Єгипетський Бог Геб. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетський Бог Геб. Міфологія Давнього Єгипту

Геб (у єгипетській міфології) — Бог землі, народжений першими Богами Шу і Тефнут, батько великої кількості Богів, серед яких Нефтіда, Ізіда, Осіріс і Сет. У «Текстах Пірамід» повідомляється, що людина, яка померла, — входить в Геба. В якості Бога землі він носить на собі рослини, що ростуть з його спини, а також з нього витікає потік чистої води. Згідно з прадавнім міфом, Геб, разом із Богинею Нут народили Сонце. Отже, він став «батьком усіх Богів», а свою земну владу по черзі передає то Осірісу, то Гору і, врешті-решт, царю, якого згодом стали називати «спадкоємцем Геба». Як і усі інші космічні Боги, Геб зображувався як людина, хоча знаком його є «гусак», а його донька Ізіда в деяких текстах називається «яйцем гусака». Можна також виявити картини, де Геб зображується з гусаком на своїй голові. Крім того, досить часто він зображується з нижньоєгипетською короною на голові.
На картинах його малювали сивим стариком із бородою і в царствених прикрасах. Або ж із Богинею, що спирається на нього, його дружиною Нут. Нут на картинах підтримується батьком (Шу).

Міфи про створення світу зображували його у вічному поєднанні з Нут, доки Бог повітря Шу не розділив їх у Земному Світі. У священних «Текстах Пірамід» говориться, що він — покровитель померлих. Говориться, що померлі — входять в Геба. Геб — це персоніфікація усієї Землі, як планети.
Згідно з деякими міфами, Геб разом з Богинею Нут народили Сонце. З того часу він стає «батьком Богів». Давні греки вважали Геба прообразом Кроноса.
Вважалося, що Бог Геб — це дуже добрий Бог, яких охороняє живих і мертвих від змій, на ньому зростають усі необхідні для життя рослини, а з його черева тече священна річка Ніл. Був пов’язаний із Царством мертвих, оскільки згідно з тими ж «Текстами Пірамід» померлі входячи в загробний світ, перетинали ворота Геба.
Геб — один із еннеади Богів Геліополя. Третій з усіх Богів, які царювали з початку часів. Першими двома були — Ра і Шу.

Єгипетський Бог Геб. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту