Твір на тему Жіноче питання як характеристика ступеню розвитку суспільства (за драмою Г. Ібсена «Ляльковий дім»), 10 клас, зарубіжна література

Твір на тему Жіноче питання як характеристика ступеню розвитку суспільства (за драмою Г. Ібсена «Ляльковий дім»), 10 клас, зарубіжна література

Жіноче питання — одне з найцікавіших в історії будь-якого суспільства. Власне, жіноче питання — один із критеріїв, за яким визначають ступінь розвиненості суспільства.

Історично склалося у творах XIX ст., що жінка — найуразливіша ланка суспільства: її права більш обмежені, їй майже кожну мить нагадують про другорядну роль у житті, а на її слабкі плечі покладено тягар різних великих та дрібних обов’язків, а найголовніший — бути берегинею ладу в родині, хранителькою світлого й доброго настрою. Мабуть, тому жінка, коли вона справді особистість, — найсильніша і найяскравіша ланка суспільства.

Саме такою цікавою та яскравою особистістю ми бачимо головну героїню ібсенівського «Лялькового дому» Нору. її характер показано в динаміці, у становленні під час випробувань.

Колишня пустотлива дівчина стає матір’ю трьох дітей, але довго ще позбавлена самостійності, дорослості: радіє іграшкам, розвагам, будує під керівництвом чоловіка своє гніздечко, мало замислюючись над законами буття й суспільства. Зізнається ж вона, що мало розуміє Біблію, що мало навчалася моральних законів. її влаштовує роль іграшки, «білочки», «жайворонка», напівдружини, напівдитини, за яку чоловік вирішує все на світі, навіть фасон карнавального костюму й танок.

Але коли важко захворів чоловік і самому існуванню сім’ї та подружньому щастю загрожувала небезпека, а чоловік, заради свого реноме, просто відійшов від вирішення важливої проблеми — де взяти грошей, Нора бере відповідальність за сім’ю на свої тендітні плечі. Саме вона у скрутну годину в короткий термін виявляє себе як ділова жінка і більше того — тримає борг у таємниці, щоб зберегти спокій у домі. І все це в той короткий термін, коли хворіє чоловік, вмирає в далекому місті батько, народжується третя дитина… Вона блискуче впорується з фінансовим боком справи: у визначений термін сплачує борг, обмежуючи себе в усьому, знову-таки зберігаючи спокій у сім’ї. Нора, мовби граючись, усуне всі перешкоди, тому що сім’я в її розумінні — це невразлива фортеця. Стільки часу будуючи своє гніздечко, вона вірить у його непорушність, в те, що воно також захистить її. Вважаючи чоловіка порядною, принциповою людиною, Нора й гадки не має, що він погодиться на пропозицію шантажиста, але вірить, що Хельмер не допустить її сорому, захистить.

Зважуючи, що легше — сховатися за спиною чоловіка чи не допустити, щоб коханий потрапив через неї у скрутне становище, Нора навіть збирається накласти на себе руки…

І раптом — з очей злітають сяючі оболонки: Хельмер байдуже сприймає звістку про смертельну хворобу друга, злякавшись шантажу, в усьому звинувачує Нору, погрожуючи відібрати дітей, а найголовніше — зберігатиме тільки зовнішню пристойність, спокійно готується піти на пропозицію Крогстада й удавати перед світом, як і раніше, щасливе подружжя…

На мій погляд, Нору не менш вразило й швидке повернення Хельмера до неї, коли зникла небезпека, — мовби нічого не сталося. Вразило його нелогічне: «Я тебе прощаю» та бажання знову взяти за неї відповідальність (бере — значить, тоді кидав?)

Відчувши загрозу вигнання, самотності, глибину зради, жінка відчула й власну силу — вона зможе вистояти, зможе почати життя спочатку. Гідно відмовившись від допомоги й підтримки Хельмера, залишивши дітей у домі батька під наглядом її старої няні, Нора від’їжджає у місто її дитинства. Це — не зрада дітей, як може здатися на перший погляд, це — реальна турбота про них дорослої людини, що живе вже не в ляльковому домі, а в реальному житті.

Справді, може, так і треба — не триматися «залишків, уламків, декору», а зробити крок у справжнє життя, бо Нора зрозуміла, що «всі ті вісім років жила з чужим чоловіком».

Може, він теж зміниться, якщо «ляльку віднімуть», але я гадаю, що навряд чи вона повернеться до нього.

Саме за те зростання до висот морального максималізму я ціную головну героїню драми. Тому й цілком зрозуміло, що на російській та німецькій сцені багато років драма носила назву «Нора».

Твір на тему Жіноче питання як характеристика ступеню розвитку суспільства (за драмою Г. Ібсена «Ляльковий дім»), 10 клас, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

1. Аналітична композиція у п’єсах Г. Ібсена

2. Давай почнемо спочатку… Подружнє життя Торвальда і Нори (за п’єсою Г. Ібсена «Ляльковий дім»)

3. Жіноче питання як характеристика ступеню розвитку суспільства (за драмою Г. Ібсена «Ляльковий дім»)

4. Зміст назви драматичного твору Г. Ібсена «Ляльковий дім»

5. Моє відношення до головної героїні «Лялькового дому» (за п’єсою Г. Ібсена «Ляльковий будинок»)

6. Новаторство драматургії Г. Ібсена

7. Новаторство Ібсена-драматурга та його значення у світовій літературі

8. Нора Хельмер — особистість чи «лялька»? (на матеріалі «реалістичної драми» Г. Ібсена «Ляльковий дім»)

9. Характеристика образу Нори (за п’єсою Г. Ібсена «Ляльковий будинок»)