Єгипетська Богиня Хаткор. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетська Богиня Хаткор. Міфологія Давнього Єгипту

Хаткор (Хатор) («небо» або «будинок Гора») (за єгипетською міфологією) — Богиня неба, жіночності, любові і краси. Вона була донькою Ра і дружиною Хору. Її шанували як небесну корову, що народила сонце. Це персоніфікація Чумацького Шляху, який давні єгиптяни представляли, як молоко небесної корови. З часів II династії Богиню шанували в образі небесної корови, що перевозить Ра, хоча є відомості про те, що цей культ був вже за Царя Скорпіонів.
Її зображували в образі красивої жінки з рогами, які пізніше перетворилися на оригінальну корону і час від часу з вухами корови, хоча в деяких місцях Хатхор зберегла вигляд звичайної корови. Корова Мехурет була однією з іпостасей Богині. Стовп, увінчаний головою корови або дволикою головою Богині з коров’ячими вухами і малахіт, були фетишами Хатхор.
Шанували Хатхор по усьому Єгипту, а також у Біблосі, Нубії, Сінаї і Пунті, але центром її культу було місто Дендера, адже не даремно Богиню називали володарка Дендери. Вона ототожнювалася з Богинями краси і любові інших народів, зокрема, з месопотамською Іштар і грецькою Афродітою.
У єгипетській міфології Хатхор була матір’ю Гора-Сематауі і дружиною Гора Бехдетського, але в деяких місцях її вважали дружиною Ра і чотирьох дітей Гора. У Мемфісі чоловіком Хатхор був Птах. З нею ототожнювали інших єгипетських Богинь — Мугп, Іхет, Нут. З ростом культу Ра єгипетську Богиню Хатхор стали вважати його донькою, його сонячним Оком, ідентичним донькам Ра Тефнут і Сехмет, що викликало поклоніння їй в образі левиці. Хатхор займає центральне місце серед персонажів міфів про повернення сонячного Ока, яке приносило весну (Тефнут-Хатор з Нубії), а винищування людей за наказом Ра його Оком в покарання за їх гріхи (Сехмет-Хатор).
Ра, в міфі про винищування людей, посилає Сехмет-Хатхор покарати людей, які припинили підкорятися Богам, але Богиня показує страшну жорстокість, і Бог приймає рішення врятувати людей. Наступного дня він напоїв «Своє Око» вином. Хатхор, як і Гор шанувалася захисницею фараона. Вона виступала подібно до дружини Амона Мут в образі Богині-матері, а також дарувала родючість.

З нею пов’язували культ дерев, наприклад, сикомори, фінікової пальми. Багато хто вважав, що Богиня може приймати їх образ. Єгипетська Богиня Хатхор, виступаючи у загробному світі з гілок сикомори, поїла душі мертвих живильною вологою. Також з цією Богинею ототожнювалася Богиня Іусат, що втілювалася в акації. Хатхор шанували як Богиню веселощів, любові, музики, танцю.
Її головним атрибутом був систр — музичний інструмент, зображення якого носили в якості амулета, що оберігає від злих духів. Найпоширеніший її епітет — золота. Сином Хатхор і Гора Бехдетського в Дендері вважали Бога музики Іхі. Давні греки ототожнювали Богиню з Афродітою. Її пов’язували із заупокійним культом, адже за релігійною традицією Хатхор разом з Таурт зустрічала в підземному царстві людей, що померли. В період Нового царства її як володарку прекрасного заходу ототожнювали з Аментет.
У пізніший період Хатхор ототожнювали з Таурт, Ісідой, Нейт, Небтуі, Кудшу, Баст.

Єгипетська Богиня Хаткор. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту