Єгипетський Бог Гор. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетський Бог Гор. Міфологія Давнього Єгипту

Гор (у єгипетській міфології) — один із найбільш давніх Богів в єгипетській міфології, який зберігає перекази про час, коли полювання було найголовнішою справою для чоловіків. У пізніші періоди він зображувався людиною з орлиною головою або сонячним диском з відкритими соколиними крилами.
Швидше за все, спочатку це був Бог племені войовничих мисливців, які зуміли встановити панування над сусідніми племенами. Їх головний вождь уподібнювався соколу, «владиці небес» і повітряного океану. Ймовірно, Гор став місцевим Богом Іераконполі (регіон Верхнього Єгипту), а коли вождь підкорив усіх своїх ворогів, він став першим фараоном Стародавнього Єгипту. Гор-сокіл став уособленням царської влади.
Але, царі другої династії називали себе «Гор і Сет». Але швидше за все, це означало, що Верхній і Нижній Єгипет мали рівні права (хоча Верхній значно перевершував Нижній в економічному розвитку).
Гор виступав відразу в декількох іпостасях: як цар Богів, владика небес, сонячний Бог і як земний цар, фараон. Згідно Антесу «Гор є справжнісінькою трійцею, яка складається з небесного владики, земного фараона і сокола».
Але вже в той час була очевидна відмінність між небесним і земним царем. Згідно з текстами, знайденими в Пірамідах, для подолання цього протиріччя був придуманий наступний міфологічний ланцюжок (щось подібне до кругообігу життя). Після своєї смерті на землі Гор, за цією версією, воскресав в образі Бога Осіріса, чим і забезпечував собі безсмертне існування.
У одному з міфів і легенд про створення землі Гор був сином Осіріса і Ізіди, які народжені Нут і Гебом. Проте злісний Сет вбив власного брата і оволодів ненадовго його троном. Гор виріс, зміцнів і викликав на бій Сета. І переміг, після чого його визнали повноправним царем Єгипту.

Складається таке враження, що цей міф оповідає про боротьбу між єгипетськими фараонами Нижнього Єгипту (який знаходився під заступництвом Сета) і Верхнього Єгипту (який шанував Гора). Спочатку панували вожді Нижнього, які згодом зазнали поразки. Тим паче, що згідно однієї із версій, Сет був навіть не дядьком, а рідним братом Гора.

Єгипетський Бог Гор. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту