Єгипетська Богиня Мафдет. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетська Богиня Мафдет. Міфологія Давнього Єгипту

Мафдет (за єгипетською міфологією) — уособлення правосуддя і помсти. Мафдет — це надзвичайно агресивна і безжальна Богиня, яка дуже жорстоко розправляється з усіма ворогами сонячного Бога Ра і усіма лиходіями, які погрожують життю або здоров’ю фараона. Частіше усього Мафдет зображається у вигляді представника сімейства котячих — лева, кішки, гепарда або пантери. Або ж традиційно, у вигляді жінки з головою однієї із цих тварин.
У «Текстах Пірамід» згадується про її гострі кігті і зуби : «Вона б’є по обличчю, безжально його дряпаючи». Хоча якщо наслідувати описи в «Текстах» можна подумати, що вона приймає образ маленького мангуста: «Мафдет стрибає на шию Індіфа (злісного змія) і робить це з високо піднятою головою ».
Основною функцією Мафдет було знищення змій — починаючи з чудиська Апопа, нападаючого на Бога сонця Ра і закінчуючи звичайними зміями і скорпіонами, які могли погрожувати звичайним людям. Дуже часто її називали «винищувачем змій».
Основними атрибутами Богині були ніж або кинджал : «Піднімається Ра проти Змія, який вийшов із Землі. Відрізує він голову Змію ножем Мафдет».

У зв’язку із Мафдет також часто згадуються відрізані геніталії ворогів. Можливо, ці сюжети пов’язані з реальними інструментами, які використовували в Стародавньому Єгипті для страти ворогів.
Також як і усі Богині-кішки Єгипту, Богиня Мафдет виступала захисником фараона. Вона охороняла спокої і увесь палац. У ворогів царя вона виривала серця і кидала їх до його ніг. Спис фараона вважався уособленням кігтів Мафдет. Зображувалося, що за допомогою цього списа фараон страчує своїх ворогів у загробному світі.
Мафдет виступала помічницею не лише фараона. Одна із функцій Богині — допомагати душам померлих під час подорожі по загробному світу, оберігаючи човен, в якому вони пересуваються.
Культовим центром єгипетської Богині Мафдет було місто Бубастіс, розташоване в Дельті Нілу, де їй приносили жертви і поклонялися одночасно з іншою котячою Богинею Бастет. Іноді із-за свого невгамовного характеру Мафдет ототожнювалася з Тефнут або Менхіт.

Єгипетська Богиня Мафдет. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту