Єгипетський Бог Апіс. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетський Бог Апіс. Міфологія Давнього Єгипту

Апіс (Хапіс) (за єгипетською міфологією) — священний бик в міфології Стародавнього Єгипту, який мав власний храм в місті Мемфісі. Бик Апіс вважався присвяченим великому Осірісу або Птаху, а іноді виступав навіть в якості самостійного Бога, який шанувався в районі Мемфіса.
Спочатку Апіс був шанований як втілення Ка-Птаха, верховного Бога Мемфіса. З цієї причини він також був символом фараонів. Оскільки слово «Ка» в Стародавньому Єгипті означала «бик», Апіс зобов’язаний був реально існувати в тілі якого-небудь бика, а після смерті переселятися душею в іншого.
За іншими відомостями (Манефон), культ Бога Апіса був поширений вже в період другої династії єгипетським царем Кайєхом одночасно з культом Мневіса (також бика) в Геліополі. Друга династія, подібно до першої, мала свою резиденцію в Мемфісі, але родом була з Тініса біля Абідоса, де найбільш шанованим був Бог Осіріс, якому Апіс і вважався присвяченим. Спочатку Апіс тільки і був, що живим символом Осіріса (у якого, до речі. є подібний епітет — «бик пекла».) Звідси можна стверджувати, що Апіс був натхненним відображенням Осіріса.

Хоча в той самий час для народу він був (Страбон) самостійним Богом, рівним Осірісу. Хоча і Апіс і Мневіс в Геліополі були присвячені Богові Осірісу, але відмінності були — перший був Богом місяця, а другий — Богом сонця, а першого іноді навіть вважали нащадком другого.
Також як і Осіріс, Апіс був в дуже близьких стосунках з Нілом. Крім того, за численними прикметами, які зобов’язаний мати Апіс, одна повинна була означати наявність води в Нілі.

Єгипетський Бог Апіс. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту