Єгипетський Бог Аах. Міфологія Давнього Єгипту

Єгипетський Бог Аах. Міфологія Давнього Єгипту

Аах (давньоєгип. місяць) (за єгипетською міфологією) — староєгипетське міфологічне божество, шановане як Бог місяця. Джерелом поклоніння вважалося місто Фіви. Спочатку Ааху вклонялися саме як Місяцю, як астрономічному явищу, супутнику Землі. Як божество Аах зображувався у вигляді фантастичної антропоморфної істоти, з молодим місяцем на голові (зростаючий місяць).
Як і безліч інших божеств зі свого пантеону, давні єгиптяни зображували Ааха з головою священного птаха — сокола або ібіса. Можливо, це було зроблено за аналогією — адже у єгиптян було ще два місячні божества — Хонсу і Тоту. Втім, подробиці місячного культу єгиптян, а також єгипетський Бог Аах і особливості поклоніння йому досконально ще не вивчені сучасними єгиптологами. Невідоме також місцерозташування храму Ааха і загальне число зображень або настінних розписів, де був би зображений єгипетський Бог Аах.
Втім, є декілька джерел, де зустрічається подвійне позначення імені, яким може похвастати єгипетський Бог Аах, — Осіріс-Аах. Культ Бога з’являється під час розквіту Середнього царства. Бог місяця як небесного світила в Стародавньому Єгипті був досить шанований, оскільки єгиптяни саме по місяцю орієнтувалися в порах року, визначалися з термінами посадок і посівів. Також як в іменах фараонів зустрічається друге ім’я Амон, так і в іменах тоді правлячих фараонів можна зустріти згадки Яхмос.
Епогей поклоніння Ааху потрапляє якраз на період імміграції в Єгипет представників племен Західної Азії, тому іноді проводяться паралелі єгипетський Бог Аах — сирійський або месопотамський Бог нічного світила. Культурологи навіть піднімають питання про єдине джерело походження єгипетського Яхмос і єврейського Яхве.
З часом культ Яхмоса нівелювався, та і єгиптяни внесли корективи у свої астрономічні і астрологічні підрахунки, додавши до звичних 360 дням в році, ще п’ять. Так що Аах, ще тисячу років назад, залишився в міфології давніх як шановане божество небесного світила, будучи згадуваним в усіх відомих відданнях, у тому числі, і в «Книзі Мертвих».

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Шесемтет — богиня-левиця. Її ім’я походить від того, що її пояс прикрашав мінерал «шесемт», який був її атрибутом.

Шесему — Бог виноробства в єгипетській міфології. Він дає синам Хору і Анубісу-Іміуту натирання і олію для бальзамування. Єгипетський Бог Шесему піклуватиметься про людину, що померла, і його гробницю в Дуаті, після того, як він упокоїться у вічному притулку.

Шу — Божество повітря. Він був сином Атума, братом і чоловіком Тефнут. Божество Шу підняв небо і тримав його розпростертими руками, а також підтримував спину небесної корови, коли Ра сів їй на спину, після свого царювання.

Ях — вважався втіленням таких місячних Богів як Хонсу і Тот. Слово «Ях» в Стародавньому Єгипті означало місяць.

Єгипетський Бог Аах. Міфологія Давнього Єгипту

Повернутись на сторінку Міфи Давнього Єгипту. Міфологія Давнього Єгипту