Єгипетська Богиня Ісіда. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетська Богиня Ісіда. Міфологія Давнього Єгипту

Ісіда (у єгипетській міфології) — Богиня родючості, вітру і води, символом сімейної вірності, жіночності, а також Богинею мореплавання. Культ цієї Богині був широко поширений в Єгипті і навіть далеко за його межами, особливо в епоху еллінізму. У греко-римському світі її дуже часто називали «та, у якої тисяча імен». Ісіда була донькою Нут і Геба, сестрою Нефтіди, Сета, Осіріса (була також його дружиною). Матір Гора. Головні легенди про Ісіду пов’язані з міфами про Осіріса. Там вона зазвичай виступає вірною і відданою дружиною. Після того, як Сет вбив Осіріса, вона відшукала тіло чоловіка, поховала його і, зачавши від мертвого чоловіка, народила сина Гора, який зобов’язаний був помститися вбивці. У міфах досить детально описується життя Богині в дельті Нила, де вона, ховаючись від Сета, виховувала Гора.
Одного разу, коли вона була відсутня, отруйна змія вжалила немовля. Його тіло було нерухоме, а серце його було безсиле і не билося. Ісіда заволала, закликаючи на допомогу людей і Богів. Відгукнувся Тот, Бог мудрості, який заспокоїв нещасну матір і зцілив Гора. Коли Гор виріс, Ісіда разом з ним відправилася на суд еннеади (дев’ять Богів) і почала вимагати для нього царський престол (це законно — адже він син Осіріса). Сет наполіг, щоб Ісіда була відсторонена від судового розгляду. Боги зібралися на Внутрішньому острові і заборонили перевізникові доставляти на острів матір Гора. Проте мудра Богиня обдурила Сета. Прийнявши образ старої, вона дала перевізникові золоте кільце, і він погодився переправити її на острів. Там вона перетворилася на красиву дівчину і розповіла Сету про сина пастуха, якого пограбував чужоземець, позбавивши його батька, що помер. Сет був обурений подібною незаконністю і вигукнув, що чужоземця слід побити палицею. Цим він осудив, сам того не знаючи, самого себе, визнавши, що спадок повинен перейти до сина.

У усіх подальших спорах і зіткненнях Гора і Сета Ісіда завжди допомагала своєму синові. Коли Сет проник в руку Гора і наповнив її отрутою, Ісіда відірвала хвору руку і замінила її здоровою. Вона домоглася, щоб Сет був засуджений, а царем Єгипту став її син Гор. Ім’я Ісіди згадується практично в усіх текстах, присвячених Осірісу. Про неї також йде мова і в легенді про суперечку Сета з Гором.
У деяких міфах Ісіда є цілком самостійною Богинею і Осіріс навіть не згадується. У магічних текстах (стела Меттерніха), про Осіріса говориться лише інколи, а на першому плані Богиня і цариця Ісіда. У містеріях, які присвячені смерті і воскресінню Осіріса, Осіріс мовчав, зате Ісіда і її сестра Нефтіда виголошували тривалі промови, оплакуючи загиблого Осіріса. Стосунки Ісіди, Осіріса і Гора вважалися надзвичайно повчальним прикладом сім’ї. Проте подібне трактування образу було далеко не первинним. Збереглася також згадка, яка говорила про те, що Ісіда виступає на стороні Сета, злого ворога сина і чоловіка. При цьому такій поведінці дається наступне пояснення: коли вона, заступаючись за сина, б’є гарпуном в Сета, той говорить «Чим винен я перед тобою, Ісіда? Забери свій гарпун, оскільки я брат твій по матері». Після цього він говорить, що Гор нерідний для Ісіди, оскільки він належить до роду свого батька. Збентежена подібними розмовами, Ісіда забирає гарпун, а розлючений подібною зрадою Гор, відрубує їй голову. Цей варіант міфу — дуже архаїчний. Ісіда поступає в цьому міфі згідно норм материнського права, в яких говориться, що брат по материнській лінії — найбільш близька людина. А Гор, як представник наступного покоління Богів, поступає вже по нормах батьківського права. Він набагато тісніше пов’язаний із батьком, а для матері набагато менш дорогий, ніж рідний брат. Цей давній міф був згодом включений у виклад міфу про суперечку Гора із Сетом, хоча він зовсім не пов’язаний з оповіданням.
На самому початку Ісіда шанувалася лише в північній частині дельти річки Ніл, а центром її культу було місто Буто. Швидше за все, вона втілювала собою небо, оскільки саме її ім’я («ісет» — «трон, місце») натякало на те, що від неї пішов сонячний Бог Гор. Шанувальники культу Ісіди — рибалки. Згідно з міфом, коли з Гором сталося неприємність, вони першими прибігли на допомогу.
Як Богиня неба, вона зображувалася у вигляді корови або красивої жінки з коров’ячими рогами на голові. Згодом володаркою неба стає мати Ісіди Нут, а сама Ісіда приймає звичний образ помічниці і дружини Осіріса.
Шанували Ісіду також і як Богиню вітру, яка створює його своїми крилами, відповідно її зображували як соколицю або жінку з крилами. Разом із Нефтідою і Богинею Хекет Ісіда виступає покровителькою породіль — Богиня полегшує пологи і визначає усю долю новонароджених.
Як дружина Осіріса, Ісіда періодично приймає його функції. Згідно Діодору Сицилійському, вона навчила людей вирощувати зерна і жати їх. Греки ототожнювали Ісіду зі своєю Богинею-матір’ю Деметрою. Проте, найчастіше, функції землероба виконував сам Осіріс. Разом з міфами про те, що вода Нілу витікає з його черева, існувало уявлення про те, що річка розливається від сліз Ісіди, яка горює по чоловікові. По традиціях античності, Ісіда володарювала не лише над річками, але і над морями і протегувала морякам.
Жоден з Богів єгипетської міфології (за винятком Серапіса) не отримав такої широкої популярності в античності, як Ісіда. У IV столітті до н. е. храм Ісіди був споруджений в Піреї на острові Делос. Відомі також святилища, присвячені їй в Тифореї, Кенхреї та інших грецьких містах.
У Італії її культ поширюється, починаючи з II століття до н. е., їй споруджуються храми в Помпеї, Римі, Беневенті та інших містах. Існують пам’ятники, які свідчать про кукс Богині Ісіди у Британії, Галії і Іспанії. Спочатку її культ пов’язувався із культом Осіріса, але в греко-римську епоху вона стає самостійною і висувається на перший план, переймаючи на себе все більше функцій чоловіка Осіріса. Про Ісіду багато писали автори античності. Культ Ісіди також дуже сильно вплинув на християнство. Образ Богоматері з дитиною на руках сходить ще до образу Ісіди з дитиною Гором. Статуетки Богині залишилися як реліквії в деяких середньовічних церквах.

Єгипетська Богиня Ісіда. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту