Бог Тот і його дружина богиня Сешет. Єгипетська міфологія

Бог Тот і його дружина богиня Сешет. Єгипетська міфологія

Тот (коптськ.; єгипетськ. Джехуті) — один з прадавніх єгипетських богів. У Додинастичну епоху він, як божество Місяця, ідентифікувався з лівим оком Хора-сокола. Пізніше Тот став зображуватися у вигляді людини з головою ібіса (мал. 39), свого священного птаха; рідше — у вигляді павіана (мал. 40) і зовсім рідко — у вигляді людини (мал. 41).

Єгипетська міфологіяМал. 39. Статуетка Тота у вигляді людини
з головою ібіса. VII ст. до н. е.; Ермітаж

Єгипетська міфологіяМал. 40. Статуетка Тота у вигляді павіана.
XIX династія; Берлін

Єгипетська міфологіяМал. 41. Тот в людській подобі
з жезлом, обвитим змієм, і знаком «анх» в руці

Тот — бог Місяця і мудрості, обчислювач часу. Він часто зображується з символом відліку часу — пальмовою гілкою (ієрогліфом «рік») — в руці. Тот винайшов геометрію, писемність, астрономію, арифметику і гру в сенет (мал. 42).

Єгипетська міфологіяМал. 42. Столик з дошкою для гри в сенет і фігурами.
На зворотній стороні столика —
дошка з іншою кількістю клітин.

З гробниці Тутанхамона;
XVIII династія; Єгипетський музей, Каїр

Останнє повідомляється, зокрема, в діалозі Платона «Федр» (274): «…біля єгипетського міста Навкратіса народився один із прадавніх тамтешніх богів, якому присвячений птах, що називається ібісом. А самому божеству ім’я було Тевт (Тот). Він першим винайшов число, рахунок, геометрію, астрономію, на додаток гру у шашки (сенет) і в кістки, а також і письмена. Царем над усім Єгиптом був тоді Тамус, що правив у великому місті верхньої області, яке греки називають єгипетськими Фівами, а його бога — Аммоном (Амоном).

Прийшовши до царя, Тевт (Тот) показав свої мистецтва і сказав, що їх потрібно передати іншим єгиптянам. Цар запитав, яку користь приносить кожне з них. Тевт став пояснювати, а цар, дивлячись по тому, чи говорив Тевт, на його думку, добре або ні, дещо засуджував, а дещо хвалив. З приводу кожного мистецтва Тамус, як передають, багато висловив Тевту хорошого і поганого, але це було б занадто довго розповідати. Коли ж дійшла черга до письмен, Тевт сказав: «Ця наука, цар, зробить єгиптян мудрішими і пам’яткими, оскільки знайдений засіб для пам’яті і мудрості». Цар же сказав: «Майстерний Тевт, один здатний породжувати предмети мистецтва, а інший — судити, яка в них доля шкоди або вигоди для тих, хто ними користуватиметься. Ось і зараз ти, батько письмен, з любові до них надав їм прямо протилежне значення. У душі тих, що навчилися їм вони вселять забудькуватість, оскільки буде позбавлена вправи пам’ять: пригадувати стануть ззовні, довіряючись листу, по сторонніх знаках, а не зсередини, самі собою. Отже, ти знайшов засіб не для пам’яті, а для пригадування. Ти даєш учням уявну, а не істинну мудрість. Вони у тебе багато що знатимуть з чуток, без навчання, і здаватимуться такими, що багато знають, залишаючись у більшості неуками, людьми важкими для спілкування; вони стануть удаваномудрими замість мудрих». Зважаючи на «культ» листа в Єгипті, неможливо припустити, що легенда — єгипетського походження.
Мудрий Тот — писар Ра, посильний богів, покровитель знань, магії і медицини; йому відомі усі чарівні слова і чудодійні заклинання, які існують у світі земному і потойбічному. Тот склав зведення законів Верхнього і Нижнього Єгипту; він — неодмінний учасник будь-якого суду. У Замогильному Царстві на Суді Осіріса Тот записує вироки Суду.
Срібний човен Тота — Місяць — перевозить померлих через нічне небо в потойбічний світ — за горизонт (За прадавніми уявленнями єгиптян, про яких ми маємо в розпорядженні дуже неповні відомості, загробний світ знаходився на небі, і померлі вселялися в північні (що не заходять) зірки. Пізніше ці уявлення змінилися, проте в оповідях про Загробний Світ, що знаходиться під землею, збереглися сліди і відгомони первинних вірувань).

Дружина Тота — велика і мудра богиня Сешет.
Сешет іноді вважалася сестрою, рідше — дочкою Тота. Дружиною Тота вважалася також і богиня Маат, з якою Сешет часто ототожнювалася.
Сешет — покровителька писемності і писарів-землемірів. У веденні цієї богині знаходиться священне Небесне Дерево — Дерево Ішед. Коли на престол сходить новий фараон, Сешет записує на листі Дерева його ім’я і тим самим дарує йому безсмертя. На листі Дерева записуються також усі важливі події, які сталися у минулому і яким судилося статися в майбутньому (мал. 43).

Єгипетська міфологіяМал. 43. Дерево Ішед і (зліва направо) Атум,
фараон Рамсес II, Сешет, Тот.
Промальовування рельєфу гипостильного залу
Рамессіума; XX династія

Зображується Сешет у вигляді жінки, увінчаної семикінцевою зіркою і пір’ям (значення цього символу невідоме), або в короні з папірусового листя; іноді — в накинутій через плече шкірі леопарда. У руках богиня, як правило, тримає пальмову гілку або письмові пристосування — дощечку з фарбами і тростинки.

Бог Тот і його дружина богиня Сешет. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»