Твір на тему Герої творів Лермонтова в картинах Врубеля, 9 клас, зарубіжна література

Твір на тему Герої творів Лермонтова в картинах Врубеля, 9 клас, зарубіжна література

Как демон мой, я зла избранник,
Как демон, с гордою душой
Я меж людей беспечный странник,
Для мира и небес чужой…
М. Ю. Лермонтов

Михайло Олександрович Врубель — один із найяскравіших і своєрідних художників у російському мистецтві. Він ішов своїм складним, вистражданим шляхом. Постійно невдоволений, шукаючий, він розкриває перед нами багатий світ думок і почуттів, глибокого розпачу, любові до природи і краси. Врубель належить до тих художників, мистецтво яких нерозривно пов’язане з їх особистістю, з біографією, що кожен свій твір перетворюють на сповідь, у кожен вкладають свою жагучу душу.

Усі, хто знав Врубеля за життя, хто писав про його творчість, бачили глибокий зв’язок художника з творчістю великого російського поета М. Ю. Лермонтова. Лермонтов був улюбленим поетом Врубеля все життя. Він знав багато його віршів напам’ять, читав їх друзям і близьким. Подібно до Лермонтова, Врубель рано відчув свою обраність, мріяв про славу і визнання. Поет мав на художника особливий вплив. Цей вплив відбився на становленні характеру Врубеля, на ставленні до людей і розумінні самого себе. Художник написав багато ілюстрацій до творів Лермонтова: «Печорін на дивані», «Кирибеєвич», «Пісня про царя Івана Васильовича, молодого опричника й удалого купця Калашникова», ілюстрації до поем «Демон», «Ізмаїл-Бей», віршів «Русалка» та ін.

Одна із найзнаменитіших картин Врубеля — «Демон, що сидить». Поема Лермонтова «Демон» була для художника поштовхом до створення образу титана, у якому борються світло і пітьма, добро і зло. Він гордий, самотній, прагне любові, незалежності, нещасливий і страждає. Демон Врубеля, як і лермонтовський, сумний, похмурий від того, що він бачить своє майбутнє. І в цьому майбутньому для нього немає нічого доброго, що могло б зробити його щасливим.

Врубель зобразив Демона сидячим серед скель і фантастичних квітів. Прекрасний юнак безсило опустив руки на коліна, спрямувавши сумний погляд вдалину. У його погляді, у нахилі голови, у заломлених руках — туга. В обличчі Демона вражають великі палкі очі, що ніби випромінюють внутрішнє світло і запечені від нелюдської пристрасті губи. Його голова з величезною шевелюрою темного волосся ніби не вміщається в простір полотна. Демон пойнятий тугою, він самотній, його тягне в долину: «Какое горькое томленье… жить для себя, скучать собой».

В образі Демона відбилися особисті переживання Врубеля. Художник стверджував, що взагалі «Демона» не розуміють — плутають з чортом і дияволом, а «Демон» означає «душу», пошук сенсу життя. «Демон, що сидить» ніби уособлює сум і роздуми про недосконалість світу.

На одному з малюнків Врубеля зображена зустріч Демона і Тамари в монастирській келії. Врубель обирає момент, що передує трагічному фіналу:

Могучий взор смотрел ей в очи!
Он жег ее. Во мраке ночи
Над нею прямо он сверкал
Неотразимьій, как кинжал!

Демон на цій ілюстрації кутастий, різкий, обличчя гостре, погляд проникає в широко розкриті очі Тамари подібно до кинджалу. Коси дівчини розпущені, лице випромінює шал любові, у фігурі відчувається боязкість і страх перед невідомістю. Одна рука Тамари ніби ставить перешкоду перед Демоном, а інша — тягнеться до його обіймів. Врубель розкрив дуже складний стан героїні: її хвилювання, вибір між почуттям всепоглинаючої любові і страхом гріха.

Картина «Скорений демон» є логічним завершенням цієї лермонтовської теми, що багато років переслідувала живописця. Майже весь простір полотна заповнений тілом і оперенням Демона, що розбився. У нього довге тендітне тіло, понівечене під час падіння, випнуті груди, заломлені за голову тоненькі руки. У правій, безсило розпластаній руці затиснуті пера з його пошкоджених крил. На його обличчі ще сильніше, ніж на попередніх картинах, помітний вираз туги і безнадійності. У «Скореному демоні» Врубель виразив людський дух, повалений у глибоку ущелину, розбитий і покалічений суспільством. Демон Врубеля — це гордий дух, що повстав проти сірого безбарвного життя, що жадав свободи творчості, але був скорений повсякденним життям.

Малюнки Врубеля до «Демона» і поема Лермонтова — видатні твори. Ніхто з ілюстраторів Лермонтова ані до, ані після Врубеля не підійшов до його творчості і філософського світу так близько, як це вдалося художнику. Поета і художника єднає подібність характерів, духовна близькість, їхня прихильність до «Демона», туга за любов’ю і прагнення сказати щось нове світу.

Твір на тему Герої творів Лермонтова в картинах Врубеля, 9 клас, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

1. Герої творів Лермонтова в картинах Врубеля

2. Життя і творчість Лермонтова Михайла Юрійовича. Аналіз творчості і творів Лермонтова Михайла Юрійовича

3. Жіночі образи в романі М. Ю. Лермонтова «Герой нашого часу». Характеристика образів княжна Мері та Віри Ліговської

4. Композиція та її роль у розкритті характеру Печоріна (за романом Лермонтова «Герой нашого часу»)

5. Моє відношення до Печоріна. Характеристика образу Печоріна (за романом Лермонтова «Герой нашого часу»)

6. Мотиви свободи і самотності лірики М. Ю. Лермонтова

7. Мцирі — романтичний герой (за поемою М. Лєрмонтова). Характеристика образу Мцирі

8. Образ Печоріна у романі М. Ю. Лермонтова «Герой нашого часу». Характеристика образу

9. Основні теми і мотиви лірики М. Ю. Лермонтова. Аналіз творчості

10. Печорін — герой свого часу. Характеристика образу Печоріна (за романом Лермонтова «Герой нашого часу»)

11. Про вірш М. Ю. Лермонтова «Дума». Аналіз вірша «Дума»

12. Провідні настрої поезії Лермонтова (за віршами «Три пальми», «Хмари», «Вітрило»)

13. «Пророк» О. С Пушкіна і М. Ю. Лермонтова. Порівняння та аналіз творів

14. Роль композиції роману «Герой нашого часу» у розкритті характеру Печоріна

15. Сенс життя Мцирі. Характеристика образу