Твір на тему Герої, над якими не владен час… (М. Твен. «Пригоди Тома Сойєра»). Характеристика образів Том Сойєра і Гекльберрі Фіна, зарубіжна література

Твір на тему Герої, над якими не владен час… (М. Твен. «Пригоди Тома Сойєра»). Характеристика образів Том Сойєра і Гекльберрі Фіна, зарубіжна література

З раннього дитинства перед нами відкривається світ рідної літератури. Але не завжди ми замислюємося над тим, що культура — витвір всього людства, а не однієї нації. А виходить, і українська література —- лише одна з галузей на плодоносному дереві світової літератури.

У маленькому американському містечку Ганнібал, біля підніжжя одного з пагорбів, що спускаються до Міссісіпі, стоїть скульптурна група, що зображує двох хлопчиків. Жваво розмовляючи, вони йдуть кудись у широкий світ, повний чудес, несподіванок і пригод. їх звуть Том Сойєр і Гекльберрі Фін. Вони — герої знаменитих книг Марка Твена. Історія знає лише кілька випадків, коли пам’ятники споруджувалися літературним персонажам — вигаданим людям, що ніколи не жили в реальності, породженим творчою думкою художника: Шерлоку Холмсу в Англії та Русалочці в Данії.

Скульптура Кардиброрського пагорба — свідчення надзвичайної життєвості образів, створених великим американським письменником. Для багатьох поколінь читачів Том Сойєр і Гек Фін — це живі люди, знайомство з якими не пройшло безслідно. Вони давно вже перестали бути героями суто літературними, перетворившись у «відмінних хлопців», «своїх хлопців», «одних з нас». Здається, час та простір над ними не владний, тому що й сьогодні їх можна без зусиль розпізнати в строкатій гучній юрбі практично будь-якого народу.

Том Сойєр і Гек Фін — бешкетники й вигадники, мудреці й простаки, «підприємці» і романтики, пустуни й людинолюбці. Читаючи про їхні пригоди, ми разом з ними занурюємось в яскраве, повне незвичайних подій, життя.

«Пригоди Тома Сойєра» — це гімн дитинству, перекладений прозою, як відзначав сам Твен. По-різному живуть два брати — Том і Сид Сойєри. Зразковий хлопчик Сид — слухняний тихоня і ябеда, живе «за правилами», так, як належить жити в містечку порядному хлопчикові з ґречної родини. А Тому таке життя не до смаку — мешканці містечка вважають його бешкетником і ледарем. Начитавшись книг, він хоче бути сміливим і справедливим, як герої, про яких він читав. Його улюблений герой — легендарний Робін Гуд, герой англійських народних легенд і балад, отаман розбійників, захисник народу.

Кращим другом Том вибрав Гека Фіна. Нехай удома й у школі забороняють дружити з Геком, адже він невихований, «вуличний» хлопчисько; нехай усі мамаші нехтують цього шарпака, кажучи, що він «ледар, бешкетник і нікого не слухається», — для Тома Гек — кращий друг. Удвох вони шукають пригод.

Задум нового роману — «Пригоди Гекльберрі Фіна» — виник у Твена ще тоді, коли він закінчував свою книгу про Тома Сойєра. І відразу ж прийшло переконання, що в цій новій книзі не Том буде головним героєм. Марко Твен так і писав одному зі своїх друзів: «Том Сойєр для цього не підійде». Головним героєм нового твору стає хлопчисько-безпритульник, «романтичний бурлака» Гек Фін.

Гек любить свої лахміття,, вільний берег ріки, бочку, що служить йому будинком; Гек не може звикнути жити в чотирьох стінах і спати в ліжку. Спочатку може здатися, що в цьому й полягає головне розходження між ним і Томом. Але насправді розходження набагато глибше — це з’ясовується в новому романі М. Твена. Роман про Гека Фіна є вищим досягненням Твена-гумориста, Твена-побутописця, Твена-психолога, Твена-майстра стилю.

У Гека зовсім інші пригоди, зовсім інша життєва дорога. Том живе вигадками у світі своїх фантазій, для нього все життя — продовження улюблених книг та ігор. Гек — весь на землі. Умови життя хлопця-безпритульника розвили у Гека здоровий глузд, практичну кмітливість, а не захоплення книжною фантастикою.

У романі «Пригоди Тома Сойєра» хлопчики втекли на безлюдний острів і вирішили стати піратами. У новій книзі Гектежутече наДжексонов острів, але вже один і не заради гри, а рятуючи своє життя й волю.

Джимма Гек зустрів на острові випадково й зненацька. Але ця зустріч визначила його подальшу долю, і пригоди, і думки, і душевний світ.

Гек допомагає Джимму ховатися. Однак у його хлоп’ячій душі відбувається внутрішня боротьба. Гек така ж дитина, як і Том, але життя ставить перед ним серйозне, зовсім не дитяче питання. Всі довкола нього переконані, що доля негрів — рабство, що закон продажу людей справедливий, що допомогти рабу бігти — значить вчинити злочин перед людьми й Богом. Так думає й сам Гек. Рятуючи Джиммі, він почуває себе «останньою поганню, останнім негідником і мерзотником». Він думає, що його обов’язок — видати Джимма, і двічі він був готовий це зробити. Але Гек відрікається від того, що він вважає своїм обов’язком, він залишається вірним своєму чорному другові. І хоча Гек до кінця так і не зрозумів, що перед ним величезна несправедливість, що, заступаючись за Джимма, він тим самим і виконує свій справжній обов’язок чесної люди ни, він все-таки не побоявся піти проти закону, проти людської думки й забобонів.

Коли Джимма піймали і він знову виявився рабом у Фелтів, то організовувати втечу йому разом з Гском став допомагати й Том.

Але, по суті, хлопчики зовсім по-різному ставляться до Джимма. Том звільняв вільного негра, знаючи, що міс Уотсон дала йому вільну. Для Тома звільнення Джимма — «весела гра», «багата пожива для розуму». Але якщо Том грає, то Гек допомагає Джимму всерйоз, тому що Джимм — гарна людина, його кращий друг.

Геку зрозуміло, навіщо Том почав таку «дику метушню», коли справа дійшла до звільнення Джимма. Том усе хотів продовжити цю гру, дошкуляв усякими хитромудрими завданнями Джимму: той писав «листи» кров’ю, терпів у своїй халупі вужів, павуків, пацюків, яких туди наносив Том, достеменно знаючи, що негр їх панічно боїться. Врешті-решт Том переграв, сповістивши всіх знайомих листом про втечу, що готується, і сам виявився жертвою своєї надмірної винахідливості (він був поранений у ногу переслідувачами Джимма). Певною мірою це було відплатою.

Тому нудне життя закуткового містечка, його мрії не схожі на мрії дорослих. Але все-таки зрештою Том залишається «порядним» хлопчиком. Набагато пізніше, думаючи про свого героя, М. Твен писав, що Том, коли виросте, коли перестане грати, буде «брехати, як брешуть всі». Про Гека ж Твен згадував як про найдорожчого для нього героя, як про людину, що змогла зберегти свою незалежність, змогла не підкоритися неправді й забобонам, встала проти всіх на захист скривдженого.

В XX столітті розповідь про дружбу Гека й Джимма здобуває загальнолюдську значимість. Можна сказати, що світова література дала людям дві ідеальні моделі людського співжиття — Робінзон і П’ятниця у Д. Дефо, Гек і Джимм у М. Твена. Обидва приклади демонструють просту й вічну істину: люди різних рас і національностей можуть мирно співіснувати й гармонійно розвиватися тільки за умови взаємоповаги й пізнання культури одне одного.

Зрозуміло, що і в наш час жити за мудрими законами Робінзона і П’ятниці або Гека й Джимма дуже важко. Для цього необхідні гострий розум, гаряче серце й тонка душа. Але іншого виходу у людства просто немає: варто йому, як Геку й Джимму, зробити один хибний крок — і його поглинуть божевілля й кошмар. Тому дай нам Бог сили й розуму жити за вічними і простими законами, яких вчать нас твеновські герої! Вони, справді, «відмінні хлопці», «свої хлопці», «одні з нас». Адже головна ідея творів М. Твена, втілена в образах його героїв, — твердження гуманізму, глибокої людяності, думки про те, що людина у світі не самотня.

Твір на тему Герої, над якими не владен час… (М. Твен. «Пригоди Тома Сойєра»). Характеристика образів Том Сойєра і Гекльберрі Фіна, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

1. Герої, над якими не владен час… (М. Твен. «Пригоди Тома Сойєра»). Характеристика образів Том Сойєра і Гекльберрі Фіна

2. Життя і творчість Марка Твена. Аналіз творчості і творів Марка Твена

3. Зображення радісного світу дитинства в романі М. Твена «Пригоди Тома Сойєра»

4. Історія двох хлопчаків. Неслухняні хлопчиська (за твором Марка Твена «Пригоди Тома Сойера»)

5. Моє відношення до головного героя роману Марка Твена «Пригоди Тома Сойера»

6. Радісний світ дитинства (за романом Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра»)

7. Сонячний світ дитинства в романі М. Твена «Пригоди Тома Сойєра»

8. Чи міг Том Сойєр стати моїм другом? (за романом Марка Твена)