Твір на тему Темрява і світло в поезії Ф. І. Тютчева, 10 клас, зарубіжна література

  Твір на тему Темрява і світло в поезії Ф. І. Тютчева, 10 клас, зарубіжна література

  У кожному його вірші відчувається не тільки погляд художника, але і розум мислителя.
  В. Брюсов

  Серед поетів XIX століття Ф. І. Тютчев виділяється своїм прагненням осмислити таємниці світобудови, розгадати мову природи, зрозуміти значення і можливості людини у світі природи. Як філософ Тютчев розділяє пантеїстичні погляди. Людина — частина великого світу природи, що має справжнє буття. А людина лише її «мрія», «мислячий очерет». І цей «мислячий очерет» намагається зрозуміти все таємниче, загадкове в незбагненному, але близькому йому світі природи.

  У поезії Тютчева є особлива парна тема: день і ніч. Вона розкривається не тільки в однойменному вірші, але й у багатьох інших творах поета, які можна розділити на «денні» і «нічні».

  У вірші «День і ніч» Тютчев представляє день як «злототканий покрив», «що ховає від людини таємничий і бездонний світ духів, світ космосу»:

  День — сей блистательный покров —
  День, зеленородных оживленье,
  Души болящей исцеленье,
  Друг человеков и богов!

  Але ніч зриває «с мира рокового» «ткань благодатную покрова». I перед людиною оголюється безодня космосу «с своими страхами и мглами». І людина почуває свою незначність і беззахисність перед величезним і таємничим простором:

  И нет преград меж ей и нами, —
  Вот отчего нам ночь страшна.

  Душа людини — вмістище двох світів: «світу денного» і «хаосу нічного». У нічні години людина особливо відчуває свою причетність до космосу. У вірші «Безсоння» герой Тютчева «читает томительную ночи повесть». Вона-будить заснулу совість, вона нагадує про неминучий хід часу, змушує подивитися на життя збоку:

  И наша жизнь стоит пред нами
  Как призрак на краю земли.

  Зірки в Тютчева — це «живі очі» божества, що вічно дивляться на землю, на людину. Але нам їх видно тільки вночі. Вони і споглядачі, і судді, і вічне нагадування людині про її нерозривний зв’язок зі світобудовою, зі світовою душею.

  Ніч у Тютчева — це і символ стихії, могутньої, всесильної. День — «золотий килим» цивілізації, міраж, що може бути зруйнований стихією. Що здатно приборкати стихію, захистити цивілізацію і людину? Один з таких заслонів — краса і поезія. Поезія не боїться болісних видовищ, вона надихається істиною, якою б вона не була:

  Лишь музы девственную душу
  В пророческих тревожат боги снах, —

  пише Тютчев в одному з «нічних» віршів — «Видіння». Поезія в Тютчева — посланниця небес, якийсь посередник між Богом і людьми, між небом і землею, днем і ніччю. її роль — примирлива:

  Среди громов, среди огней,
  Среди клокочущих страстей,
  В стихийном пламенном раздоре
  Она с небес слетает к нам —
  Небесная к земным сынам,
  С лазурной ясностью во взоре —
  И на бунтующее море
  Льет примирительный елей.

  Можливо, варто внести в наше життя трохи поезії, її краси і розуму — легше стане нести вантаж дня і суд ночі. А таємниці світобудови стануть ближчі й зрозуміліші.

  Твір на тему Темрява і світло в поезії Ф. І. Тютчева, 10 клас, зарубіжна література

  Повернутися на сторінку Зарубіжна література

  1. Зі ставлення людини до поезії Тютчева і Фета можна зробити висновок про її художній смак. Чи згодні ви з цим твердженням?

  2. Людина і природа у поезії Ф. Тютчева

  3. Основні мотиви вірша Тютчева «Silentium». Аналіз твору

  4. Поетична музика віршів Ф. Тютчева про весну («Весняна гроза», «Весняні води»)

  5. Схожість і відмінність у поглядах на поезію Тютчева і Фета. Як я розумію поезію

  6. Темрява і світло в поезії Ф. І. Тютчева

  Комментарии закрыты.