Єгипетська Богиня Нефтіда. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетська Богиня Нефтіда. Міфологія Давнього Єгипту

Нефтіда (Небетхет) (за єгипетською міфологією)— молодша із дітей Нут і Геба. Є однією з Богинь геліопольської Еннеади. Як правило, Богиня Нефтіда зображувалася у вигляді жінки з ієрогліфом власного імені на голові (цей ієрогліф мав вигляд будинку з кошиком на даху). Вважалося, що Нефтіда є дружиною єгипетського Бога Сета, хоча за міфологічними текстами зв’язку між ними надзвичайно мало. Суть Нефтіди в релігійній літературі Стародавнього Єгипту практично не розкрита.
У міфах і легендах, Нефтіда виступає разом із Ісідою в містеріях Бога Осіріса і в заупокійних магічних обрядах будь-якого роду. Разом із Ісідою вона оплакує мертвого Осіріса, шукає тіло, охороняє його мумію.
Обидві сестри зустрічають померлого біля східного неба, а Нефтіда разом з Богом сонця Ра подорожує вночі по підземних водах.
Єгипетська Богиня Нефтіда розглядалася деякими авторами в якості Богині смерті або в якості уособлення Чорної Ісіди.
Іноді Нефтіда виступає Володаркою Сувоїв — саме їй приписували авторство багатьох гімнів і скорботних співів. У вигляді Володарки Нефтіда тісно асоціювалася з єгипетською Богинею Сешат, покровителькою архіву у будинку фараона.
Особливим часом доби для Богині Нефтіди вважалися західні і передсвітанкові сутінки. Вважалося, що народилася Богиня в Секхемі, а тому саме це місто виступає центром її культу.
Історик Плутарх описував єгипетську Богиню Нефтіду як «володарку усього нематеріального, тоді як Богиня Ісіда володарює над усім матеріальним». Незважаючи на тісний зв’язок із підземним світом, Нефтіда вважалася «Богинею творіння, яка є в усьому». Окрім цього вона вважалася Богинею сексуальності і жіночим уособленням вічно збудженого єгипетського Бога Міна.

У Мендесі, Нефтіда шанувалася як Богиня лікування.
Досить часто, Нефтіда зображалася разом із Ісідою, як повна її протилежність, виступаючи в той же час її доповненням. Подібне зображення було символом пасивності, неповноцінності неродючих земель. Згідно з папірусом Весткар Богиня разом з Хнумом, Хекет та Ісідою допомагає жінкам під час пологів. Періодично разом з Ісідой вона зображується у вигляді соколиці, яка сидить у узголів’я або ніг померлого.
Під час Нового Царства, Нефтіда перетворюється на одну із чотирьох основних Богинь захисниць померлого і дуже часто зображується на північній стінці саркофага, прямо у голови покійного.
Згідно з легендою в «Текстах Пірамід» єгипетська Богиня Нефтіда плаває в нічній барці (тоді як Ісіда плаває в денній барці).
Селкет, Ісіда і Нефтіда ототожнювалися з соколами і зображувалися на саркофагах у вигляді крилатих жінок.
Пізніше Нефтіда стала ототожнюватися з Богинею Сешат.

Єгипетська Богиня Нефтіда. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту