Деміурги Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту

Деміурги Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту

1. Апоп

Апоп — велетенський змій, що втілює морок і зло, одвічний ворог Бога сонця Ра. Апоп мешкав в глибині землі, де відбувалася його боротьба з Ра. Щоночі Апоп підстерігав Ра, що пливе в турі по підземному Нілу, і випивав з річки усю воду.

Апоп. Міфологія Давнього Єгипту

2. Атум

Атум — божество згасаючого сонця в єгипетській міфології, деміург, що очолює геліопольську еннеаду, один із прадавніх Богів. У міфі про винищування людей Атум очолює раду Богів, на якій було вирішено покарати людей, що замислили зло проти Ра.

Атум. Міфологія Давнього Єгипту

3. Анубіс

Анубіс — покровитель померлих; вшановувався в образі шакала чорного кольору або дикого собаки Саб, що лежить, або у вигляді людини з головою шакала або собаки. Однією із найважливіших функцій Інпу була підготовка тіла покійного до бальзамування і перетворення його в мумію.

Анубіс. Міфологія Давнього Єгипту

4. Монту

Монту — кривавий Бог війни. Зображався у вигляді людини з головою сокола, увінчаною короною з двома блакитними пір’ями і сонячним диском. Одним із основних атрибутів Монту був спис.

Монту. Міфологія Давнього Єгипту

5. Нейт

Нейт — творець семи Богів і людей. У Нейт поєднувалися одночасно чоловіче і жіноче начало, вона мала функції деміурга. Вона вважалася матір’ю Бога-крокодила Себека, і взагалі усіх крокодилів.

Нейт. Міфологія Давнього Єгипту

6. Онуріс

Онуріс — Бог полювання і битв. Центром культу Онуріса було місто Тініс, де він вважався деміургом, творцем всесвіту. Дружиною Онуріса була Богиня Мехіт, сином був Інмутеф, що ототожнювався з Гором.

Онуріс. Міфологія Давнього Єгипту

Шлюб Шу и Тефнут. Зліва направо:
Тот, Шу, Тефнут, Ра, Онуріс

7. Cокар

Cокар — божество замогильного царства і родючості, покровитель мертвих. Зображувався у вигляді сокола, що нерідко сидить на пагорбі біля некрополя. Центром його культу був Мемфіс.

Cокар. Міфологія Давнього Єгипту

8. Татенен

Татенен — Бог землі, деміург, хтонічне антропоморфне божество. Татенен є деміургом, що створив з первісного хаосу світ, Богом часу, що забезпечує фараонові довге життя.

Татенен. Міфологія Давнього Єгипту

ЦЕ ЦІКАВО

1. Амат

Амат (за єгипетською міфологією) — вважається втіленням жаху для усіх живих. Чудовисько Амат вселяє страх одним тільки своїм ім’ям, яке в перекладі з єгипетського означає «пожирачка». Річ у тому, що, коли головний Бог мертвих — Анубіс — зважував на вагах Справедливості серце померлого, і воно виявлялося важче за пір’їнку, чудовисько Амат пожирала це серце.
Частіше за все, зображення Амат можна зустріти в розписах в гробницях, при зображеннях сцен замогильного життя. Амат в таких випадках зображується поряд з Анубісом в Дуаті, в Залі Двох Істин.
Чудовисько Амат в уявленні давніх єгиптян мало тулуб лева і голову крокодила, і було жіночого роду. Можливо, у такий спосіб давні втілювали свої страхи в міфологічну істоту — адже в ті часи головною причиною смертності єгипетських селян був напад крокодилів.

Амат. Міфологія Давнього Єгипту

2. Птах Ба

Птах Ба (в єгипетській міфології) — символізує душу людини, яка відлітає з його тіла, після смерті, в інший світ. Птах має голову людини і тіло сокіла. Деякі дані говорять про те, що птах Ба — це яструб з людською головою. Вона є однією з найважливіших складових божої і людської суті.
Символом Птаха Ба є масляний світильник, що горить. У сучасних мовах поняття Ба не має аналогів, хоча часто перекладається як «душа». Хоча птах Ба має духовну суть, але у неї також є і матеріальні потреби у воді і їжі.
Не раз підкреслювалася і її сексуальна природа. Ба Боги називалися бау. Вони проявлялися в природі як священні тварини, зірки, символи, емблеми і інші божества. Наприклад, ба Богині Бастет — кішка, ба Бога Птаха — бик Мемфіса Апіс, ба Бога повітря Шу — вітер. Богиня неба Нут, ще її називають Хабат — володіє тисячею ба. У царів є декілька ба, як і у Богів. Ба демонструють його силу. Свої ба мають храми, міста, священні книги і двері.
Під час земного життя людини його ба проявляється як фізичне тіло. Після смерті тіло стає нерухомим і бездиханним, індивідуальність людини концентрується тільки у ба. Вона може рухатися в просторах, подорожувати по загробному світу і повертатися назад в гробницю.
Птах Ба не може існувати, коли тіло людини розкладається. Тому єгиптяни надавали величезне значення бальзамуванню. Прочитавши «Тексти саркофагів» можна дізнатися, що тільки тоді, коли тіло людини, що померла, буде міцним, цілим, і неушкодженим, над ним прокинеться ба, і полетить в небеса, де блищатиме серед зірок — бау Богів і царів.

Птах Ба. Міфологія Давнього Єгипту

Деміурги Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту