Єгипетський Бог Нун. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетський Бог Нун. Міфологія Давнього Єгипту

Нун (за єгипетською міфологією) — один із найбільш старих і загадкових Богів єгипетської міфології. Вважається, що Нун є уособленням первозданного хаосу, з якого вийшло усе суще, а в першу чергу — Боги.
На єгипетській фресці, яка символічно зображує структуру всесвіту, Нун зображений творцем і першоосновою світу. Він виникає із певної субстанції і тримає в руках туру, в якій сидять усі найперші божества (їх було десять).
У верхній частині малюнка зображується підземний світ, який оточений тілом Бога Осіріса. На голові у нього Богиня Нут, яка приймає руками диск Сонця, який котить по небу маленький жук скарабей. У певних міфах Нун приймає образ найпершого Бога, який створив собі дружину Наунет, що втілює небо (також вони зображувалися у вигляді змії і жаби). Від цієї пари пішли усі інші Боги. Дуже часто Нуна називали «батьком усіх Богів».
Дуже складно відновити первинний сенс єгипетських міфів, в яких є згадка про цього Бога, витягнути з пізніх нашарувань «раціональне зерно», яке могло б відбивати ідеологічні мотиви про життя природи. Адже із часом Боги Сонця стали пов’язуватися із фараонами. Владика над усіма людьми відповідав хазяїну над Богами. Проте малося на увазі, що існує і більший і могутніший Бог, образ якого завжди залишався в таємниці.
У міфі про знищення людей є один досить дивний епізод. Цар Амон Ра постарів і мабуть дуже сильно був схвильований звісткою про те, що люди почали замислювати якісь злі справи проти нього. Замість того, щоб покарати їх самостійно він попрохав скликати Богів, які були з ним в Нуні, і, природно, самого Нуна.

Коли Боги зібралися біля Ра, вони вклонилися його величі, щоб мовив він слова свої перед батьком, що створив усіх людей.
Створилося враження, що якщо Боги знаходяться в підпорядкуванні у Ра, то сам Амон Ра знаходиться у владі Нуна. Але і сам Нун поважно звертається до Ра: «Син мій Амон Ра, набагато більший, ніж той, що створив його». Але в цьому факті вбачається найбільше його прихильність і ввічливість. Якби Ра реально був найголовнішим, то для чого йому потрібно було звертатися до Нуну із скаргою на людей. Слід звернути свою увагу на те, що словом Нун в цій легенді називається первозданний світ, а також ім’я першого Бога. Швидше за все, це відповідає світогляду пантеїзму, згідно з яким Бог і природа — єдине ціле; природа обожнюється, а Бог є Всесвітнім Розумом і Духом. Таким чином, виражається цілісність буття і усього сущого. Всесвіту.
Якщо виходити їх того, що Нун — це хаос, то, швидше за все, це був би Бог деструктивний, безладний, безвладний і беззаконний. Але ніяк не «батько Богів». Для подібного творіння потрібний значний запас волі і розуму. Сам хаос безплідний, оскільки не має навіть щонайменшої впорядкованості.
У геліопольській легенді про створення Всесвіту Владика, який з’явився із «безкрайнього Нуна», вивергнув із себе Шу, Бога повітря і Тефнут, Богиню вологи. Оповідання ведеться від самого владики (Хепри, одного з втілень Атума). Він далеко не всемогутній; він потребує допомоги свого батька: «І вимовив мій великий батько: та зростуть вони!» Після цих слів існував єдиний Бог, що виражається у трьох образах: «Я, Тефнут і Шу. Від Тефнут і Шу сталися усі інші Боги і Богині».
Це одна із версій давнього космогонічного міфу, в якій підкреслюється велич Нуна, його здатність наділяти силою і потужністю інших Богів. У ньому існують три іпостасі: творець Всесвіту, духовна сила і батько Богів. Але в той час він являється і чимось матеріальним, не розділеним на окремі стихії. Швидше за все, його можна зіставити з первозданною матерією, але ніяк не з Хаосом.
Ця версія вимагає подальшого опрацювання. Якщо виходити із позицій сучасної науки, то ідея про першоматерію, яка породила весь звичний світ, співзвучна з науковою концепцією вакууму — особливого стану простору, в якому можуть виникати елементарні частки, які мають масу спокою і можуть представляти з себе «мікрооснову матерії». Природно, що подібні думки не спадали на думку мислителям і філософам Стародавнього Єгипту, але все таки їх уявлення про Нуна у філософському розгляді упереджають вакуумну концепцію.

Єгипетський Бог Нун. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту