительки Верхів’я. Це літній чоловік, що ожирів, з пухким відвислим черевцем і жіночими грудьми (мал. 47). Він одягнений на стегнах у пов’язку рибалки, а на голові носить водяні рослини, найчастіше папірус. Статуетки Хапі забарвлені або у блакитний колір — колір небес і символ божества, або в зелений — колір природи, що воскресає після розливу Нілу.

Єгипетська міфологіяМал. 47. Хапі. У руках в бога посудина,
з якої виливається вода.
Бронзова статуетка; VII ст. до н. е.

Хапі — добрий і щедрий бог, повелитель повеней, що приносять на поля родючий мул. Він піклується про те, щоб береги не засихали, щоб рілля давало щедрі врожаї, а на лугах була соковита трава для худоби. Тому Хапі — один із найулюбленіших богів, і вдячні єгиптяни віддають йому великі почесті (мал. 48).

Єгипетська міфологіяМал. 48. Спів подячного гімну Хапі
в день початку розливу.

Іноді розрізняють дві іпостасі Хапі — боги північного і південного Нілу. У тому випадку, коли Хапі вважається богом Верхнього Нілу, він зображується в головному уборі з лілій і лотосів (мал. 49). Хапі ототожнюється з Нуном як втілення водної стихії і з Осірісом як бог родючості.

Єгипетська міфологіяМал. 49. Хапі в короні з лілій і лотосів,
з водяними рослинами і посудинами,
які символізують північний і південний Ніл

Река Ніл теж називається Хапі — по імені бога. Єгиптяни називають її і просто «Річка» або «Великою Річка». Велика Річка бере початок в Замогильному Царстві — Дуаті; її витік охороняє змій (мал. 50). Бог Хапі живе в ущелині Гебель-Сілсіле (арабськ.; єгипетськ. Хену) у перших порогів Річи.

Єгипетська міфологіяМал. 50. Змій охороняє витік Нілу

Бог Хапі. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»