Єгипетський Бог Птах (Пта). Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетський Бог Птах (Пта). Міфологія Давнього Єгипту

Птах (за єгипетською міфологією) — відноситься до найбільш давніх Богів, був найголовнішим з них і правив Мемфісом. Образ цього Бога, а також сенс, який був пов’язаний з ним, у більшості своїй залишається загадкою. Культ його отримав широке визнання в Палестині і Нубії, але в першу чергу в Єгипті, де він приблизно у 5—6 тисячолітті тому перетворився на верховного Бога єгипетської міфології, коли Мемфіс став столицею усього об’єднаного Єгипту.
З того часу почався перший із періодів розквіту культури і міфології Стародавнього Єгипту. Але відновлювати давні уявлення про єгипетського Бога Птаха доводиться по «Теологічному трактату Мемфісу» — кам’яних написах, зроблених приблизно в 700 році до нашої ери. Але, на думку фахівців у цій галузі, на монолітному камені вибитий текст давнього папірусу, який написаний приблизно в 2500 році до нашої ери.
У цьому трактаті Бог Птах описаний величезним і великим, таким, що успадкував силу від усіх існуючих духів і Богів. Думка про створення світу, яка по міфах і легендах зародилася саме у Птаха, порівнюється ученими із появою сонячного світла, Атума.
Перша дев’ятка Богів Атума сталися з його пальців і сім’я, а дев’ять Богів Бога Птаха — із зубів і губ, що вимовляють назви речей. Ця дев’ятка створила бачення очей, нюх носа, слух вух, для того, щоб вони передавали усе це нашому серцю, оскільки будь-яке знання походить із серця, мова ж лише повторює усе, що воно задумало.

Створюється таке враження, що цей міф об’єднує декілька версій про створення: мемфіську та геліопольську (у якій головним Богом є Атум). І якщо Бог Атум творить в першу чергу матеріальний світ, то Бог Птах — духовний (зосередженням душі в ті часи вважалося серце).
Завдяки слову Бога була створена життєва сила людей і Богів. Таким чином була дана смерть злочинному і життя добродійному. Так була створена будь-яка робота, усі мистецтва, погоджений рух усіх членів людського тіла за наказом серця і вираженню мови.
Про Птаха говорили наступне: «Він відтворив Богів і створив усе суще». Таким чином, було визнано і встановлено, що його сила перевершує силу усіх інших Богів. Заспокоєння Птах знайшов в створенні речей і божих словах. Він створив усіх інших Богів, заснував номи і міста, поставив єгипетських Богів в їх святилища, заснував храми і заснував жертвоприношення. Кожен із Богів по його волі набув власного тіла, яке складалося з дерев, глини і каменю, і прийняли свій істинний вигляд.
У цій легенді Бог Птах виступає не лише творцем, але також і культурним героєм. В якості творця (який одухотворяє усе суще) він з’являється одночасно і жіночим і чоловічим океаном, батьком Атума і його матір’ю, серцем Еннеади (дев’яти Богів) і її мовою і Нефтертемом, який розташовується на кінчику носа Амона Ра.
При цьому знову стикаємося з надзвичайно поширеною легендою про те, що в слові Бога полягає величезна творча сила. Створення світу було представлене творінням словом. Проте основна відмінність від біблейського варіанту полягає в тому що не слова не сказано про те, що речі виникли ні «з чого».
Речі могли існувати і до створення світу, але без їх осмислення, позначення словом і сприйняття вони нібито є присутніми в небутті: як сказано в трактаті «без суб’єкта немає об’єкту». Як бачимо, в цьому рукописі розкриваються і філософські проблеми.
Образ Бога Птаха втілював не лише одну душу, але також і розум. Саме сила божого Слова (розуму) — є сильною творчою силою, за допомогою якої у світ приходять гармонія і порядок.
Цікаво, що в пісні, присвяченій Богові Хапі, згадується Птах при описі родючості землі. У цій якості Птах ототожнюється з єгипетським Богом Хнумом, який також в деякий міфах виступає деміургом. Але якщо Бог Хнум зображувався людиною з баранячою головою, то Птах був чоловіком, який зображувався з палицею в руці і в наряді, що щільно облягає тіло.
Єгипетський Бог Птах ототожнювався також і з іншими Богами. Дружиною його за легендою був Сехмет.
У Стародавньому Єгипті вважалося, що саме він «отверзає вуста» Богів і випускає день при сході Атума (Сонця). Можна також припустити, що Птах втілював пізнання як відкриття світу (принаймні, для себе) і саме з цієї причини мав вигляд мандрівника. А той факт, що він прикритий одягом, вказує, що покрив таємниць, які ховаються від наших очей і можуть розкрити суть буття, надзвичайно щільний.

Єгипетський Бог Птах (Пта). Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту