Твір на тему Основні мотиви вірша Тютчева «Silentium». Аналіз твору, 10 клас, зарубіжна література

Твір на тему Основні мотиви вірша Тютчева «Silentium». Аналіз твору, 10 клас, зарубіжна література

Російську поезію неможливо собі уявити без творчості Ф.І. Тютчева, який щедро обдарував людство безцінними духовними скарбами, лірика якого і сьогодні хвилює й захоплює мільйони вдячних читачів.

Написавши першу свою поезію в одинадцять років, пройшовши школу російського й західного романтизму, Тютчев перейняв чимало з його філософських ідей, ставши найбільш відомим представником російської філософської лірики.

Все, що він пережив і передумав, відчув, поет зумів втілити у художні образи й піднести їх на висоту філософського узагальнення. У багатьох своїх творах Тютчев спрямовує свої думки до внутрішнього світу людини, до тих таємничих, незвіданих і незнаних глибин людської душі, де народжуються найзаповітніші мрії, де виникають таємничі видіння й примари, до світу снів і відчуттів. До Тютчева ніхто з поетів не смів торкатися цієї тонкої психологічної сторони людини. Це особливий поет. Поет, пізнати й зрозуміти якого дано далеко не кожному. Але тим ціннішими є його вірші, сповнені справжнього, самобутнього таланту. У них, цих віршах, ніби віддзеркалюється ніжна й водночас шалена, нестримна й натхненна душа поета.

Саме таким є вірш Ф. Тютчева «Silentium». «Silentium» у перекладі з латини означає «тиша», «мовчання». Як можна мовчанням висловити свої думки, почуття, прагнення? Як інші можуть зрозуміти вас, ваші душевні поривання? Виявляється, можна! Бо інколи і мовчання може бути значно красномовнішим за будь-які гучні слова, що найчастіше бувають нещирими, неправдивими.

Ти думку висловиш — і вмить
Уже неправда в ній дзвенить.
О, не мути джерел ясних;
Мовчи, мовчи, живись од них!

У душі кожної людини — цілий безмежний світ. Світ чарівних чистих, таємних дум, прагнень, сподівань, благородних поривань, які роблять людину прекрасною, неповторною, сильною особистістю. Але, на жаль, не завжди і не кожній людині можна відкрити свою душу, поділитися з нею своїми тривогами й радощами, сумнівами або довірити Таємницю. Бо є люди черстві, жорстокі. А душа, як ніжна квітка, від необережних дотиків може зіщулитися, зачерствіти, зав’янути.

В собі самому жити вмій.
Є цілий світ в душі твоїй
Таємно-чарівничих дум;
Їх заглушить базарний шум,
Їх промінь денний осліпить;
Хай серце слухає й мовчить.

Отже, необхідно берегти цей тонкий, кришталевий світ душі людської. Наш світ зараз — це світ неспокою і тривоги, бо в ньому час від часу виникають соціальні бурі й негоди. І якою незахищеною є душа людини. А зрозуміти її — тонку й вразливу, захистити, визначити межу між важливим і непотрібним, справжнім та вигаданим, неістотним, розібратися у заплутаній сіті різноманітних ідейних концепцій, відчути справжні людські цінності допомагає нам лірика Ф. І. Тютчева, поета, який навіть у наш вік шаленого технічного прогресу, у вік соціальних стресів і протиріч не перестає захоплювати й приваблювати світлими ідеалами добра й людяності, які не втрачаються навіть в епохи соціальних криз.

Твір на тему Основні мотиви вірша Тютчева «Silentium». Аналіз твору, 10 клас, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

1. Зі ставлення людини до поезії Тютчева і Фета можна зробити висновок про її художній смак. Чи згодні ви з цим твердженням?

2. Людина і природа у поезії Ф. Тютчева

3. Основні мотиви вірша Тютчева «Silentium». Аналіз твору

4. Поетична музика віршів Ф. Тютчева про весну («Весняна гроза», «Весняні води»)

5. Схожість і відмінність у поглядах на поезію Тютчева і Фета. Як я розумію поезію

6. Темрява і світло в поезії Ф. І. Тютчева