Око Уджат і Сонячне око. Єгипетська міфологія

Око Уджат і Сонячне око. Єгипетська міфологія

Це, напевно, два найскладніші образи давньоєгипетської міфології, що піддаються лише приблизній диференціації. Важко навіть сказати, чи двоєдиний це образ (тобто дві іпостасі одного) або два різних. Функцій у них більше різних, чим схожих, але на рівні символіки вони де в чому співвідносяться, у деяких обрядах і міфах вони ототожнюються, і часом не можна сказати, про яке Око йде в тексті мова — Уджат, Сонячне або про обидва відразу.
Історично обидва образи сходять до уявлень про Хора-сокола з правим оком — Сонцем і лівим — Місяцем.
Око Ра, або Сонячне Око — праве око Хора-сокола (мал. 38), втілює могутність і владу. Найчастіше воно зображується у вигляді кобри-урея і тому ототожнюється з богинею-коброю Уаджіт, покровителькою Пониззя. Око-урей охороняє справедливість і закон і вбиває своїми променями усіх ворогів світопорядку, встановленого Ра і Маат.

На мал. 20 крилатий урей у вигляді богині Уаджіт захищає Амона від злих сил; корона Амона теж увінчана двома уреями. Сонячне Око ототожнювалося також з Маат, Нехбет, Хатхор і з усіма богинями, що зображувалися у вигляді левиці: Тефнут, Мехіт, Сохмет та іншими, а також з правим оком Хора-сокола — Сонцем, яке, померши ввечері на заході, вранці незмінно воскресає на сході.

Єгипетська міфологіяМал. 38. Око Ра і богині-покровительки Єгипту.
Золотий амулет-пектораль,

знайдений в похоронних бинтах мумії
фараона Тутанхамона (і, ймовірно,

що носився їм за життя);
XVIII династія; Єгипетський музей, Каїр

Ліве Око — Око Хора символізує воскресіння після смерті: коли Сет убив Осіріса, Хор, син Осіріса і Ісіди, воскресив батька, давши йому проковтнути своє Око, яке Сет перед тим порубав на частини, а Тот, бог лікування, зібрав по частинах, зростив їх, — і Око воскресло. До Ока Хора і відноситься епітет «Уджат», що означає «Здорове, неушкоджене», а по співзвуччю з «Уаджіт» — «Зелене» (як і ім’я богині-кобри, покровительки Пониззя), але колір в даному випадку — метафора: «зелене» (як і «неушкоджене») означає «воскресле» — подібно до того, як воскресає природа після розливу Нілу і як «по частинах» воскресає на небі кожного місяця Місяць — ліве око Хора-сокола. Амулети у вигляді Ока Хора клали в похоронні пелени мумії — і померлий, ототожнюваний з Осірісом, богом воскресаючої природи, воскресав у Замогильному Царстві (Точне призначення амулетів у більшості випадків дізнатися не вдається, оскільки воно залежало від заклинань, які вимовлялися над амулетом). Проте воскресінню сприяло і праве Око (див. мал. 38).

Око Уджат і Сонячне око. Єгипетська міфологія

Читати далі «Єгипетська міфологія»

Повернутися до змісту «Єгипетська міфологія»