Твір на тему Про що розповідають романи Чарльза Діккенса, зарубіжна література

Твір на тему Про що розповідають романи Чарльза Діккенса, зарубіжна література

Класик англійської літератури Чарлз Діккенс
почав свій творчий шлях в 30-х роках 19 ст. як автор побутових нарисів і оповідань, які привертали читачів живим гумором і гострою спостережливістю. Безрадісне існування мешканців Істенда, найбідніших кварталів Лондона, комічні й сумні випадки з життя дрібних чиновників, торговців, ремісників, чванливе самовдоволення щасливих ділків і розбагатілих крамарів, які презирливо дивляться на мир з висоти свого грошового мішка, — такі теми численних оповідань і нарисів, які склали першу книгу Діккенса «Нариси Боза».

Ще більший успіх приніс молодому письменникові веселий, гумористичний роман «Посмертні записки Пиквикського клубу» (1837). Перші дві книги створили Діккенсу славу національного письменника Англії. Син дрібного службовця, він вже в ранній юності пізнав підневільну працю заради шматка хліба. У літературу він прийшов зі своїм, не за віком богатим, життєвим досвідом і запасом спостережень. Як добре казав один із його біографів, «він розчистив дорогу всім своїм персонажам. У які нетрі Лондона не спускалися б його герої, Діккенс встиг побувати там раніше їх». З кінця 30-х і до середини 60-х років один за іншим з’являлися його чудові соціальні романи.

Книги Діккенса дають правдиве й досить повне подання про життя Англії XIX століття. Письменник уперше торкнувся таких тим, які до нього в англійській літературі вважалися «непорядними». Він заговорив повним голосом про жахи лондонських нетрів, робітних будинків, сирітських притулків, шкіл для бідних, парафіяльних лікарень, богаділень, боргових в’язниць, злодійських кубел і т. д.

Діккенс розкрив перед усім миром мертвущу рутину англійського законодавства, дивовижний бюрократизм державного апарата, продажність чиновників, непривабливий виворіт парламентських виборів, лицемірну сутність буржуазної добродійності, варварські методи виховання дітей, тваринний егоїзм власників, каторжну працю робітників на фабриках і в майстернях.

Діккенс, увів у літературу нові теми й нових героїв. Його позитивний герой — людина з народу, очами якої письменник бачить навколишню дійсність і викриває її вустами все, що заважає людям жити по-людськи й радуватися життю.

На протязі всієї творчості Діккенс вірний своїм ідейним і художнім принципам. Малюючи злиденних, голодних, знедолених людей, він сам страждає, і на очі його навертаються сльози. Зображуючи жорстоких, гордовитих, корисливих багатіїв, він обурюється й обурюється, у його м’якому голосі звучать металеві ноти: він стає грізним обвинувачем і суворим суддею

Діккенс — «…захисник нижчих класів проти вищих, це каратель неправди й лицемірства» — так писав про нього М. Г. Чернишевський у своєму юнацькому щоденнику. Пієтет до великого англійського реаліста зберігався і в наступні роки. Його гуманізм завжди був співзвучний передовій літературі Росії. Досить показове висловлення М. Горького: «Діккенс залишився для мене письменником, перед яким я шанобливо схиляюся, — ця людина осягла найтруднійше мистецтво любові до людей».

Літературна діяльність Діккенса збіглася з періодом становлення промислового капіталізму в Англії. Посилення капіталістичної експлуатації, ріст безробіття й убогості викликали наприкінці 30-х і в 40-і роки потужний визвольний рух — чартизм. У політичну боротьбу виявилися залученими мільйони людей. В окремих випадках справа доходила до збройних зіткнень. Чартистський рух сколихнув всю Англію. У творах Діккенса знайшли своє відбиття як сильні, так і слабкі сторони демократичної ідеології того часу. Він ясно бачив всю недосконалість навколишнього його суспільства, але справжня природа соціальних протиріч від нього вислизала. В 40-ві роки, у період підйому чартистського руху, Діккенс виступив із циклом «Різдвяних повістей» («Різдвяна пісня в прозі», «Дзвона», «Цвіркун на печі»), у яких торкнув пекучих питань сучасного йому громадського життя, пред’явивши панівним класам суворі звинувачення. У той самий час критичний емоційний запал цих повістей часто зменьшується добросердною «різдвяною філософією» загального примирення

Злим і злочинним людям, з вини яких у романах Діккенса відбуваються всі нещастя й лиха, протистоять безкорисливі, великодушні герої, які незмінно отримують перемогу в життєвій боротьбі. Позитивний герой Діккенса до кінця зберігає уроджену порядність, шляхетність і чесність, які би випробування не випадали на його долю. У фіналі роману він завжди знаходить сімейне щастя й матеріальне благополуччя, а злочинці піддаються заслуженій карі

У багатьох романах у якості головної діючої особи виступає дитина. Випробування, що випали на частку героя в дитячі і юнацькі роки, становлять зміст самих популярних творів Діккенса. Проникливий знавець дитячій душі, він наділяє своїх юних героїв дивною спостережливістю, гостротою й свіжістю почуттів. Дитина стає жертвою соціальної несправедливості й вступає в конфлікт із навколишнім світом зла, уособленого в узагальнених сатиричних образах жорстокосердних людей, що не гребують найнижчими засобами для досягнення своїх цілей. Вони утягують незіпсованого хлопчика в темні інтриги, намагаються здійснити з його допомогою мерзенні задуми, але дитяча безпосередність і простодушна чесність зненацька споруджують перед негідниками непереборні перешкоди, а остаточний результат подій довершує щасливий випадок

Романам Діккенса властиві гострі психологічні конфлікти, складна, заплутана інтрига, яка тримає читача в безперервній напрузі, виразні портретні характеристики навіть другорядних персонажів, емоційне напруження оповідання, що включає складну гаму почуттів і настроїв — від приголомшливого трагізму до фарсової комедійності, від добродушної іронії до разючого сарказму, від задушевної інтимності до публіцистичного пафосу. В усіх випадках Діккенс чітко й недвозначно виражає своє відношення до добра й зла. Його моральні принципи природно випливають із сюжету, хоча сам автор не вважає потрібним приховувати свої симпатії й антипатії та утримуватися від сентенцій. Якими б не були складні шляхи пороку, у читачів ніколи не може виникнути подвійного відношення до негативних персонажів

Вже в 40—50-ті рр. Діккенс стає в Росії одним із самих улюблених письменників. Тоді ж його романи потрапляють до кола дитячого читання. М. Г. Чернишевський в одній зі своїх ранніх робіт гаряче рекомендує Діккенса, оскільки в його романах «мораль занадто ясно випливає з оповідання, так що навряд чи й дев’ятирічне дитя може не зрозуміти її без пояснень».

Починаючи з 60-х років, романи Діккенса постійно виходять у скорочених перекладах і переробках для дітей. Прогресивна критика виступала проти перекручувань і прямої фальсифікації творчості англійського класика. Наприклад, у переробках Шелгунової і Архангельської від його романів не залишалося нічого, крім сюжетної схеми з банальними повчаннями. Видавець, за словами В. Г. Короленко, «вчинив теперішній злочин, обікравши Діккенса. Безліч юнаків встигли одержати саме мінливе подання про Діккенса, і згодом мені доводилося переконувати таких читачів, що Діккенс зовсім не нудний і не сухий мораліст».

Твір на тему Про що розповідають романи Чарльза Діккенса, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

1. Гумор у творчості Чарльза Діккенса. Аналіз творчості

2. Чарльз Діккенс в оцінці західного літературознавства. Аналіз художньої системи творів Чарльза Діккенса

3. Діккенс Чарльз. Життя і творчість

4. Життя і творчість Чарльза Діккенса

5. Життя і творчість Чарльза Діккенса. Аналіз творчості і творів Чарльза Діккенса

6. Привабливість романів Чарльза Діккенса для читача. Аналіз творчості

7. Про що розповідають романи Чарльза Діккенса

8. Тема дитинства у творах Чарльза Діккенса. Аналіз творчості

9. Чарльз Діккенс як представник англійського реалізму. Аналіз творчості

10. Чарльз Діккенс. Біографія і творчість

11. Гуманізм Діккенса (за романом Чарльза Діккенса «Домбі і Син»)

«Різдвяна пісня у прозі»

12. Вивчення повісті Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі». Аналіз твору

13. Головні риси характеру Скруджа. Характеристика образу (за твором Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)

14. Гуманістичний пафос твору Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»

15. Деградація особистості та її причини (за твором Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»)

16. Дні милосердя, доброти й всепрощення… (за твором Чарльза Діккенса «Різдвяна Пісня»)

17. Ебінізер Скрудж — головний герой «Різдвяної пісні у прозі» Чарльза Діккенса

18. Життя Скруджа. Характеристика образу Скруджа (за твором Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)

19. Милосердя, доброта й всепрощення… (за твором Чарльза Діккенса «Різдвяна Пісня»)

20. Особливості жанру «Різдвяної пісні у прозі» Чарльза Діккенса. Аналіз твору

21. Подорож Скруджа у Різдвяну ніч як можливість осягнути своє життя. Характеристика образу (за твором Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)

22. Подорож Скруджа у часі та просторі (за твором Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)

23. Причини деградації особистості (за твором Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня в прозі»)

24. Проблематика «Різдвяних оповідань» Чарльза Діккенса

25. Різдвяна ніч Скруджа і осягнення свого життя (за твором Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)

26. «Різдвяна пісня у прозі» Чарльза Діккенса — прояв віри в добру суть людини

27. «Різдвяна пісня у прозі». Що в житті людини найцінніше? (за твором Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)

28. Смисл назви повісті Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»

29. Уроки Скруджа у Різдвяну ніч (за повістю Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)

30. Чому перероджується Скрудж?. Характеристика образу (за Чарльзом Діккенсом «Різдвяна пісня у прозі»)

31. Що найцінніше в житті людини? (за твором Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»)

32. Я вірю в добру суть людини (за твором «Різдвяна пісня у прозі» Чарльза Діккенса)

33. Як мені допомогла повість Чарльза Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»?

«Пригоди Олівера Твіста»

34. Авантюрної інтрига у романі Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста». Аналіз твору

35. Аналіз роману Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твісту»

36. Гуманістичний сенс роману Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»

37. Дитинство Олівера Твіста. Характеристика образу (за романом Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»)

38. Доля Олівера Твіста. Характеристика образу (за романом Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»)

39. Нещадна правда і ліризм роману Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»

40. Образ Олівера Твіста у романі Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста». Характеристика образу

41. Проблема виховання у романі Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»

42. Роль авантюрної інтриги у романі Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста»

43. Роман Чарльза Діккенса «Пригоди Олівера Твіста». Аналіз твору

44. Трагедія Олівера Твіста. Характеристика образу (за романом Чарльза Діккенса «Приходи Олівера Твіста»)

45. Чарльз Діккенс. Доля Олівера Твіста. Характеристика образу

46. Чарльз Діккенс. Пригоди Олівера Твіста. Аналіз твору і характеристика образу Олівера Твіста