Єгипетський Бог Осіріс. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетський Бог Осіріс. Міфологія Давнього Єгипту

Осіріс (за єгипетською міфологією) — Бог Відродження, хазяїн загробного світу в єгипетській міфології. Періодично Осіріс зображувався у вигляді бика або людини з бичачою головою. Згідно із джерелами (староєгипетські тексти і оповідання Плутарха), Осіріс був старшим сином Бога Геба і Богині Нут, чоловіком і рідним братом Ізіди, братом Сета і Нефтіди, батьком Анубіса і Гора. Він був четвертим із Богів, які царювали на землі ще з первинних часів. Успадкував він свою владу від прадідуся Атума Ра, дідуся Шу і свого батька Геба. Гробниця Осіріса була розташована в місті Абідос.
Царюючи над усім Єгиптом, Осіріс навчив людей землеробству, виноробству і вирощуванню плодових дерев, але був підступно вбитий своїм братом, Богом Сетом, який бажав правити в Єгипті замість нього.
Сет — це злісний Бог пустелі, він мріяв згубити брата Осіріса і змайстрував саркофаг для брата. Влаштувавши бенкет, він запросив на нього Осіріса і оголосив, що саркофаг — це подарунок тому, кому він ідеально підійде. У той момент, коли Осіріс ліг до саркофагу, змовники закрили кришку, налили в саркофаг свинець і викинули у води Нілу. Дружина і сестра Осіріса, Ісіда, знайшла труп і стала його оплакувати разом із Нефтідою. Атум Ра зглянувся над нею і послав їй божого шакала Анубіса, який зібрав частини Осіріса, забальзамував і створив тіло. Ісіда прийняла вигляд соколиці і сіла на тіло чоловіка. Дивовижним чином зачавши від нього, вона народила могутнього Бога Гора.

Гор був народжений з єдиною метою — помститися за смерть батька. В той же час він також вважає, що він єдиний, хто гідний зайняти трон батька.
Після тривалої судової тяжби Гор був визнаний законним спадкоємцем Осіріса і отримав царювання. Він воскресив батька Осіріса, давши йому проковтнути Око. Проте Осіріс вирішив не повертатися на землю і залишився царювати у загробному світі, надаючи царство живих в повне розпорядження синові.
Зібравши воєдино в собі усі різноманітні часи, культи царя, воскресаючого Бога, річки Ніл, місяця, бика, замогильного судді, міфи і легенди про Осіріса ввібрали усі уявлення ряду послідовних стадій розвитку суспільства в Стародавньому Єгипті.
Корінням міф про Осіріса йде глибоко у віки родового ладу, з обрядів і уявлень якого із часом розвиваються характерні ознаки культу цього Бога: царський культ, культ воскресіння, продуктивних природних сил.
Корона, яка зображається на голові Осіріса, зроблена з папірусу, також як і його священна тура. Його символ Джед складається із зв’язок очерету, які вставлені одна в одну. Згодом, Осіріс завжди зображується з якоюсь рослиною: біля його трону із ставка росте лотос або дерева, обвиті виноградною лозою. Також обвитим лозою зображається і увесь балдахін над троном.
Так само прикрашається гробниця Осіріса — у ній обов’язково є рослини: то поряд росте дерево, на якому розташовується душа Осіріса в образі фенікса, то дерево проростає крізь гробницю, акуратно обвивши її своїм корінням, а буває, що і з самої гробниці ростуть чотири різні дерева.

Єгипетський Бог Осіріс. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту