Єгипетський Бог Бата. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетський Бог Бата. Міфологія Давнього Єгипту

Бата (у єгипетській міфології) — прадавнє божество, що шанувалося в єгипетській міфології як в чоловічому образі, так і в жіночому. Його ототожнювали з биком. Місто Каса було центром його культу, а також місцем шанування Бога Анубіса — провідника в загробний світ. Анубіс і єгипетський Бог Бата були братами. Ось що говориться про них в «Казці про двох братів» періоду Нового царства.
Ця історія була знайдена в середині дев’ятнадцятого століття, а створена на листах папірусу в тринадцятому столітті до нашої ери писарем Еннаною. Головні герої казки заможні селяни брати Анупу і Бата. Старшим братом був Анупу. Він мав будинок і дружину, а молодший Бата був йому як син. Одного разу дружина Анупу запропонувала Бате провести з нею разом годинку, на що він відповів відмовою.
Дружина розповіла чоловікові, що Бата хотів її спокусити. Анупу вирішив вбити брата, але той взмолився до Ра, і між братами пролягла повна крокодилів річка. Бата розповів братові, що було насправді, і пішов в Долину Акацій на березі моря, де помістив своє серце на вершині високої акації і залишився там жити. Боги пожаліли Бату і послали йому в дружини найкрасивішу жінку. Він дуже її полюбив.
Одного разу єгипетський Бог Бата розповів їй, де знаходиться його серце, і що всякий, хто їм заволодіє, зможе володіти його життям. Фараон дізнався про красуню. Він підкупив її дорогими подарунками. Легковажна красуня покинула чоловіка і пішла до нього, а, побоюючись помсти чоловіка, веліла, зрубати акацію, на якій висіло серце Бата.

Коли серце впало на землю, єгипетський Бог Бата помер. Анупу дізнався про біду, знайшов серце Бата, опустив його у свіжу воду і оживив брата. Для того, щоб помститися дружині Бата перетворився на бика, якого Анупу продає фараонові. Красуня впізнала у бику Бата і наказує терміново його зарізати. Там, де впали краплі крові Бата, зросли дерева.
Наложниця фараона наказала їх зрубати. Але тріска, що відлетіла від дерева, впала їй прямо в рот, і єгипетський Бог Бата народився в образі дитини. Через деякий час він став фараоном, стратив невірну дружину, покликав до себе брата Анупу і правив Єгиптом.

Єгипетський Бог Бата. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту