Твір на тему Патріотичне звучання балади Адама Міцкевича «Світязь», 7 клас, зарубіжна література

  Твір на тему Патріотичне звучання балади Адама Міцкевича «Світязь», 7 клас, зарубіжна література

  Адам Міцкевич — геніальний поет і мислитель, що приніс світову славу польській літературі. Син небагатого шляхтича-адвоката, він ще з раннього дитинства бачив і добре знав життя простого народу, уважно слухав народні пісні, легенди, казки, мотиви й образи яких лягли пізніше в основу його чудових творів — балад, віршів, поем. ‘ Батьківщина поета — хутір Заосьє біля містечка Новогрудок. Край дитячих літ назавжди залишився у серці майбутнього поета як одна з найсвітліших сторінок його життя.

  Здобувши освіту на історико-філологічному факультеті Віденського університету, він працює учителем у Каунасі. Бере активну участь у діяльності патріотичних організацій польської молоді, які ставили собі за мету боротьбу за свободу і незалежність Польщі. Молоді патріоти не хотіли миритися з тим, що їхня вітчизна — Польща — лежала роз’ятрена під п’ятою російського самодержавства, австрійського й прусського імператорів.

  У жовтні 1823 року Міцкевича заарештовують і після тривалого слідства висилають за межі Польщі та Литви. Польське національно-визвольне повстання 1830 року застало поета у Римі. Поразку поляків у боротьбі за незалежність Міцкевич пережив надзвичайно важко: у його вітчизні під нестерпним гнітом конав простий народ, зубожілий до краю.

  Отже, мотиви визвольної боротьби польського народу за незалежність, патріотичні мотиви стали провідними у творчості великого поета.

  Прикладами таких творів є поема «Пан Тадеуш» — енциклопедія життя польського народу початку XIX століття, поезія «Світязь», присвячена Михайлові Верещаку, братові коханої А. Міцкевича.

  За жанром це балада. І хоч у цій баладі є елементи фантастики (втоплена княгиня піднімається з дна озера і розповідає свою трагічну історію), але в основу покладені реальні факти боротьби польського народу за свою честь і незалежність. Сюжет поеми нескладний. Один із польських панів, діставши у спадок маєток з озером Світязь, вирішив розгадати таємниці, пов’язані з цим озером.

  Кажуть, там сила нечиста гуляє,
  Бенкети в озері править.
  Хто проти ночі про це повідає —
  Страшно і слухати навіть.
  Часом пори там почуєш нічної
  Поклики й грім під водою,
  Стогін жіночий і брязкання зброї,
  Вигуки дикого бою.

  Збудував пан довгі човни й велів закинути рибалкам в озеро невід, звідки виплила чарівна, незвичайної краси дівчина, польська княжна, й розповіла, що

  Тут, де сумні простягаються піски,
  Аїр росте та купава,
  Місто колись було сповнене блиску,
  Пишна Туганів держава.

  Місто це було прекрасне й квітуче. Але ось по Литві прокотилась тривога: із Росії наступає цар, військо його оточило місто. Князь Мендога, не маючи сили боронитися, написав листа до князя Тугана — батька дівчини — з проханням допомогти:

  Княже, рятуй! Поможи, бо загину.
  Сила іде нездоланна.

  Батько вагається, бо незахищеними залишаються діти й жінки, а поділити своє військо не може, бо це мало допоможе князеві, що знаходиться в облозі. Тоді княжна каже:

  Батьку, снагою і хистом
  Допоможи Батьківщині.
  Бог захистить нас.

  Але сили були нерівними. У цій кривавій боротьбі загинули обидва князі разом із воїнами, а їх дружин і дочок поглинуло озеро Світязь, бо не схотіли вони неволю ганебну приймати.

  Так врятувався народ безборонний,
  Так ми уникли неслави.
  Бачиш квітки? То дівчата і жони
  Змінені в білі купави.

  Отже, в цій баладі А. Міцкевич показав трагедію польського народу, який героїчно боровся за свою незалежність, але у нерівній боротьбі втратив її. Балада наштовхує читачів на роздуми: а чи все зробили поляки, аби відродити незалежність країни?..

  Твір на тему Патріотичне звучання балади Адама Міцкевича «Світязь», 7 клас, зарубіжна література

  Повернутися на сторінку Зарубіжна література

  1. Драматизм і мудрість у «Кримських сонетах» Адама Міцкевича

  2. Життя і творчість Адама Міцкевича. Аналіз творчості і творів Адама Міцкевича

  3. Зображення людини і природи у «Кримських сонетах» А. Міцкевича

  4. Зображення природи і людини у «Кримських сонетах» Адама Міцкевича

  5. Патріотичне звучання балади Адама Міцкевича «Світязь»

  6. Романтичність автопортрета А. Міцкевича у «Кримських сонетах»

  7. Філософське осмислення єдності природи і людини в «Кримських сонетах» А. Міцкевича

  Комментарии закрыты.