Єгипетський Бог Бес. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетський Бог Бес. Міфологія Давнього Єгипту

Бес (у єгипетській міфології) — істинно єгипетський Бог, інші — наполягають на його азійському походженні, треті — вважають, що Бес з’явився під впливом африканської релігії. Серед великого числа представників єгипетського пантеону Богів найчастіше на скарабеях зображувалися маленькі кривоногі Боги в левовій шкурі і з хвостом лева, в налобній пов’язці із пір’я. Ці божества відомі під ім’ям Беси. Бес шанувався в єгипетській міфології як покровитель маленьких дітей, породіль, сторож і змієборець.
Вперше зображення Бога стало відоме по пам’ятках періоду Середнього Царства, але є підстави думати, що культ Беса зародився набагато раніше. Починаючи від періоду Давнього Царства, збереглися маленькі статуї карликів із слонової кістки, дуже схожі по зовнішності із виглядом Беса.
В якості змієборця Бес зображувався на магічних жезлах в період Середнього Царства. Підписи під картинами називають його «воїном, бійцем». У той самий час він стає карликом з кривими ногами з левовою гривою, яка спадає на плечі. На більшій частині зображень особа трактується як маска, у вигляді морди лютого лева. На зображеннях XVIII династії фараонів маска і особа стають єдині, а левова шкура стає покривом Беса.
Починаючи з періоду Нового Царства, Бес починає шануватися в якості покровителя дітей і породіль. У сцені народження Богині Хатшепсут на храмі в місті Деір-ель-Бахрі, є присутнім і єгипетський Бес, який допомагає новій цариці з’явитися на світ.

Характерно, що уявлення про Беса, як носія доброго і світлого початку, покровителя і захисника почали проявлятися і в його іконографії. У Беса трохи смішний вид і добродушний вигляд. Подібні зображення є на дерев’яних рельєфах ліжка, знайденого в гробниці батьків цариці Єгипту Тії. На скарабеєві у той час був зображений Бес, танцюючий із бубном, оскільки, крім усього іншого, він ще і Бог радості і веселощів, під звуки музики якого усі зриваються з місця і починають танцювати в нестримному танці. Але бубон є не лише музичним інструментом, він ще і зброя, яка допомагає у боротьбі із злими силами.

Єгипетський Бог Бес. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту