Твір на тему Проблеми становлення людини в романі «Війна і мир». Образ Миколи Ростова та його характеристика, 10 клас, зарубіжна література

Твір на тему Проблеми становлення людини в романі «Війна і мир». Образ Миколи Ростова та його характеристика, 10 клас, зарубіжна література

Становлення молодих людей, формування їхніх поглядів, звичок, готовність наслідувати такі сильні особистості, як Наполеон, уміння знайти своє місце в житті, перебороти помилки, «викликати» себе на «суд совісті» — от далеко не повний перелік питань, що цікавили Л. М. Толстого, коли він представляв читачу молоде покоління. Непросто зрозуміти й оцінити високі вимоги до себе князя Андрія Волконського, складні пошуки сенсу життя П’єра Безухова, його помилки, а часто прорахунки, «потворність» поведінки і уявлень про життя Анатоля Курагіна і Долохова (яким він був на початку роману і зовсім іншої людини наприкінці). Читач устиг полюбити Наташу Ростову, вникнути в складний внутрішній світ Марії Волконської, поспівчувати Соні в її нещасливому коханні.

Л. М. Толстой любить своїх героїв, розповідає про них охоче і по-різному, тому що і герої різні.

Микола Ростов — нескладна людина. Він не найулюбленіший герой у романі. Багато в ньому викликає неприйняття. Але те, що він відчуває, часто допомагає зрозуміти себе, і багато які його переживання знайомі молодим людям. Війна 1805 року виявилася дуже важливою подією в житті героїв роману; кожен з них прийде на цій війні до висновків, важливих не тільки для нього, але і для самого Толстого, а отже і для читача. Особливо це стосується поведінки Миколи Ростова.

Першою його «справою» була переправа через Енс, де він хотів «упасти в вічі своєю хоробрістю». Але усе виявилося складніше і сумніше: вид крові, стогони змусили його припинити безглуздий біг по мосту — ним опанував страх. Необстріляний юнкер відчув страх і сором, але через це почуття проходили усі, хто був з ним поруч. Проста схема, за якою хотів жити М. Ростов: біжи, рубай, весело вперед — нездійсненна, тому що в людини одне життя і відчуття самозбереження сильне в кожній людині.

Під Аустерліцем читач бачить Миколу Ростова вже гусарським поручиком із солдатським Георгієм, срібним ментиком. Його приїзд з армії додому відбувається під знаком самоствердження, бажанням Довести всім і собі самому, що він дорослий. У нього чоловічі справи: обід в Англійському клубі, карти, забіги. Граф Ростов перезаставив маєток, щоб Миколка міг завести власного рисака «і наймодніші рейтузи купити…» Чого не зроблять батьки заради дітей своїх! Микола всього цього не цінить… І раптом відбувається катастрофа: Ростов програв Долохову сорок три тисячі. Микола в паніці, він шукає пояснення цьому нещастю. Але ніколи не зрозуміє своєї провини: він винен у тому, що не вміє думати. Розум його не розвинутий, він не вміє ним користуватися. Він навчився бути чоловіком у тому сенсі, який йому доступний. Програш у сорок три тисячі він відшкодує, батько дасть йому ці гроші. Але цей ганебний вчинок і фраза нерозумного: «З ким таке не трапляється?!» — багатьох читачів, напевно, відштовхне від Ростова.

Микола — чесна людина, ми багато разів переконуємося в цьому. Але виявляється, що бути тільки чесним мало, треба ще вміти думати, міркувати і робити висновки, а саме цього він не вміє.

Як чесна людина і гарний товариш, Микола кидається на допомогу другові: їде до Денисова в шпиталь і відтіля вирушає в Тільзит шукати царя, щоб просити його помилувати Денисова. Але з цього вчинку нічого не вийшло. Побачивши царя, Ростов, не тямлячи себе від захвату, побіг з юрбою за ним, забувши про справу Денисова. Микола згадав шпиталь, де знаходився Денисов, відірвані руки і ноги, бруд, сморід і поставив собі запитання: для чого все це сталося? Коментар автора: «Він ловив себе на таких дивних думках, що лякався їх». Перемігши в собі страх перед кулями, Ростов не навчився перемагати страх перед думками. Він боїться думати. Ця якість зручна для його командирів; він прекрасний підданий, але поганий громадянин. «Наша справа виконувати свій борг, рубатися і не думати, от і усе…» — так обґрунтував він свою позицію ввечері за дружнім столом, чим здивував усіх. Це було в 1807 році, і усе було взагалі-то правильно — солдат повинен підкорятися наказу. Але в епілозі роману Микола заявить П’єру: «Накажи мені зараз Аракчеев іти на вас з ескадроном і рубати — ані на секунду не задумаюсь і піду». 14 грудня 1825 року він міг би, не роздумуючи, теж вийти на Сенатську площу, але на боці тих, хто захищав царя. Це могло б відбутися, тому що зовсім молодим він заборонив собі те, що людина зобов’язана робити все життя — думати над кожним своїм учинком, думати про те, що відбувається на його очах. Микола Ростов віддавав перевагу в усіх випадках свого цивільного життя залишатися людиною, яка не роздумує. Він волів дати змогу подіям йти так, як вони йдуть… Мислячим людям це не підходить!..

Твір на тему Проблеми становлення людини в романі «Війна і мир». Образ Миколи Ростова та його характеристика, 10 клас, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

1. Життя і творчість Льва Миколайовича Толстого. Аналіз творчості і творів Льва Миколайовича Толстого

2. Л. Толстой— майстер зображення внутрішнього стану героїв

3. Лев Толстой — майстер зображення внутрішнього стану героїв. Аналіз творчості

«Війна і мир»

4. Два народи — дві героїні (Наташа Ростова і Скарлет О’Хара). Порівняння образів Наташи Ростової та Скарлет О’Хари (за романами Л. М. Толстого «Війна і мир» та Маргарет Мітчелл «Віднесені вітром»)

5. Доля князя Андрія Волконського. Характеристика образу (за романом Л. М. Толстого «Війна і мир»)

6. Духовні пошуки головних героїв роману Л. М. Толстого «Війна і мир»

7. Зображення природи в романі Л. Толстого «Війна і мир»

8. Мій герой у романі Л. Толстого «Війна і мир» (за романом Л. М. Толстого «Війна і мир»)

9. Музика Петі Ростова. Характеристика образу (за романом Л. М. Толстого «Війна і мир»)

10. Народ і влада в романі Л. М. Толстого «Війна і мир»

11. Наташа Ростова — улюблена героїня Л. Толстого. Характеристика образу (за романом Л. М. Толстого «Війна і мир»)

12. Проблеми становлення людини в романі «Війна і мир». Образ Миколи Ростова та його характеристика

13. Родини Ростових та Волконських (за романом Л. М. Толстого «Війна і мир»)

14. Розуміння і зображення патріотизму Л. Толстим у романі «Війна і мир»

15. Чи логічною була поведінка Наташі Ростової в епілозі? Характеристика образу (за романом Л. М. Толстого «Війна і мир»)

16. Чим зумовлена поведінка Наташі Ростової в кінці книги? (за романом Л. М. Толстого «Війна і мир»)

17. Що корисного для себе ви знайшли в романі Л. Толстого «Війна і мир»

«Анна Кареніна»

18. Суперечливий образ Анни Кареніної

19. Трагізм протистояння особистості суспільству в романі Л. М. Толстого «Анна Кареніна»

20. Що є трагедією Анни Кареніної? Характеристика образу (за романом Л. Толстого “Анна Кареніна”)