Єгипетська Богиня Нут. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетська Богиня Нут. Міфологія Давнього Єгипту

Нут (за єгипетською міфологією) — вмістилище тисячі душ, вона підіймає покійних на небо і охороняє їх останки в гробницях. Щодня проковтує сонце і зірки, щоб потім народити їх знову. Епітетами, якими описували Нут, були «народжує Богів», «Велика», «мати зірок». Як правило, єгипетська Богиня Нут зображувалася в образі жінки, яка тягнеться над усім горизонтом і торкається землі тільки кінчиками ніг і рук. Дуже часто під нею лежить Геб, що втілює землю.
Образ самої прекрасної Небесної Корови (Нут) відноситься не до звичного нам «неба», того простору, яким рухаються хмари, а до віддаленішої сфери зірок, яку ще з античності прийнято називати космосом. Образ Космічної Корови прийшов до нас із давнини. У відомих «Текстах Пірамід» зустрічається декілька фраз, типу «Зірка пливе під тілом Нут по океану» (очевидно, яким би не було тіло Богині Нут, воно ототожнюється із Космосом, а океан, швидше за все, з сферою зірок або з повітрям).
Про Фараона, що помер, говорять: «Він є син великої корови. Вона народжує його і його поміщає до себе під крило». У цій фразі використовується також образ шуліки, крила якої були небесними символами.
Для єгиптян небозвід представляв з себе одночасно океан, дах, крила, корову Нут і жінку Нут. Суть космосу так і залишилася нерозкритою, хоча трохи прояснилася завдяки деяким проявам. В першу чергу, очевидно, це щось живе і навіть боже. За образом, який ми можемо спостерігати (купол або дах) приховано щось далеке і незбагненне.

У єгипетській міфології Богиня Нут за порадою Бога Нуна піднімає на небо втомленого і престарілого Ра. На дуже великій висоті у Нут раптом паморочиться голова і ноги її починають тремтіти. Тоді Ра вирішив, що треба створити Богів, які могли б підтримати Нут в скрутну хвилину (Ра вирішив, а Шу зробив). Єгипетський Бог Шу створив вісім божеств, які встали біля ніг Великої Корови, а Шу з цієї миті вічно підтримує її черево.
У подібному образі єгипетська Богиня Нут з’являється перед нами у більшості малюнків. Перед грудьми корови і між її рогами накреслені ієрогліфи «хех», які означають «безліч божеств». Тлумачать подібне зображення по-різному, але найбільш популярним є ототожнення його з мільйонами зірок.
Символізм фігур цього міфу підкреслюється ще і тим, що Боги для підтримки небозводу не докладають практично ніяких зусиль, а Шу утримує величезне тіло Нут лише торканням власних пальців.

Єгипетська Богиня Нут. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту