Твір на тему Печорін — герой свого часу. Характеристика образу Печоріна (за романом Лермонтова «Герой нашого часу»), 9 клас, зарубіжна література

Твір на тему Печорін — герой свого часу. Характеристика образу Печоріна (за романом Лермонтова «Герой нашого часу»), 9 клас, зарубіжна література

Роман «Герой нашого часу» — вершина творчості Лермонтова. Робота над цим і миром (сучасники називали його збірником повістей) продовжувалася з 1837 по їм 10 рік. У 1841 році друге видання було доповнене передмовою. У ній автор відповідав своїм критикам, які стверджували, що Печорін — порочне явище, нетипове для російського життя, наклеп на молодь Росії. Образ Печоріна — одне з найбільших художніх відкриттів російської літератури. На думку Лермонтова, «це портрет, складений з пороків усього нашого покоління в повному їх розвитку».

Печорін — герой перехідного часу, представник дворянської молоді, що вступила в життя після розгрому декабристів. Він обдарована і глибока людина, змушена жити в похмурі роки миколаївської реакції. У молодості Печорін ганявся за світськими розвагами, пересичившись ними, намагався зайнятися наукою, але «науки теж набридли», і ним опанувала нудьга. Розчарованість у житті, відсутність високих суспільних ідеалів — риса багатьох мислячих людей того часу.

Печорін приходить до усвідомлення своєї нікчемності, непотрібності. От його судження про самого себе: «моє життя було тільки ланцюгом смутних і невдалих протиріч серцю або розуму»; «я давно вже живу не серцем, а головою»; «у мені душа зіпсована світом».

Більше всього на світі Печорін цінує свою волю, можливість робити все, що йому хочеться, не приносячи нікому ні користі, ні шкоди. І тільки наприкінці життя він розуміє, чим обернулася для нього ця воля. Наприкінці роману ми і мчимо його зовсім самотнього, без друзів (згадаємо його холодну зустріч з Максимом Максимичем), без коханої.

Печорін — скептик. Безпристрасність бореться в ньому з почуттям, розум із серцем (оце вже точно «розум із серцем не в ладу»!) «Я іноді відчуваю презирство до себе… чи не я нехтую іншими?»; «У мене нещасливий характер… якщо я роблю нещасливими інших, то і сам не менш нещасливий», — говорить він про себе.

Дійсно, Печорін — причина нещасть багатьох людей. Гине Бела, застрелений на дуелі Грушницький, з вини Печоріна зруйнований побут «мирних контрабандистів», розбиті серця Віри і княжни Мері. Печорін визнає, що в ньому живуть дві людини: одна щось робить, інша це судить. Але чи потрібно так суворо судити Печоріна? Адже він до останньої хвилини вірив у шляхетність Грушницького, у той час як той із друзями спокійно готувався убити його на дуелі. Печорін, безумовно, винний у смерті Бели, але лише побічно. При цьому він сам глибоко страждає, хоча і ховає свої почуття під маскою байдужості. Що стосується Мері, то любов до Печоріна розбудила душу світської панночки, адже любов — не тільки радість, але і (найчастіше) страждання! Так що не такий уже він і «лиходій», Григорій Олександрович Печорін.

Гак, нам зовсім очевидні недоліки героя Лермонтова, його егоїзм, байдужість. Лис доля Печоріна чомусь хвилює нас. Ми співчуваємо його словам: «Навіщо я жми? Ч якою метою я народився?.. А, напевне, вона існувала, і, напевне, було мені призначення високе, тому що я відчуваю в душі сили неосяжні». Для високого призначення Печоріна час ще не прийшов: час декабристів уже минув, епоха демократі ще не настала.

Лермонтов зробив образ Печоріна збірним для свого покоління, наділивши його рисами, типовими не тільки для свого часу, але і для самого себе. Одним з перших, хто усвідомив непроминуще значення лермонтовського роману, був В. Г. Бєлінський. «Ось книга, якій судилося ніколи не зістарітися… — писав він. — Ця стара книга завжди буде нова».

Твір на тему Печорін — герой свого часу. Характеристика образу Печоріна (за романом Лермонтова «Герой нашого часу»), 9 клас, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

1. Герої творів Лермонтова в картинах Врубеля

2. Життя і творчість Лермонтова Михайла Юрійовича. Аналіз творчості і творів Лермонтова Михайла Юрійовича

3. Жіночі образи в романі М. Ю. Лермонтова «Герой нашого часу». Характеристика образів княжна Мері та Віри Ліговської

4. Композиція та її роль у розкритті характеру Печоріна (за романом Лермонтова «Герой нашого часу»)

5. Моє відношення до Печоріна. Характеристика образу Печоріна (за романом Лермонтова «Герой нашого часу»)

6. Мотиви свободи і самотності лірики М. Ю. Лермонтова

7. Мцирі — романтичний герой (за поемою М. Лєрмонтова). Характеристика образу Мцирі

8. Образ Печоріна у романі М. Ю. Лермонтова «Герой нашого часу». Характеристика образу

9. Основні теми і мотиви лірики М. Ю. Лермонтова. Аналіз творчості

10. Печорін — герой свого часу. Характеристика образу Печоріна (за романом Лермонтова «Герой нашого часу»)

11. Про вірш М. Ю. Лермонтова «Дума». Аналіз вірша «Дума»

12. Провідні настрої поезії Лермонтова (за віршами «Три пальми», «Хмари», «Вітрило»)

13. «Пророк» О. С Пушкіна і М. Ю. Лермонтова. Порівняння та аналіз творів

14. Роль композиції роману «Герой нашого часу» у розкритті характеру Печоріна

15. Сенс життя Мцирі. Характеристика образу