Єгипетський Бог Атум. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетський Бог Атум. Міфологія Давнього Єгипту

Атум (за єгипетською міфологією) — одне з найдавніших божеств. Вважається, що він є сином океану Нуна, первинного стану хаосу на землі. Єгипетський Бог Атум — Бог первотворення.
Атум ототожнюється з первозданним пагорбом, з якого створив, згідно з переказом, сам себе. Окрім первозданності, Бог Атум символізує і вічну єдність усього існуючого. Вперше єгипетський Бог Атум згадується в староєгипетських геліопольських оповідях, згідно з якими він вперше виник із хаосу у вигляді змії.
Зображується Атум на знайдених археологами артефактах у самих різних образах — і у вигляді змії, і скарабея і як антропоморфне чудисько. У будь-якому випадку, єгипетський Бог Атум вважався Богом усього Єгипту — і Верхнього, і Нижнього. Саме тому на голові завжди у нього зображували подвійну корону. Атум є втіленням всесвітнього хаосу, Богом того, що було до розділення неба і землі.

У священній Книзі Мертвих є розмова Атума з Осірісом, де Атум обіцяє, що прийде час, і він знову зруйнує світ, до початкового первозданного хаосу. Центром поклоніння Богові вважалося місто Геліополь.
Атум входив до великої геліопольської четвірки — Атум, Амон, Хнум і Птах. Атум відноситься до єгипетських деміургів — тіло його містить в собі і чоловічий, і жіночий початок.

Єгипетський Бог Атум. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту