Твір на тему Людину можна знищити, але неможливо перемогти (за твором Е. Хемінгуея «Старий і море»), 11 клас, зарубіжна література

Твір на тему Людину можна знищити, але неможливо перемогти (за твором Е. Хемінгуея «Старий і море»), 11 клас, зарубіжна література

Ернест Хемінгуей прожив лише 62 роки, але його життя було наповнене пригодами і боротьбою, поразками і перемогами, великою любов’ю і виснажливою працею. Він був завзятим мисливцем і рибалкою, брав участь у найризикованіших пригодах і найзухваліших дослідженнях. Його герої були схожі на нього: сміливі, енергійні, готові до боротьби.

Герой повісті «Старий і море» — старий рибалка Сантьяго — прожив велике життя, сповнене боротьби, радості перемог і гіркоти поразок. Але він ніколи не здавався, боровся до останнього. Далеко в морі він згадує, як одного разу боровся на руках з молодим дужим негром. Добу вони сиділи один проти одного, зчепивши руки, кров виступала з-під нігтів, але Сантьяго не поступився супротивнику і виграв те змагання. Таким же впертим, упевненим у своїх силах він залишився до старості.

Сантьяго мріяв зловити велику рибину, найбільшу з тих, що ловив він сам і його товариші. І ось на 85-й день доля зглянулася над старим: величезна меч-риба стала здобиччю рибалки. Та її ще треба було перемогти. Старий свідомий того, що може загинути у цій боротьбі, але не здається. Він об’єктивно оцінює свого супротивника, розуміє, що рибина «не така розумна, як ми — ті, хто вбивають її, зате куди благородніша і спритніша».

Сантьяго сам-один, далеко від берега «був припнутий до найбільшої з усіх, яких будь-коли бачив чи навіть про яких чув, рибини, у нього «каламутиться в голові», проте він мобілізує всі свої сили, щоб здобути перемогу — довести самому собі, морській істоті, усім, хто вважав його невдахою, що він ще чогось вартий. «Безглуздо втрачати надію, — думав він. — Безглуздо й, мабуть, гріх». Ціною величезних зусиль старому вдалося зрушити рибину, збити її з обраного курсу, але «вона злегка похилилася на бік; тоді вирівнялась і повернула на нове коло». Рибалка наказував своїм потерпілим рукам тягнути линву, ногам — тримати його, голові — бути ясною і не паморочитися. Він подумки звертався до самого себе: «Отож збери докупи свої думки й навчися зносити злигодні, як мужчина. Або як оця рибина».

Людина перемогла у цьому жорстокому двобої з рибиною, але на його здобич чатували хижі акули. Їх було багато, і старий відчув, що тепер він буде переможений, та попри все, продовжував боротися не так уже за здобич, а скоріше за свою людську гідність.

До берега він пристав пізно вночі. Знесилений, без здобичі, переможений жадібними акулами. Але, до краю виснажений, він і тут не здається: відв’язує щоглу, закидає її собі на плечі і, майже втрачаючи свідомість, іде нагору до своєї хатини. Поки він дістався дому, то мусив разів п’ять сідати перепочити просто посеред дороги. А вже вдома акуратно прихилив щоглу до стіни, випив води й ліг на ліжко. Він одразу заснув глибоким сном, «випроставши руки долонями вгору».

Вранці в хатину заглянув Маноліно, хлопець, який дружив із Сантьяго. Побачивши, як старий тяжко дихає, який він зморений і поранений, Маноліно не втримав сліз.

Е. Хемінгуей вустами свого героя, старого рибачки Сантьяго, стверджував: «Людина не для того створена, щоб терпіти поразки. Людину можна знищити, але її не можна перемогти». Такими були герої письменника, таким був і сам Ернест Хемінгуей.

Твір на тему Людину можна знищити, але неможливо перемогти (за твором Е. Хемінгуея «Старий і море»), 11 клас, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

1. «Війна руйнує наші душі» (Е. Хемінгуей)

2. Гімн єдності людини і природи (за повістю Хемінгуея «Старий і море»)

3. Гордість за Людину, яку не можна перемогти (за повістю Хемінгуея «Старий і море»)

4. Життєподібний сюжет і філософсько-символічний зміст повісті-притчі Е. Хемінгуея «Старий і море»

5. Людину можна знищити, але неможливо перемогти (за твором Е. Хемінгуея «Старий і море»)

6. Новаторство прози Ернеста Хемінгуея. Аналіз творчості

7. Особливість творчої манери Е. Хемінгуея

8. Чи можна назвати Сантьяго щасливою людиною? Характеристика образу (за повістю Хемінгуея «Старий і море»)