Твір на тему Мрія про перемогу гуманізму у новелі Рея Бредбері «Усмішка», зарубіжна література

Твір на тему Мрія про перемогу гуманізму у новелі Рея Бредбері «Усмішка», зарубіжна література

Я вибираю зірки.
Р. Д. Бредбері

Рей Дуглас Бредбері — найвидатніший американський письменник-фантаст. Писати він почав ще до війни, хлопчиком, що виріс у бідній лос-анджелеській родині; тепер він — автор багатьох книг, який зумів перетворити фантастику на справжнє мистецтво. Фантазії про майбутнє, стверджує письменник, допоможуть жити в сьогоденні. «Адже майбутнє народжується із сьогодення. Майбутнє створюється нами зараз. Кожну хвилину, що ми проживаємо, нам дана можливість творити його».

Рей Бредбері перейняв кращі традиції попередньої й сучасної йому фантастичної літератури й досяг у цій сфері нових висот. Сам письменник одного разу жартівливо помітив: «Жуль Верн був моїм батьком. Уеллс — мудрим дядечком. Едгар Аллан По доводиться мені двоюрідним братом… Ну ким я ще міг бути, як не письменником-фантастом, у такій-то сімейці!»

Головні цінності в житті людини, за Бредбері, — це вміння бачити добро й творити його самому. Ця тема є наскрізною для більшості творів Рея Бредбері. У радості відкриття для людини великого й прекрасного світу він бачить і призначення мистецтва. Маленька новела «Посмішка» — саме про це. Події новели відбуваються у дві тисячі шістдесят першому році. Хлопчик на ім’я Том стоїть в довгій черзі до «Мони Лізи» Леонардо да Вінчі, але не для того, щоб помилуватися красою загадкової посмішки Джоконди, а для того… щоб плюнути в неї. Людьми править ненависть до всього, що було в минулому, що привело до війн, до руйнування міст, до голоду. Люди, що стоять у черзі, не можуть дозволити собі купити за один пенні напій з ягід (навіть не чай або каву). Святковими стали для них події, коли знищувалися й спалювалися книги, коли розбивався кувалдою останній автомобіль (щасливчиками вважали себе ті, хто, відповідно до кинутого жереба, міг ударити один раз). Причину своїх бід люди бачать у цивілізації, і маленький Том запитує в дорослих у черзі:

— Сер, це більше ніколи не повернеться?

— Що, цивілізація? А кому вона потрібна? У всякому разі — не мені.

І коли підійшла черга Тома плюнути в Мону Лізу, він не зміг цього зробити. «Жінка на картині посміхалася сумно, і Том, відповідаючи на її погляд, почував, як колотиться його серце, а у вухах начебто звучала музика».

Далі автор малює дику сцену вандалізму: картину було дозволено знищити, і юрба ринулася до неї, підхопивши із собою Тома. Наслідуючи дорослих, хлопчик схопив шматочок полотна, затиснувши його в руці. Він бачив, як «баби жували шматки полотна; як чоловіки розламували раму, піддавали ногою тверді клапті, рвали їх на дрібні-дрібні шматочки». Вражений, хлопчик вертається додому, там розтискує долоню й при світлі місяця бачить, що йому дісталася усмішка. «Через годину він усе ще бачив її, навіть після того як обережно склав її й сховав. Він закрив очі, і знову в темряві перед ним —Усмішка. Ласкава, добра, вона була там і тоді, коли він заснув, а світ був обійнятий безмовністю, і місяць плив у холодному небі спершу нагору, потім униз, назустріч ранку».

Є ще надія, якщо усмішка Джоконди змушує прискорено битися людське серце, навіть якщо це серце одного хлопчика. Є надії, що після ночі знову почнеться ранок, — з ним пов’язані сподівання автора. Ця маленька новела стала символом віри письменника в те, що людина зуміє розвіяти примару невігластва, перемогти зло й насильство, побачити красу світу й навчитися її берегти.

Твори Рея Бредбері звернені до сучасника, і про що б не писав чудовий фантаст — про Час, Історію, Минуле, Сьогодення, Майбутнє, — вони завжди хвилюють, завжди тривожать, не залишають байдужими, вчать бачити поруч із собою Людину, цінувати те, що створено нею протягом століть.

Твір на тему Мрія про перемогу гуманізму у новелі Рея Бредбері «Усмішка», зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

1. Життя і творчість Рея Дугласа Бредбері. Аналіз творчості і творів Рея Дугласа Бредбері

2. Краса врятує світ, якщо світ врятує красу (за новелою Р. Бредбері «Усмішка»)

3. Краса, яка зможе врятувати світ (за новелою Р. Бредбері «Посмішка»)

4. Мрія про перемогу гуманізму у новелі Рея Бредбері «Усмішка»

5. Розчарування Рея Бредбері в технічній цивілізації

6. Щоб краса врятувала світ, слід врятувати красу (за новелою Рея Бредбері «Усмішка»)